Následuje
Běžkotoulky

Krasobruslař Březina získal na ME bronzovou medaili

Záhřeb - První velkou medaili v kariéře získal český krasobruslař Michal Březina, když na mistrovství Evropy obsadil třetí místo ve volných jízdách. Z vítězství se radoval Španěl Javier Fernández před Francouzem Florentem Amodiem. Tomáš Verner pokazil volnou jízdu ještě více než krátký program, neudržel ani umístění v první desítce a skončil jedenáctý. Třetí český reprezentant Pavel Kaška kvůli viróze, která ho trápila už v krátkém programu, do volné jízdy nenastoupil.

Michal Březina slaví zisk bronzu na ME
zdroj: ČTK/AP autor: Ivan Sekretarev

Březina sice upadl hned při úvodním čtverném salchowu, ale jinak převedl vynikající volnou jízdu. Na druhý pokus čtverný salchow zvládl, s přehledem skočil dva trojité axely a čistě předvedl i ostatní skoky. Svěřenec Viktora Petrenka si výkonem 163,68 bodu za volnou jízdu o 7,5 bodu vylepšil osobní rekord a po čtyřech čtvrtých místech z velkých akcí se poprvé posunul na stupně vítězů.

"Jsem hrozně spokojený. Doufám, že to bude i příště takové," řekl Březina. "Jsem rád, že se mi podařilo čtvrtá místa prolomit. A doufám, že teď ze šampionátů budu medaile vozit," dodal dvaadvacetiletý juniorský vicemistr světa z roku 2009.

Břazina nakonec o více než jedenáct bodů předstihl třetího muže po krátkém programu Briana Jouberta z Francie. Toho o jedenáctou evropskou medaili připravily chyby uprostřed volné jízdy, kvůli nimž přišel o dvě kombinace. Nejprve se po trojitém lutzu dotkl oběma rukama ledu a po pár vteřinách skočil jen jednoduchý axel.

Suverénním způsobem si pro životní úspěch dojel Fernández. Španělský krasobruslař tentokrát potvrdil roli velkého favorita, zařadil hned tři čtverné skoky a nechyběly ani dva trojité axely. Společně s výbornými piruetami a krokovými sekvencemi mu to přineslo 186,07 bodu, což je druhá nejvyšší známka za volnou jízdu v historii.

Vedoucí muž po krátkém programu Amodio tak bojoval spíše o stříbro. Ve volné jízdě kvůli zaváhání při prvním pokusu o trojitý axel improvizoval a na Březinu v této části soutěže ztratil, ale díky náskoku z krátkého programu nakonec o sedm bodů uhájil druhou příčku.

Verner ani ve volné jízdě nevystoupil ze svého stínu. "Nezabalil" čtverný toeloop, kterému ubral dvě otáčky, a to udalo tón zbytku jízdy. Sice s menšími problémy zvládl trojitý axel a čistě skočil lutz, jenže to byly jediné trojité skoky, které ukázal.

Chyběla kombinace, hned třikrát skok provedl jen s jedinou otáčkou a dva dvojité flipy bodové hodnocení také nezvedly. I když rozhodčí poměrně vysoko ohodnotily jeho programové komponenty, získal za volnou jízdu pouze 108,42 bodu, což byla čtvrtá nejnižší známka odpoledne. Šestadvacetiletý krasobruslař se tak na místě, kde před pěti lety získal evropský titul, propadl ještě hlouběji do výkonnostní krize.

"Nebudu hledat žádné výmluvy, všechno je ve mně. Mám natrénováno, ale nedokážu přenést z tréninku nic do závodu. Pokud bych to měl zjednodušeně označit fotbalovou terminologií - chyběl mi tah na branku. Přitom všechno od rána vypadalo dobře, trénink vyšel a cítil jsem se dobře. Jenže pak zajedu 108 bodů, což ani nepamatuji, kdy se mi stalo," uvedl Verner.

Mistrovství Evropy v krasobruslení v Záhřebu:

Muži - konečné pořadí: 1. Fernández (Šp.) 274,87, 2. Amodio (Fr.) 250,53, 3. Březina (ČR) 243,52, 4. Joubert (Fr.) 232,47, 5. Kovtun (Rus.) 226,57, 6. Majorov (Švéd.) 211,88, ...11. Verner 177,41, Kaška (oba ČR) odstoupil.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy