Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Maximum pro zdraví

Klammert se v Praze blýskl stříbrem, Krpálek kontroval bronzem

Nejcennějšího úspěchu v kariéře se na pražském turnaji European Open dočkal judista David Klammert. Poprvé totiž získal mezi seniory stříbrnou medaili v kategorii do 90 kilogramů. Zastínil tak i olympijského vítěze Lukáše Krpálka, který ve váze nad 100 kilogramů prohrál v semifinále a nakonec vybojoval bronz. Ten naopak těsně unikl Jaromíru Musilovi, jenž ve váze do 81 kilogramů skončil pátý.

David Klammert se stříbrnou medailí
zdroj: ČTK autor: Deml Ondřej

Krpálek měl jako nasazená jednička v prvním kole volný los. Pak snadno pokořil Ukrajince Vladyslava Berezku, kterého porazil už za 55 sekund škrcením. Ve čtvrtfinále potřeboval 108 sekund, než hodil na ipon Litevce Ignase Mecajuse.

V semifinále ale nečekaně zaváhal s Javádem Mahdžúbem z Íránu, jemuž po minutě utkání vyšel útok a získal ipon. "Vůbec jsem tenhle chvat nečekal. U něj jsem ho viděl poprvé. Mrzí mě to, protože jsem měl zbytečně vychýlené ruce, jelikož jsem čekal jiné chvaty. A to byla chyba. Stálo mě to vítězství," litoval Krpálek.

I přesto nakonec nejúspěšnější judista české historie potěšil fanoušky a v utkání o třetí místo udolal v prodloužení Nizozemce Jura Spijkerse. Na pražském turnaji tak získal už pátou medaili za sebou - dosud byl třikrát zlatý a nyní podruhé bronzový.

"Pro mě je každá medaile cenná. Jen mě mrzí to semifinále, kde jsem zaspal. Ale jsem rád, že jsem to pak skvělým fanouškům vrátil alespoň bronzem. Patří jim obrovský dík za podporu. A doufám, že se za dva roky zase uvidíme," dodal olympijský šampion.

Je nám líto, video expirovalo.
Medailové souboje a ohlasy českých judistů na European Open

Stejně jako Krpálek byl nasazený jako jednička i Klammert a roli favorita potvrdil. Až do finále vyhrál všechny zápasy na ipon. Více se zapotil jen v osmifinále s Rakušanem Johannesem Pacherem. Francouze Juliana Kermarrece zdolal ve čtvrtfinále za 69 sekund a v semifinále Ukrajince Semena Rakitu za půl minuty.

Poprvé mezi seniory proto postoupil na mezinárodním turnaji do boje o zlato. Dosud měl dva bronzy z Evropských pohárů v Katovicích a Minsku a také z letošní Grand Prix v Tunisu. Úspěšné tažení nicméně nedotáhl ke kýženému cíli, jelikož ve finále zaváhal v prodloužení a prohrál s Bělorusem Jahorem Varapajevem na wazari.

"Kvůli prohranému finále převažuje trochu zklamání. Diváci byli úžasní a chtěl jsem jim to vrátit tím, že si poslechnou českou hymnu. Místo toho museli slyšet běloruskou. Byl to vyrovnaný zápas. Chvílemi jsem měl i navrch, ale pak mi asi došly síly a zaspal jsem tam jeden moment," vyprávěl Klammert, který mírně krotil nadšení sportovní veřejnosti. "Asi trochu cennější je pro mě stále bronz z Grand Prix v Tunisu, ale tahle medaile je cenná kvůli fanouškům. O to víc mě mrzí, že to nevyšlo na zlato," doplnil.

Dařilo se také Musilovi, jenž při návratu po zranění navázal na páté místo z Grand Slamu v Paříži. Pouze ve čtvrtfinále byl nad jeho síly Uzbek Sharofiddin Boltabojev. "Páté místo není špatné, ale myslím si, že mám na víc. Ve čtvrtfinále mě soupeř sfoukl jak svíčku. V zápase o třetí místo jsem měl větší šanci vyhrát," konstatoval Musil.

Dvě výhry a postup do osmifinále vybojoval Jiří Petr ve váze do 90 kg. Jeho bratr Ivan naopak ve váze do 81 kg prohrál hned první zápas a neobhájil bronz z před dvou let. V osmifinále váhy nad 100 kg byl také Jan Pinta.

Turnaj European Open v judu v Praze:

Do 81 kg: 1. Gotonoaga (Mold.), ...5. Musil, I. Petr vypadl ve 2. kole, Skurka, Meško, Turek (všichni ČR) vypadli v 1. kole.

Do 90 kg: 1. Varapajev (Běl.), 2. Klammert, ...9. J. Petr, Knápek (všichni ČR) vypadl v 1. kole.

Do 100 kg: 1. Sviryd (Běl.), ...Hecl (ČR) vypadl v 1. kole. Nad 100 kg: 1. Mahdžúb (Írán), ...3. Krpálek, 9. Pinta, Hlaváček (všichni ČR) vypadl v 1. kole.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy