Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv Z 2004: Česko - Nizozemsko

Že trenéři hrají na výsledky? Obránce to svazuje, pak chybují, říká staronový asistent Špaček

Jaroslav Špaček už netrpělivě vyhlíží, až to začne. Coby staronový trenérský asistent se vrací k hokejové reprezentaci a už v srpnu se postaví na střídačku během Českých her. K ruce bude mít plzeňského kolegu Martina Straku a taky nového kouče národního týmu Filipa Pešána. "Možná si budeme vykat," vtipkuje. Opět bude mít na starost obránce.

Jaroslav Špaček
zdroj: ČTK autor: Ondřej Deml

Špačkovi je šestačtyřicet, je o čtyři roky starší než Pešán. "Je to mladej kluk, uvidíme, jak to dopadne," směje se a těší na spolupráci.

"Věřím, že bude pokračovat v tom, kde skončila s předchozími trenéry," dodává v rozhovoru pro ČT sport.

Jako bývalý obránce, který zároveň působí coby asistent v Plzni, bude mít na starosti především tuto pozici. 

"Když sleduju extraligu, máme kvalitních obránců dost. Jen jim musíme dát šanci a věřím, že to přenesou i do nároďáku. Kreativita k nám vždycky patřila, hodně kluků odešlo ven, snaží se to hrát i za hranicemi. Věřím, že to začneme používat ještě víc," říká Špaček, který se do role asistenta vrací po dvou letech.

U obránců nejvíce vyhlíží tzv. celoplošné vidění hry. "Je to o talentu. A pak v situaci nemyslet jen na to, že jsem sám a můžu vystřelit a dát gól, ale vidět, zda mám šanci vystřelit nebo mám otevřeného hráče. Že se přibrzdí, udělá skulinka a pak už můžete puk dotáhnout," přibližuje trojnásobný mistr světa v pořadu Hokej v 60 minutách.

Jedním z takových hráčů je podle něj Filip Hronek. "To je zrovna jeden z obránců, který tráví většinu profesionální kariéry a tím, že má málo času na to udělat nahrávky, vystřelit, uvolnit se, tak že přijde na větší evropský led a má více času, to z něj dělá ještě většího obránce, než ukazuje v NHL," myslí si Špaček o hráči Detroitu.

Obrovský posun za poslední tři roky vidí manažer plzeňské mládeže u Michala Moravčíka, který zachraňoval Litvínov od pádu mimo extraligu. 

Jaroslav Špaček
zdroj: ČTK autor: Deml Ondřej

"Začal několika zápasy v nároďáku a pak zjistil, co to obnáší se v něm udržet. Za poslední dvě sezony mistrovství světa vyskočil neskutečně. Nevyšlo to úplně v Americe, ale to je jiná kapitola. Byla škoda, že odešel z Plzně, ale udělal posun a věřím, že to ukáže i ve Finsku," říká Špaček.

Skvělé schopnosti podle něj ukazuje v KHL Jakub Jeřábek. "Specifická postava. Věděl, za čím jde, bylo to trochu rychlejší než u Moravčíka. Jít do Ruska, NHL, vyhrát Stanley Cup... Kuba je jeden ze špičkových obránců v Evropě. Věřím, že s ním bude dobrá spolupráce a že tu herní hranici může posunout ještě dál."

O hráčích chce mít Špaček dokonalý přehled, i proto se hodlá zkontaktovat s předchozím realizačním týmem. Nejdůležitější podle něj je ambice se zlepšovat.

Kvarteto Frolík, Simon, Hronek, Sklenička se raduje z gólu
zdroj: ČTK

"Vždycky říkám, že beků je dost, obránce žádnej. Když se nám povede z nich udělat obránce, je to zásluha. Kluci na sobě musí chtít pracovat a věřit nám."

V národním týmu má Špaček smlouvu na dva roky. Byl by rád, kdyby extraligoví trenéři na obránce příliš netlačili a nechali je spíš hrát a improvizovat.

"V Plzni jsme zavedli individuální tréninky dvakrát týdně, kde do nich chceme tyhle schopnosti nacpat. Dát jim trochu svobodu a netlačit, když se něco nepovede. Ono to z nich pak trochu spadne a v dorostu a juniorce je to pak vidět," myslí si respektovaný kouč. "Trenéři nesmí hráče svazovat, že musí hrát na výsledky. Ti kluci pak dělají chyby," varuje.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy