Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Mountfield HK - HC Dynamo Pardubice

Fernández má pátý titul, Březina chyboval a spadl na 12. příčku

Ostrava – Evropským šampionem je popáté v řadě Javier Fernández. Španělský krasobruslař sice ve volné jízdě chyboval, ale i tak vyhrál s komfortním náskokem před Maximem Kovtunem a Michailem Koljadou. Michalu Březinovi se jízda nepovedla a propadl se z osmé až na dvanáctou příčku. Jiří Bělohradský zopakoval své dvacáté místo z loňského roku.

Javier Fernández
zdroj: ČTK autor: Ožana Jaroslav

Pětadvacetiletý Fernández měl již po krátkém programu desetibodový náskok a ve volné jízdě ho ještě navýšil. A to i přesto, že nepodal svůj nejlepší výkon. Upadl po čtverném salchowu a poté si ještě dvakrát po dopadu sáhl rukou na led. Ani tak soupeři neměli šanci se mu přiblížit. "Bolí mě všechno, hlavně zadek," pousmál se Fernández.

Nakonec obdržel i přes pád a několik dalších chyb ve volné jízdě celkem 294,84 bodu a druhého Maxima Kovtuna z Ruska porazil o 28,04 bodu. Bronz získal další Rus Michail Koljada. "Určitě to nebyla moje nejlepší jízda v sezoně, ale je těžké stále dosahovat nejlepších výsledků a rekordů. I když to samozřejmě každý chceme. Jsem normální bruslař, a ne stroj," řekl Fernández,  který pátým triumfem v řadě napodobil Ondreje Nepelu, jenž kraloval v letech 1969 až 1973.

Podstatně hůř se vedlo Březinovi. Už po prvním skoku, čtverném salchowu, si sáhl rukou na led a poté se problémy kumulovaly. Dvakrát upadl a prakticky jen jeden z plánovaných skoků zvládl na sto procent.

"Nervózní jsem nebyl. Volnou jsem začal dobře, ten čtverák nebyl až tak velká chyba. Jen ruka na zemi, což je jen tak minus jedna od rozhodčích. To nebyl až tak velký problém. Ale potom přišla protočka u axela a takový trochu blbý pád u kombinace, kde jsem si nepohlídal výjezd. Asi jsem fakt neměl den. Nevím, co na tu jízdu říct. Prostě nevyšla," uvedl Březina.

Osmnáctiletý Bělohradský udržel ve volné jízdě postavení z krátkého programu a stejně jako na loňském ME v Bratislavě skončil dvacátý. "S ohledem na to, co má Jirka za sebou, jsme spokojeni. Měl jedno zranění, pak další a několikatýdenní pauzu. Zvládl to na jedničku," řekl Tomáš Verner, který úřadujícího českého šampiona společně s Vlastou Kopřivovou trénuje.

Bělohradský měl natržený sval, ale přesto musel v prosinci startovat na domácím mistrovství, aby se kvalifikoval na ME. V Ostravě dnes zaváhal hned při úvodní kombinaci, chybějící dvojitý toeloop ale zařadil později. V závěru při krokové pasáži upadl. "Už jsem byl unavený. Udělal jsem velký pohyb, chtěl jsem hodně vyšvihnout nohu, to se mi podařilo a skončil jsem na zemi. Jinak to ale bylo super," řekl Bělohradský.

Mistrovství Evropy v krasobruslení v Ostravě:

Muži: 1. Fernández (Šp.) 294,84, 2. Kovtun 266,80, 3. Koljada (oba Rus.) 250,18, 4. Hendrickx (Belg.) 242,56, 5. Byčenko (Izr.) 239,24, 6. Kvitelašvili (Gruz.) 238,20, ...12. Březina 215,52, 20. Bělohradský 181,62.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy