Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Rakousko - Severní Makedonie

Zlatý Hannover aneb dovršení hattricku, který v éře play-off žádný další tým nenapodobil

Jedinečný primát tří titulů v řadě na mistrovství světa zůstává v éře vyřazovacích zápasů jen české reprezentaci. O další zlatý hattrick se týmy zatím pokouší marně. Právě před dvaceti lety ho mužstvo trenéra Josefa Augusty dobylo, když v hannoverském finále přetlačilo Finy 3:2 v prodloužení.

Je nám líto, video expirovalo.
Archiv Z 2001: Česko - Finsko

Ten moment znají fanoušci nazpaměť. Opatrné prodloužení finálového duelu na německém šampionátu rozsekla až památná akce, která vešla do dějin českého i světového hokeje.

David Moravec přebírá v útočném pásmu puk od Pavla Patery, vyčká na pohyb vyjíždějícího brankáře Pasiho Nurminena a bekhendovým blafákem ho prostřelí po ledě. Následuje výbuch radosti a emocí, vzduchem létají rukavice s hokejkami a nastává křepčení hráčů.

"Hvězdy dnes stály na naší straně, proto jsme potřetí mistry světa. Měli jsme tu silný tým s výbornými individualitami," řekl tehdy skromně kouč Augusta. "Všichni si ohromně věříme a dokážeme vše zvládnout. Máme tady silnou generaci. Byli jsme sebevědomí, ale ne namyšlení," dodal Moravec.

Tehdy byl český hokej na vrcholu a završil nevídané medailové žně. Po triumfu ve Vídni 1996, zlatém olympijském turnaji v Naganu 1998 a trojím prvenství v letech 1999 až 2001 si užíval světovou slávu. Jedním z projevů byl i stále rostoucí počet českých hráčů v NHL na přelomu století.

Jádro týmu se opíralo o Moravcovy parťáky z útoku Martina Procházku s Paterou, dalšího útočníka Davida Výborného nebo obránce Františka Kaberleho. Všichni čtyři v Německu slavili už čtvrtý titul. V brance exceloval nejlepší gólman turnaje Milan Hnilička, mužstvo táhl na ledě i v kabině kapitán Robert Reichel, třetí muž kanadského bodování.

Šance dosáhnout na zlatý hattrick na světovém šampionátu byla od roku 2001 ve hře hned čtyřikrát. Zatímco v roce 2017 Kanadě překazilo výjimečný počin Švédsko a Seveřané se následně marně snažili dotáhnout cestu za trojkorunou v roce 2019, česká reprezentace se sama postarala o dvojí selhání soupeřů přímo ve finále.

Pokaždé z toho tak byl další triumf národního týmu. V roce 2005 ve Vídni se radovali Češi po výhře 3:0 nad Kanadou, o pět let později znovu v Německu podceňované mužstvo bez četných posil z NHL zastavilo v Kolíně nad Rýnem sbornou po hubeném vítězství 2:1.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy