Následuje
SP Slovinsko

Váňa: Asi jsem jel naposledy... ale nechci se unáhlit

Pardubice - Poosmadvacáté absolvoval Josef Váňa Velkou pardubickou a nejspíše skutečně naposledy. V dnešním dostihu skončil osminásobný vítěz v sedle Tiumena až předposlední šestnáctý a stejně jako loni řekl, že už se jako žokej nevrátí. I když na druhou stranu nechtěl dělat unáhlená rozhodnutí...

"Jsem tady, zdravý a kůň taky. Co na to říct? Porazil nás věk," řekl vyrovnaným hlasem Váňa po dostihu, v kterém na soupeře nestačil. Na otázku, jak to bude za rok, odvětil: "Jednoduše, budu se dívat z tribuny. Každá písnička jednou končí. Myslel jsem, že těch Velkých pardubických odjedu třicet, ale už to asi nedám." "Jestli už to nebude Tiumen, tak tomu začínám věřit," reagovala Váňova manželka Pavla na zprávu, že její muž s ježděním skončí. "Já si myslím, že ještě pojede, protože on je nezdolný," mínil vítězný žokej Jan Faltejsek.

Váňa, který za osm dnů oslaví 62. narozeniny, už několikrát oznámil konec jezdecké kariéry. Naposledy před rokem, kdy spadl ve Velké pardubické na poslední překážce a cílem prošel pěšky, ale letos s Tiumenem znovu jel. I proto Váňa vyhlašoval konec kariéry opatrně. "Nebudu dělat žádná unáhlená rozhodnutí. Uvidíme, co přinese čas," řekl.

Osmadvacátá Velká pardubická pro Josefa Váňu
zdroj: ČTK

Před startem letošního dostihu si musel Váňa skoro zacpávat uši, jak hlasitě ho vyprodané tribuny závodiště vítaly. "Užíval jsem si to, je to docela příjemné," uvedl. Měl jasno o tom, co si v případě, že už nikdy Velkou pardubickou nepojede, bude ze svého posledního dostihu pamatovat. "Tu nádheru před tribunami, co jiného!" Váňa nechtěl dostih jen odjet.

Myslel na výsledek do sedmého místa, které je oceněno finanční odměnou. "Ale už to nešlo," uvedl. Za Suchým příkopem, překážkou číslo 22, si uvědomil, že o čelo bojovat nebude. "Dvakrát třikrát jsem ho plácl po krku, a když jsem viděl, že tam není žádná reakce, že nešel za těmi mladými, měl jsem pocit, že už je nedohoníme," řekl.

Třikrát v dostihu málem spadl. Poprvé už na Taxisově příkopu, na který se podle jeho slov najíždělo moc rychle. "Bylo to opravdu krkolomné, chviličku jsem seděl vedle sedla, ale zřejmě asi ty čakry a všechno jsem měl srovnaný, tak mě to vytáhlo zpátky do sedla. Ale tím, jaký Tiumen je, jsem z toho vyvázl. Děkuju i jemu, že jsem si ten možná poslední dostih krásně užil," řekl Váňa.

Josef Váňa st.
zdroj: ČTK

Cílem projel šestnáctý o místo za Rubínem s Martinou Růžičkovou, která dokončila slavný dostih poprvé. "Když mě předjela Martina, tak tam žádné pozitivum není," smál se Váňa. "Já jí to přeju, může se pomaličku chystat do hrobu se mnou." Třináctiletý Tiumen, s kterým Váňa vyhrál Velkou pardubickou třikrát v letech 2009 a 2011, nejspíše skončil. Ve stájích má ale Váňa pětiletého irského koně Abbotta Graye. "Kvůli Velké pardubické jsme ho kupovali, zatím se musí naučit běhat dostihy. Doufám, že mě mladý (syn Josef Váňa) neukecá, abych nemusel jezdit toho šimla, kterého mi koupil," řekl Váňa starší. "Je to ale čím dál těžší dát se do cajku. Možná bude opravdu lepší se na to vyprdnout a nechat to mladším," dodal.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy