Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Březinová si na ME pohoršila na jednadvacáté místo, Taschlerovi skončili jedenáctí

Krasobruslařka Eliška Březinová po životním krátkém programu pokazila na mistrovství Evropy v Tallinnu volnou jízdu a propadla se na 21. místo. Šampionkou se při premiéře na vrcholné akci podle očekávání stala Ruska Kamila Valijevová, i když upadla při trojitém axelu. Na stupně vítězů ji díky čtverným skokům doprovodily krajanky Anna Ščerbakovová a Alexandra Trusovová.

Eliška Březinová
zdroj: ČTK/AP autor: Matthias Schrader
Je nám líto, video expirovalo.
Březinová: Vím, že si musím naplánovat plán B

Březinové se ve volné jízdě skokansky vůbec nedařilo. Ubírala otáčky, s výjimkou trojitého flipu a jednoho ze dvou plánovaných trojitých lutzů nepředvedla žádný další trojitý skok. Ze třináctého místa po krátkém programu klesla o osm příček. 

Marně hledala pro svůj zkrat vysvětlení. "Budu si to muset znovu projít. Nevím, jestli to bylo psychické nebo fyzické. Nic tomu nenasvědčovalo. Celý týden jsem tady měla tréninky úplně v pohodě, bez větších problémů," kroutila hlavou při on-line tiskové konferenci.

Nepamatuje si, kdy se jí stalo něco podobného. "Takhle blbě jsem to snad ani v tréninku nezajela. Vážně si nepamatuji, kdy naposledy jsem zajela takhle špatně a s tak málo trojitými skoky. Určitě v posledních dvou třech letech to nebylo," uvedla pětadvacetiletá krasobruslařka.

Potěšit ji mohl vlastní výkon v krátkém programu i páteční bratrova povedená volná jízda na rozloučenou s ME. "Mně se Michal včera strašně líbil, to byl asi nejlepší program za posledních pár let. Bylo hezké ho vidět, že zase zajel čistou jízdu, i když bez čtverného skoku," komentovala jeho výkon. Sama patří k nejstarším závodnicím ve startovním poli, ale končit zatím nehodlá.

V únoru ji čeká olympijská premiéra. Do té doby se musí vyrovnat s dnešním nezdarem. "Určitě se ponaučit, abych věděla, co a jak dál a vyvarovat se chyb. Zapomenout, ale i ponaučit," plánovala.

Hvězda olympijské sezony Valijevová potvrdila svou technickou převahu a navzdory chybě při axelu získala těsně nejvyšší hodnocení za volnou jízdu. Za vlastním světovým rekordem ale dnes zaostala téměř o 17 bodů. Mistryně světa Ščerbakovová se jí ve druhé části soutěže přiblížila na 24 setin bodu, ale celkově prohrála o více než 20 bodů. Čistá jízda se čtverným flipem ji vynesla ze čtvrtého místa na druhé. O tři body předstihla kolegyni z tréninkové skupiny Eteri Tutberidzeovou Trusovovou. Ta se pokusila o čtyři čtverné skoky, ale dvakrát to skončilo pádem.

Druhou příčku po krátkém programu neudržela Belgičanka Loena Hendrickxová. O beztak malou šanci na medaili ji definitivně připravil pád hned v úvodní kombinaci. Pak ještě spadla při flipu a ztratila na čtvrtém místě na Trusovovou přes 26 bodů.

Český sourozenecký pár Natálie a Filip Taschlerovi udržel jedenáctou příčku po rytmickém tanci. Od elitní desítky Taschlerovy dělilo 1,6 bodu. Jejich zisk byl o 18 bodů vyšší než na ME 2020 a přinesl jim výrazně lepší pořadí. "Jsme nadšení, je to obrovský posun. Akorát nás mrzí, že nám o jedno místo utekla ta desítka. Oba programy byly o dost lepší než předtím v sezoně," radoval se při on-line tiskové konferenci Taschler.

Dnes byla v jejich volném tanci jedna chybička, když jeho sestra škobrtla v krokové pasáži po kružnici. "Hrozně mě to mrzí. Byli jsme trochu napřed na hudbu, čekali jsme, pak jsme byli blízko mantinelu a podklouzlo mi to," komentovala kritický okamžik. Pro zbytek volného tance to v nich nezanechalo stopy, ale na bodovém hodnocení se to podepsalo. "Nebylo to v těžkých obratech, ale museli nám dát nižší hodnocení za provedení, v tom jsme třeba ty dva body ztratili. Pak to jde ještě do komponentů, i taková malá chybička je znát," uvedl Taschler.

Úspěchem na evropském šampionátu se dobře naladili na olympijskou premiéru. "Ukázali jsme, že jsme ready. Všem se ty programy líbí, chodí tady za námi a chválí je. Nám se jelo mnohem líp. Potvrdilo se, že ten trénink zúročujeme,“ pochvaloval si Taschler. Po ME se vracejí na svou italskou základnu, odkud pojedou do Prahy bezprostředně před odletem na ZOH.

Je nám líto, video expirovalo.
Čeští reprezentanti Natálie a Filip Taschlerovi a Eliška Březinová na ME v krasobruslení

Úřadující mistři světa Sinicinová a Kacalapov, kteří kvůli partnerovu zranění nedokončili ruský šampionát, po rytmickém tanci vyhráli i druhou část soutěže a získali druhý evropský titul. Stěpanovová a Bukin na ně ztratili téměř pět bodů, ale stříbrem vyrovnali životní výsledek na ME z roku 2019.

Šampionátu se nezúčastnili pětinásobní evropští šampioni Francouzi Gabriella Papadakisová a Guillaume Cizeron, kteří nechtěli před ZOH cestovat z Kanady do Evropy a riskovat nákazu koronavirem. Nebyli ani na loňském MS, takže se jejich souboj s Rusy a dalšími páry odehraje až v Pekingu.

Absence Francouzů pomohla ke druhé velké medaili v kariéře třicátníkům Guignardové a Fabbrimu, kteří zopakovali bronz z roku 2019.

Mistrovství Evropy v krasobruslení v Tallinnu:

Ženy - konečné pořadí: 1.Valijevová 259,06, 2. Ščerbakovová 237,42, 3. Trusovová (všechny Rus.) 234,36, 4. Hendrickxová (Belg.) 207,97, 5. Kurakovová (Pol.) 204,73, 6. Rjabovová (Ázerb.) 196,75, ...21. Březinová (ČR) 155,24.

Taneční páry - konečné pořadí: 1. Sinicinová, Kacalapov 217,96, 2. Stěpanovová, Bukin (všichni Rus.) 213,20, 3. Guignardová, Fabbri (It.) 207,97, 4. Smartová, Díaz (Šp.) 196,86, 5. Fearová, Gibbson (Brit.) 196,01, 6. Hurtadová, Khaliavin (Šp.) 191,90, ...11. Taschlerová, Taschler (ČR) 172,39.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články