Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
SK Slavia Praha - Arsenal FC

Březina chyboval a je osmý, Bělohradský postoupil do volných jízd

Největší česká naděje na mistrovství Evropy Michal Březina v krátkém programu chyboval a je až osmý. Cenný kov se mu výrazně vzdálil, ztrácí na něj přes osm bodů. Suverénně vede Rus Michail Koljada. Loučící se Španěl Javier Fernández je třetí za dalším Rusem Alexanderem Samarinem. Druhý český reprezentant Matyáš Bělohradský předvedl čistý program a získal 67,40 bodu, což mu stačilo na účast ve volných jízdách. Přímý přenos volných jízd sportovních dvojic sledujte od 17:40 na ČT sport a webu ctsport.cz.

Michal Březina
zdroj: ČTK/AP

Březina letos předváděl výtečné výkony a patřil mezi medailové adepty, jenže krátký program v Minsku mu nevyšel podle představ. Kombinace čtverného salchowu s dvojitým toeloopem dopadla dobře, jenže pak se Březinovi přestalo ve skocích dařit. Svůj jinak velmi oblíbený a většinou brilantní trojitý axel pokazil a rukou ledu se dotkl také po trojitém flipu z kroků.

Známkou 83,66 bodu zaostal o bezmála deset bodů za svým letošním maximem z Helsinek. "Myslím, že jsem trošku povolil, protože ta kombinace byla dobrá. Pak, nevím proč, mi ty výjezdy trošku utekly. Možná kdybych se trošku víc soustředil, tak by to asi bylo lepší, ale nebyly tam velké chyby, všechno bylo skočené," uvedl krátce po své jízdě.

V té době ještě nevěděl, jak velkou ztrátu budou jeho zaváhání znamenat. Další krasobruslaři ze širší evropské špičky totiž téměř nechybovali. Dařilo se hlavně Rusům. Obhájce bronzové medaile Koljada se s jedním čtverným skokem dostal přes stobodovou hranici a vede s náskokem více než osmi a půl bodu před krajanem Samarinem.

Ten za sebe v krátkém programu odsunul i loučícího se Javiera Fernándeze, vítěze posledních šesti evropských šampionátů. Španělský krasobruslař se prezentoval v solidní formě, ale vinou nižší technické obtížnosti se zařadil na průběžnou třetí pozici o třináct setin za Samarina. Hrozí mu tak, že poprvé od roku 2013 evropský šampionát nevyhraje.

Březina v sobotních volných jízdách nebude ani v závěrečné rozjížďce. "V té volné pojedu to, co mám natrénováno, víc se s tím nedá dělat," poznamenal.

Bělohradský zahájil jízdu precizně provedenou kombinací trojitého lutze s trojitým toeloopem. Na axelu si dal záležet a jeho dvojitou podobu zvládl bez zaváhání a skvěle se mu vydařil i trojitý flip. Po posledních taktech v rytmu elektroswingu rozdával úsměvy na všechny strany a za hrazením mu tleskal i Tomáš Verner v roli trenéra.

"Udělal jsem, co jsem chtěl, to, co umím, a moc jsem si to užil," prohlásil po vystoupení šťastný Bělohradský.

Axel měl jen dvě otáčky, ale to bylo podle plánu. "Ještě nemůžeme vytáhnout trojitého axela, když ho nemáme perfektně natrénovaného. Nemáme takový bodový náskok, abychom si mohli dovolit dělat chyby," podotkl trenér Verner.

Pro volnou jízdu má Bělohradský smělé cíle. "Plánoval bych dopilovat čtverný skok," prozradil sedmnáctiletý Bělohradský.

Výsledky mistrovství Evropy v krasobruslení

Muži - po krátkém programu: 1. Koljada 100,49 bodu, 2. Samarin (oba Rus.) 91,97, 3. Fernández (Šp.) 91,84, 4. Aymoz (Fr.) 88,02, 5. Kovtun (Rus.) 87,70, 6. Samohin (Izr.) 86,48, ...8. Březina 83,66, 18. M. Bělohradský (oba ČR) 67,40.

17:45 sportovní dvojice - volné jízdy.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy