Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Studio fotbal - Dohráno Plus

Zapískej, když vidíš faul. Hokejový svaz se zaměřuje na prevenci korupce

Praha - Český svaz ledního hokeje (ČSLH) rozšiřuje své aktivity i na oblast prevence. Tímto krokem chce ještě více ochránit hokej před možnou korupcí. Ve spolupráci, která vznikla v návaznosti na kauzu trenéra Vladimíra Růžičky, jenž čelí obvinění ze zpronevěry, plánuje svaz pokračovat i v budoucnosti.

Zapískej, když vidíš faul!
zdroj: Zapiskej.cz

"Chceme tak nejen trestat, ale působit i preventivně," řekl člen výkonného výboru ČSLH Bedřich Ščerban. Svaz si dosavadní spolupráci pochvaluje. "Nestrannost a nezávislost považujeme pro důvěryhodnost prošetření podnětů za rozhodující," vysvětlil Ščerban. Rovněž vznikla kampaň k akci "#Zapískej, když vidíš faul!" (https://www.zapiskej.cz), která informuje hokejovou veřejnost, jak postupovat, pokud se s korupčním či podezření vzbuzujícím jednáním setká.

"Jsme rádi, že se vedení svazu postavilo ke spolupráci čelem, se všemi souvisejícími riziky a náklady. Není to žádná krátkodobá akce a naše snaha se zviditelnit při kauze Růžička, ale dlouhodobá snaha vymýtit korupci z hokeje. Pokud tam tedy nějaká je," ujistil Jan Hanák, zakladatel občanské iniciativy Loveckorupcniku.cz.

ČSLH s ní spolupracuje stejně jako s Transparency International. Klíčovou podmínkou navázání spolupráce byla nezávislost. "Svaz nemá žádnou možnost ovlivnit, kterými podněty se budeme, či nebudeme zabývat," zdůraznil Hanák.

Je nám líto, video expirovalo.
ČSLH spustil kampaň na prevenci korupce

Etická linka protikorupčních organizací obdržela od začátku spolupráce celkem 16 podnětů, které se týkaly především přestupů a hostování hráčů nebo výkonů rozhodčích. Z toho devět jich podala veřejnost, v jednom případě ale například i bývalý hráč.

Žádný podnět, který by se týkal podezření na systémovou korupci či nestandardní praktiky v ledním hokejim, ale v současnosti prověřován není. "Dosud jsme se nesetkali ani s žádným dílčím korupčním selháním," uvedl Hanák.

Jako velký problém vnímá svaz působení různých agentů a poradců u hokeje, kteří neodvedou za přijaté peníze odpovídající služby. "Zjistili jsme podvodné jednání některých agentů. Soud nyní řeší Libora Švidla," poukázal Hanák na kauzu bývalého obránce. "Ty případy se objevily, je to v řádech jednotek," připustil.

Bývalý trenér národního týmu Růžička byl v lednu obviněn policií ze zpronevěry. Kouč od loňského roku čelil trestnímu oznámení. Policie se zabývala podezřením, že Růžička během působení v pražské Slavii chtěl úplatky od některých rodičů, aby jejich děti mohly hrát hokej.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy