Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
1. SK Prostějov - FC Vysočina Jihlava

Dalším titulem se loučil Fernández, Březina veze z Minsku sedmé místo

Po nepovedeném krátkém programu chtěl útočit Michal Březina na mistrovství Evropy krasobruslařů v Minsku ve volné jízdě. K zopakování medailového úspěchu z roku 2013 měl ale daleko - skončil sedmý. Matyáš Bělohradský byl devatenáctý. Sedmým evropským titulem za sebou se rozloučil Španěl Fernández. 

Javier Fernández
zdroj: ČTK/AP autor: Sergei Grits

Březina zariskoval a zařadil do volné jízdy i druhý čtverný salchow. Oba s drobnými problémy zvládl, ale pak přišly dva jednoduché skoky a pád při pokusu nahradit trojitý axel v samém závěru programu. Za letošním maximem ve volné jízdě zaostal zhruba o 16 bodů a na bronzového Mattea Rizza z Itálie ztratil téměř 13 bodů. V součtu s krátkým programem zaostal na ME o 19 bodů za osobním rekordem z Helsinek, kde skončil na podzim druhý v závodě Grand Prix.

Vývoj soutěže přitom nakonec ukázal, že v případě vydařené volné jízdy se mohl výrazně posunout vzhůru. Závodníci před ním na rozdíl od krátkého programu hodně chybovali a na třetí pozici se výbornou volnou jízdou dostal z 10. místa Ital Matteo Rizzo, na kterého Březina ztratil téměř 13 bodů. Dosavadním Italovým maximem na ME bylo loňské deváté místo.

Evropský král se nezměnil, stejně jako vždy od roku 2013 vyhrál Fernández, i když závodil poprvé v sezoně. Tentokrát dvojnásobný mistr světa zaútočil ze třetího místa po krátkém programu. Výborně předvedl volnou jízdu na motivy příběhu Dona Quijota, která mu loni přinesla olympijský bronz, a porazil o necelé dva body technicky famózního Rusa Alexandera Samarina.

Španělův výkon odměnili diváci potleskem vestoje a tíhu okamžiku neunesl vedoucí muž po krátkém programu Michail Koljada, který nastupoval po Fernándezovi jako poslední. Ve volné jízdě třikrát upadl, promarnil výrazný náskok a propadl se až na pátou příčku. Comeback na velký závod se nevydařil ruskému šampionovi Maximu Kovtunovi, jenž klesl z 5. místa na 14. pozici.

Sedmnáctiletý Bělohradský na rozdíl od krátkého programu ve volné jízdě chyboval. V úvodní kombinaci vynechal druhý skok a vzápětí skočil jen dvojitý flip. Pak se vzchopil, ale nezískal 64 bodů za techniku potřebných k účasti na MS. Kvalifikační limit mu unikl bezmála o sedm bodů. "Nebyla to úplně nejlepší jízda, ty dva skoky na začátku trošku zaváhání, ale myslím, že to docela šlo, a těším se na další velký závod," uvedl na Facebooku.

Mistrovství Evropy v krasobruslení v Minsku:

Muži - konečné pořadí: 1. Fernández (Šp.) 271,59, 2. Samarin (Rus.) 269,84, 3. Rizzo (It.) 247,08, 4. Aymoz (Fr.) 246,34, 5. Koljada (Rus.) 240,87, 6. Grassl (It.) 236,70, 7. Březina 234,25, ...19. M. Bělohradský (oba ČR) 191,22.

Hlavní zprávy