Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Hapoel Beerševa FC - FC Viktoria Plzeň

Chen v krátkém programu převálcoval konkurenci, Březina je osmý

Obhájí Američan Nathan Chen zlato na mistrovství světa v krasobruslení? Rozhodně k tomu má po krátkém programu velmi výrazně nakročeno. Jako jeden z mála nechyboval a vede téměř o jedenáct bodů před svým krajanem Jasonem Brownem, který nepotřeboval ke skvělé pozici ani čtverný skok. Daleko za svými možnostmi skončili domácí krasobruslaři. Juzuru Hanju je třetí, Šoma Uno až šestý. Michal Březina se po povedené jízdě drží na osmé příčce. Pokud by ji uhájil, bylo by to jeho nejlepší umístění na MS od roku 2012, kdy byl šestý.

Nathan Chen byl v krátkém programu na MS suverénní
zdroj: Reuters

Březina si v úvodní části soutěže vedl lépe než na lednovém mistrovství Evropy. Skočil kombinaci čtverného salchowu s dvojitým toeloopem, krásný trojitý flip a dobrý axel, i když po něm neměl ideální výjezd. Získal 86,96 bodu, což je o více než tři body lepší známka než na ME. Zaostal ale o více než šest bodů za životním krátkým programem z podzimního závodu Grand Prix v Helsinkách, kde se mu podařilo přidat za čtverný skok trojitý toeloop.

"Myslím, že to nebyl špatný program. Byly tam jen trošku minimální chybičky v těch výjezdech, nebyly úplně čisté. Kdyby tam ty výjezdy byly lepší, tak by ty plusové body byly jinde. Ale nemůžu si stěžovat, je to dobrý začátek," uvedl Březina.

Ve finále nebude Březina riskovat

Před sobotními volnými jízdami jako třetí nejlepší Evropan ztrácí jen 1,28 bodu na sedmého Francouze Kevina Aymoze. Na rozdíl od ME neplánuje zařadit dva čtverné salchowy, celou Grand Prix totiž odjel s jedním. "Myslím si, že na sto procent pojedeme stejně jako celou sezonu, že ty dva čtveráky riskovat nebudeme, i když to naježděné mám. Myslím, že je zbytečné riskovat. Zajedu to, co mám natrénované a co vím, že jsem schopen zajet na sto procent," prozradil.

Chen jako jediný z favoritů na zlato odjel čistý krátký program se dvěma čtvernými skoky, lutzem a toeloopem. Získal 107,40 bodu a má blízko k obhajobě titulu. "Jsem spokojený s tím, jak jsem dneska zajel. Není to reakce na kohokoliv ze soupeřů, prostě mám radost z toho, jak jsem zajel já," pochvaloval si devatenáctiletý Američan. Druhý je překvapivě jeho krajan Jason Brown, kterému skvělé provedení krátkého programu bez čtverného skoku vyneslo 96,81 bodu.

Nedařilo se Rusům ani favorizovaným Japoncům

Dvojnásobný olympijský vítěz Juzuru Hanju, který se vrací po listopadovém zranění kotníku, zaváhal u plánovaného čtverného salchowu. Ubral z něj dvě obrátky a nezískal ani bod, protože sólový dvojitý skok v krátkém programu není povolený. Průběžně je tak třetí se ztrátou dvanácti a půl bodu na Chena.

"Myslím, že jsem ten první skok trochu uspěchal. Teď jsem ze svého vystoupení zklamaný. Ale už je po krátkém programu. Chtěl bych chytře využít zítřek k tomu, abych se připravil na volnou jízdu," řekl zklamaný Hanju. Svůj zdravotní stav chce komentovat až po skončení MS.

Nezastoupil ho ani stříbrný olympijský medailista Šoma Uno, který upadl při nedotočeném pokusu o čtverný flip a je šestý.

Ještě víc kazili Rusové. Nejlepší z nich Michail Koljada, který loni získal bronz, je až desátý. Zatímco na ME v krátkém programu překonal stobodovou hranici, tentokrát získal pouze 84,23 bodu.

Výsledky krátkého programu mužů na MS:

1. Chen (USA) 107,40, 2. Brown (USA) 96,81, 3. Hanju (Jap.) 94,87, 4. Zhou (USA) 94,17, 5. Rizzo (It.) 93,37, 6. Uno (Jap.) 91,40, ...8. Březina (ČR) 86,96.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy