Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
SP v akrobatickém lyžování Finsko (skoky)

Krpálek zopakoval olympijskou pohádku. Po nekonečném finále je mistrem světa

Největší česká naděje na šampionátu v judu dokráčela ke zlatu. Lukáš Krpálek si podmanil nejtěžší váhovou kategorii nad 100 kilogramů a podruhé v kariéře se stal mistrem světa. Olympijský vítěz z Ria de Janeiro porazil v Tokiu dva soupeře na ipon a ve čtvrtfinále, v semifinále i ve finále zlomil další tři v prodloužení. 

Lukáš Krpálek se zlatou medailí z mistrovství světa v judu
zdroj: REUTERS autor: Issei Kato

Olympijský šampion z Ria de Janeiro měl na mistrovství světa v prvním kole volný los. Následně porazil na ipon Srba Žarka Čuluma i Šakarmamada Mirmamadova z Tádžikistánu, ve čtvrtfinále Nizozemce Roye Meyera a v semifinále Korejce Kim Min-čonga.

Ve finále udolal ve čtvrté minutě nastavení domácího Hisajošiho Harasawu, jenž dostal třetí napomenutí za pasivitu. Osmadvacetiletý Čech získal druhý světový titul po úspěchu v roce 2014, který byl ještě v kategorii do 100 kilogramů.

Se stříbrným olympijským medailistou z Ria Harasawou se Krpálek utkal poprvé v životě. Po minutě a půl už měl na kontě dvě napomínání, ale pak převzal aktivitu. Japonec byl viditelně unavenější, i když nabral trochu sil při svém ošetřování v závěru základní doby.

V prodloužení si po útocích soupeře dlouze upravoval kimono a nespěchal, i když byl Krpálek připraven k dalšímu boji. Český reprezentant dostal v prodloužení několikrát japonského soupeře na zem, a i když nedokázal předvést bodovanou techniku, převaha mu vynesla titul. Po třech minutách a 50 sekundách prodloužení rozhodčí potřetí v zápase Harasawu napomenul a jihlavský rodák se mohl radovat.

V ikonické hale Budókan, kde se za rok uskuteční olympijský turnaj, získal Krpálek první medaili z mistrovství světa po přechodu do nejtěžší kategorie. Loni byl na šampionátu pátý.

Bronzové medaile vybojovali Korejec Kim Min-čong a Nizozemec Roy Meyer, které Čech porazil na cestě do finále. Na turnaji chyběl desetinásobný mistr světa a největší hvězda této kategorie Teddy Riner z Francie.

Lukáš Krpálek
zdroj: REUTERS autor: Issei Kato

Na cestě do čtvrtfinále porazil Krpálek před časovým limitem na ipon Srba Čuluma i Mirmamadova z Tádžikistánu. Těžil z boje na zemi, jenž je jeho tradičně silnou stránkou.

Podobným způsobem se snažil nastupovat i proti osmému judistovi světového žebříčku Meyerovi, který ale odolával a vynutil si prodloužení. Ve zlatém skóre nicméně dostal třetí napomenutí, takže Krpálek vyhrál i třetí vzájemný duel a postoupil do semifinále.

V něm narazil na osmnáctiletého Korejce Kim Min-čonga, s nímž v květnu prohrál v semifinále turnaje Grand Prix v Číně. Odveta se Čechovi vydařila. V základní době byl k vidění hlavně taktický boj s jediným vážnějším nástupem Krpálka pro boj na zemi. Oba judisté šli do prodloužení se dvěma napomenutími za pasivitu. V nastaveném čase Krpálek útočil a po minutě a půl dokázal Kim Min-čonga udržet na tatami dost dlouho na ukončení souboje.

Krpálek udělal zlatou českou tečku za šampionátem, který v neděli uzavře soutěž družstev. Do té Češi nezasáhnou. Dnes zápasila i dvacetiletá Markéta Paulusová, ale při premiéře na MS po volném úvodním kole první střetnutí v kategorii nad 78 kilogramů prohrála. V poslední minutě ji na ipon porazila Melissa Mojicaová z Portorika.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy