Následuje
FIS magazín SP

Zimní stadiony ožívají. Liberec trénuje netradičně, Pardubice mají přehršel hráčů

Praha – Čtvrt roku ztichlé zimní stadiony se probouzí do další sezony. Většině extraligových týmů startuje oblíbenější část letní přípravy, ve které se hokejisté konečně obují do bruslí a naskočí do extraligové pouti. Ta za nějakých deset dní začne prvními přípravnými zápasy, aby v druhé polovině dubna 2016 kulminovala bojem o titul. Své první metry na ledě už odkrojily brusle hráčů Liberce, Vítkovic, Plzně, Olomouce či Pardubic.

Hokejisté Liberce
zdroj: ČTK autor: Radek Petrášek

Liberec změnil přípravu, trénuje jednofázově výbušnost

V předešlých třech letech Severočeši ve vyřazovací části chyběli, loni se dostali pouze do předkola. I proto se vedení Bílých Tygrů rozhodlo v létě tým výrazně posílit. Přišli obránce Martin Ševc a útočníci Michal Birner, Michal Řepík a Jan Stránský "Momentálně máme kádr ve finální podobě, pokud se nestane něco extrémního. Jako kdyby například Slovan Bratislava nenastoupil do KHL," řekl Pešán.

Počet příchodů je výrazně menší než odchodů. Liberec opustilo 12 hráčů širšího kádru, nejvýraznějším oslabením je odchod forvarda Tomáše Filippiho, který zamířil do Magnitogorsku. Odešli i Petr Gřegořek, Tomáš Urban, Michal Bulíř nebo Martin Bartek, jenž už v závěru předešlé sezony hostoval v Karlových Varech. Více šancí by tak měli dostat hráči z prvoligových Benátek nad Jizerou, liberecké farmy, kterou Pešán ještě v minulé sezoně vedl.

Liberec se pod Pešánovým vedením rozhodl pozměnit model přípravy. Hráči nebudou trénovat dvoufázově, ale jednou denně a intenzivně. "Udělali jsme pár změn, říkat tomu revoluce je příliš silné slovo. Každý trenér chce týmu vtisknout své myšlenky, o to se snažím i já," podotkl sedmatřicetiletý kouč, který nastoupil na libereckou střídačku v lednu, kdy nahradil Rostislava Čadu.

Olesz zůstává tahounem Vítkovic

I s čtyřmi dosavadními posilami hokejistům Vítkovic odstartovala letní příprava na ledě. Kouč Ladislav Svozil má prozatím v kádru 30 hráčů. Do Vítkovic v letní pauze přibyly zatím čtyři posily: brankář Kantor z Hradce Králové, obránci Štich ze Slavie a Sloboda po návratu z ruského Togliatti a útočník Balán z Karlových Varů.

Svozil do širšího kádru z juniorky přeřadil i útočníky Tomáše Gřeše, Jakuba Iléše, Filipa Kuťáka a obránce Ivana Puziče. Na podmínkách nové smlouvy se domluvil i Rostislav Olesz. "Měl jsem i jiné nabídky, ale nakonec jsem se rozhodl zůstat doma. Mám to patnáct minut na zimák, jsem ve městě, ve kterém jsem vyrostl. Svým způsobem rozhodla i rodina, manželka začíná tady své věci, malý nastupuje do školky a to poslední, co bychom chtěli, je jezdit někam na šest měsíců do zahraničí," uvedl Olesz.

Ryan Hollweg
zdroj: ČTK autor: Petr Eret

Plzeň se vyrovnává s odchody Simona a Mozíka, přišli Poletín či Pitule

Na kluzišti plzeňského stadionu se pohybovalo 35 hráčů, které čeká v prvních čtrnácti dnech dvoufázová příprava. V širokém kádru už chybějí útočník Dominik Simon s bekem Vojtěchem Mozíkem, kteří se budou prát o šanci v NHL. "Je to vlastně takové malé soustředění. Příští týden už nás čekají i první dva přípravné zápasy, po nichž už nějaké hráče vyřadíme. Část z nich pošleme do Klatov, kde máme farmu. Navíc nám několik hráčů odjede na reprezentační srazy," přiblížil nejbližší plány Indiánů hlavní trenér Michal Straka.

Nadcházející ročník bude pro jeho tým náročný. I proto, že kádr Škody opustily mladé opory Mozík se Simonem, kteří zkoušejí štěstí v zámoří. Plzeňské vedení neprodloužilo smlouvy se zkušeným gólmanem Lukášem Mensatorem a slovenským útočníkem Jozefem Balejem. Tým Škody naopak posílil dvaatřicetiletý útočník a místní odchovanec Jaroslav Kracík, jenž se domů vrací po šesti letech. Z ročního hostování na Kladně přichází další forvard Tomáš Pitule a nový sportovní manažer Tomáš Vlasák přivedl z pražské Slavie třetí novou tvář do útoku Michala Poletína.

Pardubice začínají přípravu s téměř 40 hráči

S nezvykle širokým kádrem, ve kterém je téměř 40 hráčů, začali přípravu na ledě hokejisté Pardubic. V klubu se po uplynulé sezoně mnohé změnilo: do nadcházejícího ročníku půjdou Východočeši se staronovým názvem Dynamo Pardubice, na lavičce je povede trenér Miloš Říha mladší, který ve funkci nahradil svého otce. Kouč už nebude moct počítat s reprezentanty Lukášem Radilem a Tomášem Zohornou, kteří odešli do Ruska. Výraznou posilou by měl být navrátilec Tomáš Rolinek.

"Chceme velkou konkurenci. Měl jsem pocit, že v minulých sezonách byla nízká a hráči se o místo málo rvali. Jejich přístup nebyl takový, jaký by měl být. Snažíme se brát hokejisty s perspektivou a takové, aby zapadali do naší vize," řekl po prvním tréninku Říha mladší. S týmem trénovali bývalí hráči, kteří si hledají angažmá (brankář Vladislav Koutský nebo útočník Jiří Cetkovský), i hokejisté, kteří přišli na zkoušku a snaží se dostat do kádru. To je případ amerického brankáře Brandona Maxwella, který se v minulé sezoně zkoušel prosadit ve Vítkovicích, nebo švédského útočníka Ludwiga Niederbacha.

Zda je současný kádr konečný, říct nedokázal. "Chceme tady hráče, kteří hrají aktivně a agresivně. A také ty se vztahem k Pardubicím. Zatím se nám to daří a je to jen na hráčích, jestli se dokážou prosadit. To ukáže až čas. Je možné, že se nám ještě v srpnu podaří nějaký příchod uskutečnit. To by ale měli být hokejisté, co už něco mají za sebou," konstatoval Říha.

Hokejisté Olomouce
zdroj: ČTK

Olomouc chce klidnější sezonu

Vyhnout se barážovým bojům je hlavní cíl Hanáků. Pomoci k jeho naplnění mohou i útočníci Robin Soudek, Jan Eberle či Miroslav Holec, kteří do klubu přišli na zkoušku. "Poslední sezona končila docela pozdě a hráči si potřebovali odpočinout, ale nyní už za sebou máme sedm týdnů přípravy na suchu a dnes i první trénink na ledě. Nechystáme se zařazovat nic převratného, teď to budou hlavně individuální činnosti a práce s pukem, čemu se chceme nejvíce věnovat," řekl trenér Zdeněk Venera.

Kohouti se připravují v současnosti s více než třemi desítkami hráčů. "Trénujeme na šest pětek, máme tu hned několik hráčů na zkoušku a také některé juniory. Postupně budeme kádr zužovat. Samozřejmě chceme hráče vidět v zápasech, ale u některých třeba již během tréninku usoudíme, že by pro ně bylo lepší se připravovat na sezonu jinde," podotkl Venera. Největšími ztrátami byly odchody útočníků Martina Cibáka, jenž zamířil do Zlína, a Pavla Patery. Ten se rozhodl ukončit kariéru, ke stejnému kroku se odhodlal i brankář Jiří Trvaj. Posledními příchody jsou forvardi Soudek, Eberle a Holec, kteří se poperou o místo v týmu.

Alois Hadamczik
zdroj: ČTK autor: Šulová Kateřina

Kometa začala na ledě bez kouče Hadamczika, zato s Kaberlem

Kometa Brno zahájila přípravu na ledě bez hlavního kouče Aloise Hadamczika, který se zotavuje po operaci kolena a připojí se k týmu za týden. Trenéři Kamil Pokorný a Karel Beran přivítali 24 hráčů a tři brankáře. Mezi hokejisty zatím chyběl kanonýr Petr Ton, který by se měl zapojit do přípravy v úterý po podpisu kontraktu na další sezonu.

Poprvé v novém působišti trénoval zkušený obránce Tomáš Kaberle. "Spoluhráči mě přijali dobře. Příprava před sezonou je v mnoha věcech podobná, nevidím velký rozdíl mezi českými tréninky a zámořím. Snad jen v tom, že jsem na led chodil až v srpnu," řekl bývalý hráč týmů NHL Toronta, Bostonu, Caroliny či Montrealu. Naposledy hrál první ligu s Kladnem, ale návrat do nejvyšší soutěže s Rytíři nevybojoval. Příchod do Komety považuje sedmatřicetiletý bek za nový náboj. "Brno má velké ambice, což mě motivuje," prohlásil Kaberle. 

Třetí tým minulého ročníku extraligy se bude první dva týdny připravovat v tréninkových halách za Lužánkami. Do mateřské DRFG Areny se Kometa přestěhuje začátkem srpna. Model přípravy nachystal Hadamczik, který se společně s asistenty sešel v pátek na celodenní poradě v Kravařích. "Rozpis tréninků jsme detailně probrali. V přípravě na ledě bude nyní hodně bruslení," řekl Pokorný. "Všichni hráči jsou v pořádku, nikdo není zraněný," dodal.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy