Následuje
SP Švýcarsko

Kim Ju-na při svém návratu získala zlato před Kostnerovou a Asadaovou

London (Kanada) - Olympijská šampionka Kim Ju-na při svém návratu vyhrála mistrovství světa. Korejská krasobruslařka, která vynechala celou loňskou sezonu, v kanadském Londonu ovládla po krátkém programu i volné jízdy a nechala daleko za sebou obhájkyni titulu Carolinu Kostnerovou z Itálie i Japonku Mao Asadaovou.

Kim Ju-na
zdroj: ČTK/AP autor: Paul Chiasson

Na dvaadvacetiletou Korejku dolehla atmosféra velkého boje o medaile při rozbruslení. "Během šestiminutové rozjížďky jsem byla nervózní, ale vzhledem k tomu, že jsem jela jako poslední v šestičlenné skupině, měla jsem čas se uklidnit," prozradila Kim Ju-na.

V jízdě na hudbu z muzikálu Bídníci neudělala sebemenší chybičku. S lehkostí zvládla všechny skoky včetně obtížné kombinace trojitého lutzu s trojitým toeloopem a nebyl jediný prvek, za který by od rozhodčích nedostala kladnou známku za provedení. Když se k tomu přidaly vysoké známky za programové komponenty, znamenalo to za volnou jízdu 148,34 bodu, což je jen necelé dva body pod hranicí jejího vlastního světového rekordu.

Celkovým ziskem 218,31 bodu vyhrála Kim Ju-na o více než dvacet bodů a navázala na světový titul z roku 2009. Celkem získala na světovém šampionátu už šestou medaili.

Pokud na MS startovala, tak nikdy od svého debutu v roce 2007 nechyběla na stupních vítězů. "Za tu dobu mám na mistrovství světa dobré i špatné vzpomínky. Mám pocit, že tohle by mohlo být moje poslední mistrovství světa, a jsem velmi šťastná, protože jsem tady dosáhla dobrých výsledků," dodala krasobruslařka, která se tímto výkonem pasovala do role největší favoritky olympiády v Soči.

Obhájkyně titulu Kostnerová uhájila druhou příčku z krátkého programu, i když musela bezprostředně před volnou jízdou řešit problém s krvácením z nosu. To se podařilo zastavit a italské krasobruslařce se dlouho dařilo, i když ubrala dvě otáčky plánovanému trojitému rittbergeru. V posledních sekundách však přišla kaňka na jejím vystoupení, pád při pokusu o trojitý salchow.

I se stříbrnou medailí byla šestadvacetiletá Italka nadmíru spokojená. "Mohu odjet domů s medailí a to je skvělý pocit. Loni se mi splnil sen, ve který jsem už skoro ani nedoufala. Letos jsem byla schopná si to trochu užít. Bylo to moje jedenácté mistrovství světa za sebou a už to je výjimečný pocit," řekla úřadující mistryně Evropy, která do své sbírky přidala pátou světovou medaili.

Výsledky mistrovství světa v krasobruslení v kanadském Londonu

Ženy - konečné pořadí:
1. Kim Ju-na (Korea) 218,31, 2. Kostnerová (It.) 197,89, 3. Asadaová 196,47, 4. Murakamiová (obě Jap.) 189,73, 5. Wagnerová 187,34, 6. Goldová (obě USA) 184,25.

Ve volné jízdě ji předstihla světová šampionka z let 2008 a 2010 Asadaová. Japonská krasobruslařka znovu úspěšně zvládla trojitý axel, i když při něm dopadla na obě nohy. Pak ještě nezařadila plánovanou kombinaci dvou trojitých skoků, ale nejistoty z úvodu programu se v dalších minutách dokázala zbavit.

"Chtěla jsem skočit všechny skoky, takže mě naštvalo, že mi nevyšel trojitý axel a trojitá kombinace. Ale byla jsem schopná změnit myšlení a ustála všechno ve druhé polovině programu. Se sezonou jsem spokojená," hodnotila svůj výkon stříbrná medailistka z poslední olympiády.

Díky vysoké známce za technickou hodnotu jízdy dnes Kostnerovou předčila, ale kvůli manku z krátkého programu za ní v konečném součtu zaostala o necelý bod a půl. Přeskočila však krajanku Kanako Murakamiovou i další dvě konkurentky a po šestých místech na posledních dvou světových šampionátech se vrátila na stupně vítězů.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy