Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Březinová postoupila v osobním rekordu, vede patnáctiletá Ruska Zagitovová

Skvělým výkonem se na mistrovství Evropy blýskla v krátkém programu Eliška Březinová. Česká reprezentantka si zajela se ziskem 52,06 osobní maximum a postoupila do sobotních volných jízd z 12. místa. Senzačně vede patnáctiletá Ruska Alina Zagitovová, která za sebou nechala favorizované duo Jevgenija Medvěděvová – Carolina Kostnerová. Evropský titul v kategorii sportovních dvojic obhájili Rusové Tarasovová a Morozov. 

Eliška Březinová
zdroj: ITAR-TASS autor: Sergei Bobylev

Jednadvacetiletá Březinová na rozdíl od svých mužských kolegů z reprezentace krátký program nepokazila. Vydařila se jí kombinace dvou trojitých toeloopů. U trojitého lutzu a dvojitého axelu pak neměla tak jisté výjezdy, přesto si známkou 52,06 bodu vylepšila zhruba o tři desetiny osobní rekord.

Ačkoliv startovala hned ve druhé rozjížďce, vyneslo ji to až na dohled první desítky. Před sobotní volnou jízdou na ni ztrácí přibližně dva body. "Jsem strašně ráda, že se podařila kombinace tři-tři. Mrzí mě asi nejvíc ta chybička u toho axela, to bylo úplně zbytečné. Bodově jsem strašně spokojená," uvedla.

Jednoznačně nejobtížnější krátký program předvedla úřadující juniorská mistryně světa Zagitovová. Všechny skoky včetně netradiční kombinace lutzu s rittbergerem měla ve druhé polovině jízdy. Poprvé dostala za krátký program známku přes 80 bodů a přiblížila se na 58 setin světovému rekordu slavnější krajanky Medvěděvové.

Osmnáctiletá Medvěděvová závodila poprvé od listopadu, kdy po závodě Grand Prix v Japonsku začala léčit prasklinu v zánártní kůstce. Chyběla jí obvyklá suverenita, zaváhala při výjezdu z dvojitého axelu. Na tréninkovou partnerku Zagitovovou ztrácí 1,7 bodu a hrozí, že by poprvé od listopadu 2015 mohla utrpět porážku.

Ze třetího místa na ni bude navíc útočit Italka Carolina Kostnerová, která si ve třiceti letech vylepšila osobní rekord na 78,30 bodu a za Medvěděvovou zaostala jen o 27 setin bodu. Volné jízdy žen v sobotu uzavřou soutěžní program šampionátu v Moskvě.¨

Evropské zlato obhájil ruský pár Tarasovová a Morozov

Finálovou část soutěže na krasobruslařském šampionátu v Moskvě vyhráli o více než dvanáct bodů Tarasovová s Morozovem. V součtu za sebou nechali o více než deset bodů krajany Xenii Stolbovovou a Fjodora Klimova. Domácí reprezentanti obsadili kompletní stupně vítězů, třetí skončili Natalia Zabijaková a Alexander Enbert.

Ti za sebe o pouhou setinu bodu odsunuli Francouze Vanessu Jamesovou a Morgana Ciprese, kteří vedli po krátkém programu. Tarasovová s Morozovem kvůli pokaženému krátkému programu ani nenastupovali v nejsilnější závěrečné rozjížďce. Ve volné jízdě zabojovali zařazením čtverného twistu a čistým předvedením všech plánovaných prvků.

Je nám líto, video expirovalo.
Vítězná volná jízda ruského páru Tarasovová a Morozov

Vylepšili si osobní rekord o čtyři body, poprvé v kariéře získali za volnou jízdu více než 150 bodů a čekali, co předvedou jejich soupeři. Nakonec se jim nikdo ani nepřiblížil. Stříbrné olympijské medailisty Stolbovovou a Klimova připravil o šanci na titul mimo jiné partnerčin pád po trojitém salchowu. 

Stolbovová volnou jízdu oplakala, ale nakonec poprvé od roku 2015 získali medaili. Byla to jejich pátá stříbrná z velkých akcí, vedle toho mají bronz z ME 2012. První cenný kov při druhém startu na ME vybojovali Zabijaková a Enbert, kteří byli loni pátí.

Obhájci bronzových medailí Jamesová a Cipres sice zařadili odhozený čtverný salchow, ale jinak ve volné jízdě udělali řadu menších chyb a o setinu se propadli na čtvrtou pozici. Na nevděčné bramborové příčce skončili na ME potřetí. Česká republika v této kategorii zastoupení neměla.

Anna Dušková s Martinem Bidařem nemohli obhajovat loňské sedmé místo, protože se partnerka teprve před Vánoci vrátila na led po operaci kolena. Chyběli také obhájci stříbra Aliona Savchenková a Bruno Massot z Německa, kteří dali přednost přípravě na olympiádu. 

Mistrovství Evropy v krasobruslení v Moskvě:

Ženy - po krátkém programu: 1. Zagitovová 80,27, 2. Medvěděvová (obě Rus.) 78,57, 3. Kostnerová (It.) 78,30, 4. Sotskovová (Rus.) 68,70, 5. Rajičová (SR) 61,01, 6. Östlundová (Švéd.) 56,04, ...12. Březinová (ČR) 52,06.

Sportovní dvojice - konečné pořadí: 1. Tarasovová, Morozov (Rus.) 221,60, 2. Stolbovová, Klimov 211,01, 3. Zabijaková, Enbert (všichni Rus.) 210,18, 4. Jamesová, Cipres (Fr.) 210,17, 5. Marcheiová, Hotárek 204,20, 6. Della Monicaová, Guarise (všichni It.) 192,38.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy