Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Gymnastika

Krpálek: Jsem rád, že jsem začal vyhrávat i v postoji

Praha – Při svém vítězství na turnaji Světového poháru v turecké Antalyi vítězil jen na zemi. Na varšavském mistrovství Evropy si bronzový Lukáš Krpálek dokázal, že se mu začínají dařit i chvaty a nevyhrává pouze díky udržení soupeře na tatami.

Lukáš Krpálek
zdroj: ČTK autor: Michal Doležal

"Nebyl jsem nadšený z toho, že jsem předtím vše vyhrával jen na zemi. Takže jsem rád, že jsem začal vyhrávat i v postoji. Zvláště když po změně pravidel je těžší vyhrávat na ipon, protože musíte soupeře hodit na čistá záda," řekl Krpálek po návratu do Prahy.

V postoji sebevědoměji

Na předchozích Grand Prix v Düsseldorfu a Antalyi zaznamenal všech sedm výher při boji na zemi neboli v ne-waze. Ve Varšavě držením ukončil jen osmifinálový duel s Danielem Nateou, kterého ale předtím povalil a získal wazari. Estonce Juhana Mettise hodil netradiční technikou na ipon už po pár vteřinách.

V opravách předvedl proti Ukrajinci Stanislavu Bondarenkovi ukázkovou kombinaci tří technik ko-uči-gari, o-uči-gari a o-soto-gari. A o-soto-gari zopakoval i v boji o bronz s Polákem Maciejem Sarnackým.

Je nám líto, video expirovalo.
Bronzový Krpálek se zotaví ze šrámů a zahájí přípravu na MS

"Dosud Lukáš vítězil na zemi, ale tady předvedl tři ipony a jedno wazari. Asi se projevilo i nabrané sebevědomí vítězstvím na turnaji v Turecku. Troufl si tak do chvatů v postoji a byl to od něj velice hezký výkon," pochválil Krpálka reprezentační trenér Petr Lacina.

Šestadvacetiletý rodák z Jihlavy nestačil jen ve čtvrtfinále na pozdějšího vítěze, Gruzínce Gurama Tušišviliho, ze kterého ve dvaadvaceti letech roste jeden z hlavních favoritů "plusky", jak se nejvyšší váhové kategorii přezdívá.

"Gruzínci patřili vždy k nejlepším, teď se tam objevil Tušišvili, který se prával stejně jako já ve stovce, ale teď také přešel do plusky. Co jsem ho viděl na Evropě i v předchozích zápasech, tak bude patřit k těm nejsložitějším protivníkům. Ale doufám, že si s ním v budoucnu poradím," řekl Krpálek.

Nabrat aktivní hmotu

Nyní ho čeká především nabírání svalové hmoty, protože cítí, že proti těžším judistům potřebuje ještě zesílit. "Příprava musí ale být komplexní, nemůže jen nabrat, protože by ztuhnul. Je to trochu alchymie. Lukáš to má ale v posilovně rád, také rád jí, takže by to mělo fungovat. Nabírá jen aktivní hmotu," uvedl trenér Lacina. "Jelikož jsme viděli toho Gruzína Tušišviliho bez kimona, tak bude Lukáš muset nabrat," usmíval se Lacina.

Do mistrovství světa v Budapešti už by měl Krpálek startovat jen na začátku července na Grand Prix v Číně.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy