Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Madeta Motor České Budějovice - PSG Berani Zlín

Favoritka Tuktamyševová vede po krátkém programu krasobruslařské MS

Šanghaj - Ruska Jelizaveta Tuktamyševová s velkou převahou ovládla krátký program na mistrovství světa v krasobruslení. Úřadující mistryně Evropy trojitým axelem odskočila krajance Jeleně Radionovové o více než osm bodů. Ze třetího místa půjde do sobotních volných jízd Japonka Satoko Mijaharaová. Zklamáním skončil šampionát v Šanghaji pro českou reprezentantku Elišku Březinovou, která byla v krátkém programu sedmadvacátá a do volných jízd nepostoupila.

Elizaveta Tuktamyševová
zdroj: AP autor: Ng Han Guan

Tuktamyševová po zlatém evropském šampionátu ještě zvýšila obtížnost a na úvod krátkého programu zařadila trojitý axel. Díky tomu se jako jediná ve známce za techniku dostala přes čtyřicet bodů a s přispěním skvělého ztvárnění Ravelova Bolera získala známku 77,62 bodu. Vyšší hodnocení krátkého programu v historii měly jen Japonka Mao Asadaová a Korejka Kim Ju-na.

Nadvládu ruských krasobruslařek v této sezoně potvrdila také dvojnásobná juniorská mistryně světa Radionovová. Šestnáctiletá stříbrná medailistka z mistrovství Evropy se na půl bodu přiblížila sedmdesátibodové hranici a pevně se usadila na průběžné druhé příčce.

Za ruské duo se zařadila trojice japonských krasobruslařek v čele s Mijaharaovou. Stříbrná medailistka z mistrovství čtyř kontinentů si ziskem 67,02 bodu o více než dva body vylepšila osobní rekord a při debutu na seniorském MS útočí na medaili.

V krátkém programu se naopak neprosadila vítězka letošního šampionátu čtyř kontinentů Polina Edmundsová. Drobné chyby ve skocích šestnáctiletou Američanku odsunuly až na sedmou příčku.

Necelý půlbod dělil od postupu mladší sestru Michala Březiny Elišku. Mimo postupové pozice ji odsunul pád po dvojitém axelu. Navíc v porovnání s nejbližšími konkurentkami nedostala příliš vysokou známku ani za programové komponenty. Za osobním rekordem z loňského MS zaostala přibližně o šest bodů a na tehdejší osmnáctou příčku v Šanghaji nenaváže.

Krátký program žen na MS v krasobruslení:

1. Tuktamyševová 77,62 b., 2. Radionovová (obě Rus.) 69,51, 3. Mijaharaová 67,02, 4. Murakamiová 65,48, 5. Hongová (všechny Jap.) 62,17, 6. Li C'-ťün (Čína) 61,83, ....27. Březinová 43,37.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy