Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
MS v orientačním běhu 2024

Zachová vypadla na ME smolně v 1. kole, skončili i další čeští judisté

Judistka Renata Zachová po pátém místě na grandslamu v Abú Dhabí vypadla na mistrovství Evropy v Montpellier hned v prvním kole. Bezprostředně po duelu s bronzovou medailistkou z MS 2021 Anjou Obradovičovou opouštěla tatami jako vítězka, ale pak ji rozhodčí za technický prohřešek v závěrečném chvatu diskvalifikovali.

Renata Zachová v akci
zdroj: ČTK/AP

Hned úvodní zápas na ME v Montpellier prohrála i druhá česká zástupkyně v kategorii do 63 kilogramů Věra Zemanová. Neuspěli ani Adam Kopecký a Jan Svoboda v kategorii do 81 kilogramů.

Třiadvacetiletá Zachová v duelu se srbskou vrstevnicí nastupovala do "zlatého skóre" se dvěma tresty. Po třiadvaceti sekundách nastavení ale dostala soupeřku na zem a páčením ji udolala. Slavila vítězství na ipon, jenže pak rozhodčí akci přezkoumali a zjistili, že se opřela o hlavu, což je zakázané. Judistky si zavolali zpět, Zachovou diskvalifikovali a Obradovičovou vyhlásili jako vítězku.

Zemanová dlouho vzdorovala bronzové medailistce z loňského mistrovství světa Barbaře Timové. S portugalskou reprezentantkou se prala přes osm minut, než v páté minutě prodloužení dostala třetí trest a vypadla.

Do prodloužení dotáhl také Kopecký duel s vicemistrem Evropy z roku 2017 Dominicem Resselem. V nastaveném čase měl více sil člen bronzového německého družstva z předloňských olympijských her v Tokiu. Prvnímu útoku v boji na zemi se Kopecký ještě ubránil, ale další Resselův atak v první minutě nastavení už neustál, třicetiletý Němec získal wazari a postoupil.

Svoboda nestačil na předloňského mistra Evropy Vedata Albayraka z Turecka. Ve druhé minutě zápasu prohrál na ipon.

Česká výprava na ME stále čeká na první výhru. Pokusí se o ni v neděli David Klammert v kategorii do 90 kilogramů a především dvojnásobný olympijský šampion Lukáš Krpálek mezi judisty nad 100 kilogramů.

Turkyně odmítla podat po zápase ruku soupeřce z Izraele

Turecká judistka Tugce Bederová odmítla podat ruku izraelské soupeřce, která ji porazila v 1. kole váhové kategorie do 48 kg. Tamara Malcaová to zveřejnila v příběhu na Instagramu. Podle Evropské unie juda (EJU) ale není podání ruky na rozdíl od úklony po zápase povinné, rozhodčí proto nijak nezasáhl a případ se nebude dál řešit.

Třiadvacetiletá Malcaová po utkání přistoupila s napřaženou rukou k soupeřce. Bederová ji ale ignorovala, otočila se a opustila tatami.

"Nestalo se nic, co by zavdalo důvod k nějakým sankcím. Boj byl tvrdý, ale rozhodně férový," řekl agentuře DPA místopředseda EJU Otto Kneitinger. "O incidentu se dál nemluvilo ani s jedním týmem. K odmítnutí podání ruky nedochází v judu často, ale stává se," dodal.

Podle francouzských médiích přistoupili pořadatelé k přísnějším opatřením na ochranu izraelských sportovců startujících na šampionátu. K jejich zavedení se rozhodli poté, co Izrael zahájil v reakci na krvavý útok Hamásu bombardování v Pásmu Gazy.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články