Následuje
SP Česko

Parkurovou královnou se stala Topsová-Alexanderová, zářila i Kellnerová

Vítězkou Super Grand Prix jednotlivců při Global Champions Prague PlayOffs se stala Edwina Topsová-Alexanderová. Jediná žena v šestnáctičlenném startovním poli měla stejně jako další dva jezdci čtyři trestné body, ale triumfovala díky nejlepšímu času druhého kola, který byl dodatečným kritériem. Česká zástupkyně Anna Kellnerová si alespoň částečně zlepšila náladu po zklamání z týmové soutěže v barvách Prague Lions. V doplňkovém pětihvězdovém měření sil přes 150 centimetrů vysoké překážky obsadila páté místo.

Čtyřiačtyřicetiletá Topsová-Alexanderovámanželka a svěřenkyně zakladatele a šéfa seriálu Jana Topse, zajela v prvním kole jeden ze dvou čistých parkurů. Do druhého kola, které bylo postavené odlišně, nastupovala jako poslední. Předtím viděla, jak po pádu skončil druhý "čistý" jezdec úvodní poloviny soutěže, světová jednička Harrie Smolders.

V polovině parkuru její klisna California shodila jednu z překážek a Australanka začala bojovat s časem. Zrychlila nicméně dostatečně a nakonec se dostala o 48 setin sekundy před velezkušeného Němce Ludgera Beerbauma, jenž první týmové olympijské zlato získal už v roce 1988 v Soulu.

Finále se naopak nevydařilo hlavnímu favoritovi Benu Maherovi, který letos vyhrál dlouhodobé hodnocení seriálu. Šanci na úspěch ztratil dvěma chybami v úvodním kole. Čisté druhé kolo jej pak vyneslo alespoň na páté místo.

Po chybě ze čtvrtfinále soutěže družstev prožil další nevydařený den v O2 areně člen týmu Prague Lions Peder Fredricson. Švédský jezdec měl nejprve v rámcovém závodě s koněm Christian K znovu problém s překážkou v podobě české vlajky, pak v 1. kole boje o nejcennější individuální trofej nasbíral s Hanssonem devět trestných bodů a uzavíral startovní pole. Do 2. kola pak už stříbrný olympijský medailista z Ria nenastoupil.

Kellnerová se s koňem Silverston G dostala čistou jízdou mezi třináct účastníků rozeskakování. Tam byla mezi šesticí, jež všech osm skoků zvládla bezchybně, a čas ji zařadil na páté místo.

Druhý český reprezentant Aleš Opatrný v základním kole udělal jednu chybu a obsadil 19. příčku. V soutěži, která v O2 areně předcházela zmíněné individuální Super Grand Prix, závodilo 38 jezdců včetně několika účastníků večerního finále.

Opatrného zradila závěrečná překážka - Karlův most. Ta byla náchylnější ke shození než jiné, protože nahoře měla prkno postavené na úzké straně, nikoli pevněji usazené břevno.

Závod vyhrál Němec David Will s koněm Forest Gump. Ten si zlepšil dojem ze čtvrtečního čtvrtfinále soutěže družstev, kdy mu kůň dvakrát odmítl skočit překážku s českou vlajkou.

Super Grand Prix jednotlivců Global Champions Prague PlayOffs v parkurovém skákání:

1. Topsová-Alexanderová (Austr./klisna California) 4 trestné body (čas 2. kola 61,08), 2. Beerbaum (Něm./Casello) 4 (61,56), 3. Schuttert (Niz./Chianti's Champion) 4 (64,91).

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy