Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Malinin zvládl šest čtverných skoků a po rekordní volné jízdě je mistrem světa, Uno skončil bez medaile

Ilja Malinin je po nejlepší volné jízdě historie poprvé mistrem světa. Třetí světové stříbro v kariéře získal Japonec Juma Kagijama. Na bronzovou pozici vylétl z devatenáctého místa po krátkém programu Francouz Adam Siao Him Fa. Vítěz posledních dvou MS Šoma Uno volnou jízdu pokazil a skončil čtvrtý.

Je nám líto, video expirovalo.
Fenomenální volná jízda Ilji Malinina

Devatenáctiletý Američan předvedl program se šesti čtvernými skoky včetně čtverného axela, který zatím zařazuje jako jediný z krasobruslařů.

Dostal 227,79 bodu, čímž téměř o tři body překonal dosavadní světový rekord svého amerického krajana Nathana Chena.

V součtu s krátkým programem se dostal na 333,76 bodu, což ho řadí za olympijského šampiona roku 2022 Chena na druhé místo historických tabulek.

Kagijamu porazil o více než 24 bodů a po loňském bronzu mohl slavit premiérový světový titul.

Také dvacetiletý Kagijama podal ve volné jízdě skvělý výkon, který poznamenal jen nečekaný pád v závěru výjezdu z trojitého axelu. V konečném účtování to nehrálo roli, Malinin byl nedostižný.

Stříbrný olympijský medailista z Pekingu se stal stejně jako v letech 2021 a 2022 vicemistrem světa. Do absolutní světové špičky se vrátil poté, co minulou sezonu vynechal kvůli zranění.

Byl to právě on, kvůli němuž musel po bezmála třech hodinách Siao Him Fa opustit křeslo pro lídra soutěže.

Dvojnásobný mistr Evropy nechal zapomenout na pokažený krátký program a volnou jízdou se čtyřmi vydařenými čtvernými skoky si polepšil o nevídaných šestnáct příček.

Získal pro Francii první světovou medaili v mužské kategorii od bronzu Briana Jouberta v roce 2010.

Světový trůn uvolnil Uno. Do volné jízdy nastupoval jako vedoucí muž po krátkém programu, ale hned v úvodu spadl po pokusu o čtverný rittberger a chyboval i v dalších skocích.

Na rozdíl od japonské krajanky Kaori Sakamotové třetí titul za sebou nezískal. Měl až šestou volnou jízdu a propadl se na čtvrtou příčku. Od medaile ho dělilo 3,54 bodu.

Volné jízdy mužů uzavřely soutěžní program šampionátu v Montrealu. Byly bez českého zastoupení poté, co devátý muž ME Georgii Reshtenko obsadil 36. příčku v krátkém programu a vypadl.

Mistrovství světa v krasobruslení v Montrealu:

Muži – konečné pořadí: 1. Malinin (USA) 333,76, 2. Kagijama (Jap.) 309,65, 3. Siao Him Fa (Fr.) 284,39, 4. Uno (Jap.) 280,85, 5. Brown (USA) 274,33, 6. Britschgi (Švýc.) 274,09.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články