Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Masters

ME vypouštím, ale zvažuji žádost o výjimku pro dvojstart na OH, říká Krpálek

Letos překvapil judistický svět střídavým startem ve dvou hmotnostních kategoriích. V obou si také dvojnásobný olympijský vítěz Lukáš Krpálek chce vybojovat účast na olympijských hrách v Paříži. Ale nechystá se na listopadové mistrovství Evropy, v němž je ve hře jen málo bodů pro olympijskou účast. Řekl to ve své akademii, kde křtil kalendář paralympijského plavce Arnošta Petráčka.

Je nám líto, video expirovalo.
Petráček má kalendář odpočítávající rok do Paříže

Krpálek v Riu vyhrál OH v kategorii do 100 kilogramů a pak přestoupil mezi nejtěžší judisty a získal olympijské zlato na Hrách v Tokiu. Začátkem tohoto roku ohlásil návrat do stovky, ale nakonec na turnajích startuje střídavě v obou kategoriích. Ve stovce v květnu získal stříbro na MS, v kategorii nad 100 kilogramů krátce poté vyhrál Grand Prix v Linci.

Dělá to i proto, aby měl alespoň jednu olympijskou účast jistotu. Kvalifikace do 100 kilogramů je pro něj náročná, protože část období, kdy se sbírají body do žebříčku, propásl. "Splnit tu dvouletou kvalifikaci za jeden rok je prostě těžké. V té těžší jsem měl nakročeno, že stačí udělat pár výsledků a tu kvalifikaci budu mít," vysvětlil.

Navíc se před srpnovým Masters v Budapešti, kde vypadl v prvním kole, pral se shazováním. "Tam jsem byl na hraně, skoro jsem to nedal. Tři týdny před startem jsem měl čtrnáct dní dovolenou, nebyl jsem v takovém režimu, ve kterém jsem normálně. Možná proto to bylo mnohem náročnější," vysvětlil.

Abú Dhabí ano, ME ne

Strávil dva týdny na soustředění v Japonsku a chystá se na Grand Slam v Abú Dhabí, který bude zhruba za měsíc. "Tam bych měl startovat znovu v těžké váze, abych si splnil olympijskou kvalifikaci. Pokud by se mi ten turnaj podařil, měl bych pak startovat v nižší váhové kategorii a snažit se splnit kvalifikaci i tam," přiblížil své plány.

Po Abú Dhabí bude jeho další akcí zřejmě až prosincový Grand Slam v Tokiu. Mistrovství Evropy, které bude na začátku listopadu ve Francii, mu nedává z pohledu olympiády smysl. "Není za to tolik bodů. Bodově se to skoro vůbec nevyplatí a pro mě bude mnohem důležitější startovat na Grand Slamech, za které je dvojnásobek bodů," vysvětlil.

Do Paříže ve dvou kategoriích?

Pokus o kvalifikaci ve dvou kategoriích je v současném systému, kdy se rozhoduje podle redukovaného světového žebříčku, velmi náročný. "Je to sice hovadina, ale jde to," usmál se Krpálek, jehož přecházení z jedné kategorie do druhé budí v judistickém světě pozdvižení. "Lidé za mnou chodí, co to vymýšlím, a s údivem mě plácají po zádech. To je samozřejmě srandovní. Všichni se smějou, že na jednom turnaji se objevím ve stovce, na druhém v těžké. Tam jsou všichni vytlemení. Nejvíc rozhodčí, kteří mě vidí u váhy," vyprávěl Krpálek.

Sám není rozhodnutý pro jednu váhu. "Kdybych si měl na olympiádě vybrat, v jaké váhové kategorii budu startovat, tak popravdě nevím, kterou zvolit. Pro ten úspěch to bude těžké v obou," přemítal.

Dokonce zvažuje, že by se pokusil znovu napsat judistickou historii a zkusil dvojstart, ačkoliv by se musel prát dva dny za sebou. "Možná by to bylo až za hranu náročnosti startovat v obou kategoriích. Kdyby to šlo, tak se na to připravím tak, že bych tam nechal v obou dnech všechno," řekl. Zatím ale nic takového pravidla neumožňují. "Zažádali bychom o výjimku," dodal dvaatřicetiletý judista. Mimořádnou výzvu chce mít před sebou i proto, že olympijské hry v Paříži mohou být jedním z posledních turnajů v jeho kariéře.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články