Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Březinová postoupila do volných jízd a útočí na životní výsledek, po krátkém programu vede Zagitovová

Eliška Březinová si na mistrovství světa v japonské Saitamě zajistila postup do volných jízd. Česká krasobruslařka skončila v krátkém programu osmnáctá a útočí na nejlepší výsledek na MS. Březinová skončila loni právě osmnáctá, teď má jen minimální ztrátu na krasobruslařky před sebou. Soutěž vede úřadující olympijská vítězka Alina Zagitovová z Ruska o více než pět bodů před domácí Kaori Sakamotovou.

Eliška Březinová
zdroj: Reuters autor: Issei Kato

Třiadvacetiletá Březinová po chybě u trojitého toeloopu zařadila stejně jako na ME do kombinace jen dvojitý toeloop, ale pak se uklidnila trojitým lutzem a výkon z kontinentálního šampionátu předčila.

Získala 57,13 bodu, což bylo o 1,28 bodu více než v lednu v Minsku. Desátá žena letošního ME je na MS aktuálně osmou nejlepší Evropankou.

Zagitovová jela jako poslední a jasně předčila všechny soupeřky. Čistě zvládla všechny prvky včetně obtížné kombinace lutzu s rittbergerem.

Ve volné jízdě se pokusí nechat zapomenout na selhání z loňského MS a letošního ME, která ji připravila o tituly. Sama si uvědomuje, že ještě nemá vyhráno.

"Když jsem dostala známky, chvíli jsem se radovala, ale teď už se soustředím na volnou jízdu. Před mistrovstvím světa jsem měla pár těžkých tréninků," poznamenala.

Sakamotová je zatím nejlepší Japonkou, protože favorizovaná Rika Kihiraová nabrala velkou ztrátu kvůli jednoduchému axelu místo plánovaného trojitého.

"Bylo to kvůli tomu, že jsem při nájezdu neměla dostatečnou rychlost. Na tréninku se zítra budu soustředit na to, abych znovu získala v trojitém axelu jistotu," řekla šestnáctiletá Japonka.

Po krátkém programu je až sedmá s více než jedenáctibodovou ztrátou na Zagitovovou, ale má velmi silnou volnou jízdu s plánovanými dvěma trojitými axely.

Bronzovou příčku zatím drží Elizabet Tursynbajevová z Kazachstánu, která ztrácí necelý bod na Sakamotovou a má náskok 1,73 bodu na Jevgeniji Medveděvovou.

Dvojnásobná mistryně světa Medveděvová, jež se do ruské nominace dostala na poslední chvíli, se blýskla velmi dobrým krátkým programem.

Byl ale o něco jednodušší než u krasobruslařek, které jsou průběžně na medailových pozicích.

Na nižší obtížnost doplatila i mistryně Evropy Sofia Samodurovová z Ruska. I když neudělala žádnou výraznou chybu, patří jí až devátá příčka.

Výsledky mistrovství světa v krasobruslení v Saitamě:

Ženy - po krátkém programu: 1. Zagitovová (Rus.) 82,08, 2. Sakamotová (Jap.) 76,86, 3. Tursynbajevová (Kaz.) 75,96, 4. Medveděvová (Rus.) 74,23, 5. Lim Un-so (Korea) 72,91, 6. Bellová (USA) 71,26, ...18. Březinová 57,13.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy