Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Magazín EURO 2024

Březinové se MS v krasobruslení nepovedlo a po krátkém programu končí

Eliška Březinová nenavázala na své představení z olympijských her a na světovém šampionátu v Montpellier nepostoupila do volných jízd. Po krátkém programu patří Březinové až sedmadvacáté místo (55,07 b.), na postup jí chybělo necelých sedm desetin bodu. Ve vedení je japonská krasobruslačka Kaori Sakamotová (80,32 b.). 

Březinové v této sezoně krátké programy vycházely. Na olympiádě si vylepšila osobní rekord na 64,31 bodu a byla dokonce průběžně dvanáctá. Tentokrát se jí nepovedla hned úvodní kombinace, v níž po trojitém lutzu zařadila jen dvojitý toeloop. Zásadní ztráta pak přišla při tom nejjednodušším ze skokanských prvků dvojitém axelu, který česká reprezentantka skočila jen jednoduchý. Za to v krátkém programu není žádný bod, protože povinný je dvojitý, nebo trojitý axel.

Její výkon poznamenaly zdravotní problémy. "Ráno jsem chtěla vstát na poslední trénink, ale nebyla jsem toho schopná. Moje první kroky mířily na toaletu, zřejmě se jednalo o střevní potíže ze špatného jídla," uvedla. Axel byl zásadní. "Stál mě hodně, přibližně se mohlo jednat o pět bodů," řekla.

Po dlouhé době se potkala s Jozefem Sabovčíkem, který se v poslední době mohl na její přípravě podílet jen na dálku. "S Jozefem plánujeme záležitosti ohledně nadcházející sezony, a zejména teď to, abych se mohla vydat do Ameriky a trénovat s ním zase osobně. Máme si toho hodně co říct, trávíme tedy celé dny spolu a využíváme toho, že se vidíme takto konečně naživo," přiblížila česká krasobruslařka.

Soupeřky, které jely po ní, Březinovou do finále nepustily. Šance využít slabší konkurence k vylepšení životních osmnáctých míst z MS se tak české krasobruslařce rozplynula. Naopak poprvé od roku 2016 nepojede na vrcholné akci volnou jízdu. Z českých reprezentantů budou na tomto světovém šampionátu v akci už jen tanečníci Natálie a Filip Taschlerovi.

Roli největší favoritky potvrdila Sakamotová, která čistým krátkým programem ještě vylepšila svou známku z olympijské soutěže a poprvé v kariéře se dostala přes 80 bodů. Překonala ji o 32 setin. Když to uviděla, bouřlivě se radovala. Vybudovala si více než pětibodový náskok před Belgičankou Loenou Hendrickxovou.

Jedinou favoritkou, která chybovala, byla Japonka Wakaba Higučiová. Té se nevyplatil pokus o trojitý axel, který výrazně nedotočila, takže to byl dvojitý axel s chybou. Srazilo ji to na sedmé místo s více než pětibodovou ztrátou na medaili. Průběžně třetí příčka patří Američance Mariah Bellové, která si vylepšila osobní rekord na 72,55 bodu. Za ní jsou v 64 setinách ještě Korejka Jo Jong a další Američanka Alysa Liuová.

Alexa Knierimová a Brandon Frazier
zdroj: Reuters

Americké dvojice jsou ve vedení

Krátký program sportovních dvojic patřil americkým krasobruslařům. Vedou Alexa Knierimová a Brandon Frazier před Ashley Cainovou-Gribbleovou s Timothym Leducem. Na šampionátu ve francouzském Montpellier chybí pět nejlepších dvojic z únorových olympijských her, protože Rusové byli ze soutěže vyloučeni kvůli válce na Ukrajině a Čína své reprezentanty na MS neposlala.

Startovní pole bylo velmi prořídlé i vinou dalších absencí včetně českých reprezentantů Jelizavety Žukové a Martina Bidaře, které na šampionát nepustilo partnerčino nedoléčené zranění kotníku z olympijských her. Nastoupilo jen čtrnáct dvojic, takže všechny postoupily do volných jízd.

Knierimová s Frazierem byli hned za rusko-čínským blokem na olympijských hrách a při druhém globálním vrcholu sezony potvrdili výbornou aktuální výkonnost. Všechny prvky předvedli s nejvyšší možnou obtížností a životní známku ze ZOH si vylepšili téměř o dva body na 76,88 bodu. Záda jim budou krýt Cainová-Gribbleová a Leducem, kteří na ně ztrácejí zhruba bod.

Spojené státy americké na světový titul ve sportovních dvojicích čekají od roku 1979, kdy ve Vídni uspěli Tai Babiloniaová a Randy Gardner. Vedle nich získali pro USA zlato v této kategorii už jen v roce 1950 sourozenci Karol a Peter Kennedyovi.

Americké oslavy se budou snažit ve čtvrtečních volných jízdách narušit Riku Miuraová a Rjuiči Kihara. Japonská dvojice, která se připravuje v Kanadě, se navzdory nezdaru při odhozeném trojitém lutzu zařadila na průběžné třetí místo. Na čelo ztrácejí více než pět bodů, ale mají minimálně reálnou šanci získat v hodnocení sportovních dvojic pro zemi vycházejícího slunce teprve druhou světovou medaili v historii. Před dalšími pronásledovali, Karinou Safinovou a Lukou Berulavou z Gruzie, si totiž vypracovali více než čtyřbodový náskok.

Mistrovství světa v krasobruslení v Montpellier (Francie):

Ženy - po krátkém programu: 1. Sakamotová (Jap.) 80,32 b., 2. Hendrickxová (Belg.) 75,00, 3. Bellová (USA) 72,55, 4. Jo Jong (Korea) 72,08, 5. Liuová (USA) 71,91, 6. Schottová (Něm.) 67,77, ... 27. Březinová 55,07 - nepostoupila do volných jízd.

Sportovní dvojice - po krátkém programu: 1. Knierimová, Frazier 76,88, 2. Cainová-Gribbleová, Leduc (všichni USA) 75,85, 3. Miuraová, Kihara (Jap.) 71,58, 4. Safinová, Berulava (Gruz.) 67,36, 5. Jamesová, Cipres (Kan.) 66,54, 6. Haseová, Seegert (Něm.) 66,29.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články