FIS MČR Horní Mísečky

Židlický přihrál na vítězný gól New Jersey, naděje "Ďáblů" stále žije

New York - Obránce Marek Židlický přihrál na vítězný gól New Jersey, kteří v přímém souboji o postup do play-off porazili Washington 2:1. Devils tak vystřídali svého soupeře na 10. místě tabulky Východní konference a ztrácejí tři body na osmý Columbus, který gólem čtyři sekundy před koncem třetí třetiny prohrál 3:4 s Chicagem.

Marek Židlický slaví branku s Járomírem Jágrem
zdroj: ČTK/AP autor: Rich Schultz

New Jersey - Washington 2:1

"Ďáblové" prohrávali od 11. minuty 0:1 po trefě Alexandra Ovečkina, který se 49 góly vládne ligové tabulce střelců. O vyrovnání se postaral v polovině druhé třetiny Tuomo Ruutu a nerozhodný stav zlomil v 56. minutě Ryan Carter, který se po Židlického přihrávce prosmýkl do útočného pásma a střelou švihem z mezikruží překonal brankáře Jaroslava Haláka.

"Co jsem při tom gólu Cartera viděl? Viděl jsem střelu a ta prošla za moje záda. Jednoduchý. Prostě jsem ji nechytil. Z mého pohledu to byla ne příliš těžká střela, jenže jsem ji nezastavil," neskrýval frustraci slovenský gólman Halák, který dobře věděl, že Capitals prohráli klíčový zápas.

Ryan Carter: "Ve třetí třetině jsme na střídačce zhluboka dýchali a taky hodně poslouchali, protože jsme přišli o tři centry a spousta z nás hrála na jiných postech, které jim jsou trošku cizí."

Devils přitom dohrávali jen s osmi útočníky. V průběhu večera postupně odstoupili ze hry Patrik Eliáš, jehož v polovině první třetiny tvrdým zákrokem sestřelil urostlý útočník Tom Wilson, dále Adam Henrique a Jacob Josefson. "Byla to opravdová bitva. Hráči si sáhli na dno, vydali se ze všech sil," řekl trenér Peter DeBoer.

Jaromír Jágr odehrál nejvíce minut za celou sezonu: na ledě strávil 25 minut a 28 sekund. "Byl to náš dosud asi nejtěžší a nejlepší zápas," řekl kladenský útočník. "Bojovali jsme jako tým a jsem na naše mužstvo hrdý. Byl to jako zápas v play-off číslo sedm. Kdybychom prohráli, už bychom dál neměli o co hrát," dodal Jágr.

Phoenix - Edmonton 2:3 SN

Další důležitý bod v honbě za postupem do vyřazovacích bojů naopak ztratili hokejisté Phoenixu, kteří podlehli Edmontonu 2:3 po nájezdech. "Kojoti" přitom sahali v základní hrací době po vítězství, když od 53. minuty díky teči Martina Erata a dorážce Kyla Chipchury vedli 2:1. Jenže v poslední minutě o náskok přišli po chybě brankáře Thomase Greisse, který tak dlouho váhal s rozehrávkou u zadního mantinelu, až přišel o puk a Sam Gagner pohodlně vyrovnal do prázdné branky.

Stejný hráč pak rozhodl i penaltový rozstřel, v němž byl jediným úspěšným střelcem. "Ztratili jsme vedení proti Minnesotě a dneska znovu, také jsme věnovali bod Winnipegu. Zápasy jsou vyrovnané a může se stát cokoliv, ale v naší situaci musíme najít způsob, jak taková utkání dovést do vítězného konce," zlobil se Chipchura.

Phoenix se sice navzdory čtvrté prohře v řadě vrátil na osmé místo v tabulce Západní konference, devátý Dallas ale ztrácí jediný bod a má nyní dva zápasy k dobru. "Kojotům" zbývá sehrát už jen čtyři utkání. Brankář Greiss vzal porážku na sebe. "Puk se mi zapletl mezi bruslemi. Udělal jsem to špatně a tvrdě jsme za to zaplatili," litoval osmadvacetiletý rodák z německého Füssenu.

Ottawa - Montreal 4:7

V sedmi pátečních duelech se z českých hokejistů prosadil střelecky pouze Aleš Hemský. I díky jeho 12. gólu v sezoně vedla Ottawa nad Montrealem po šesti minutách už 3:0, nakonec však Senators kanadské derby prohráli 4:7. Na jeden gól vítězů přihrál Tomáš Plekanec.

Hlavní zásluhu na obratu měl Max Pacioretty, který potřetí v sezoně vstřelil hattrick a celkem zaznamenal pět bodů. "Ani za stavu 0:3 jsme neztratili sebevědomí. Když neztratíte víru a dál bojujete, můžete to vždy otočit," řekl Pacioretty.

Canadiens mají s podobným obratem proti Ottawě čerstvou zkušenost. V posledním vzájemném duelu v polovině března dokázali v posledních třech a půl minutách třetí třetiny smazat vedení Senators 4:1 a nakonec vyhráli 5:4 v prodloužení.

Výsledky pátečních zápasů NHL:

Ottawa - Montreal 4:7 (3:3, 0:2, 1:2)
Branky: 3. a 6. Z. Smith, 5. Hemský, 55. Zibanejad - 16., 36. a 42. Pacioretty, 8. Markov, 10. Weaver (Plekanec), 25. Eller, 50. Desharnais. Střely na branku: 43:23. Diváci: 19 241.

Columbus - Chicago 3:4 (1:1, 2:2, 0:1)
Branky: 2. MacKenzie, 21. Johansen, 33. Anisimov - 18. Morin (Rozsíval), 25. Sharp, 31. Hossa, 60. B. Smith. Střely na branku: 27:38. Diváci: 18 695.

New Jersey - Washington 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)
Branky: 33. T. Ruutu, 56. Carter (Židlický) - 11. Ovečkin. Střely na branku: 31:25. Diváci: 15 218.

Florida - Calgary 1:2 (0:0, 1:2, 0:0)
Branky: 23. Trocheck - 22. Agostino, 27. Cammalleri (Hudler). Střely na branku: 35:17. Diváci: 12 055.

Detroit - Buffalo 3:2 (3:0, 0:1, 0:1)
Branky: 6. Helm, 15. Jurčo, 16. Alfredsson (Kindl) - 33. McBain, 47. Deslauriers. Střely na branku: 31:23. Diváci: 20 066.

Anaheim - Nashville 2:5 (1:4, 1:1, 0:0)
Branky: 16. Palmieri, 24. Winnik - 6. a 13. Wilson, 14. a 37. Fisher, 18. Hornqvist. Střely na branku: 29:24. Diváci: 17 174.

Phoenix - Edmonton 2:3 po nájezdech (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 35. Ekman-Larsson, 53. Chipchura (Erat) - 60. a rozh. nájezd Gagner, 20. Schultz. Střely na branku: 26:26. Diváci: 14 732.