Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Rudolf Kučera

Začněte jednat, zní po brutálním faulu v Trutnově směrem k ČSLH

Trutnov – Hokej je tvrdá hra, čas od času se v něm přesto lze setkat se zákroky, ze kterých mrazí. A zranění hráčů bohužel nejsou ničím výjimečným. V poslední době hokejová veřejnost sleduje zejména "epidemii" otřesů mozku v NHL, podobné případy se však nevyhýbají ani České republice. Naposledy byl brutálně faulován Jan Kočan z druholigového Žďáru nad Sázavou během pondělního zápasu v Trutnově. Hráč skončil s vážnými zraněními v nemocnici, faulující obránce však vyfasoval pouze trest 5 minut + do konce utkání, což vylučuje jeho případný další postih.

Jan Kočan
zdroj: www.hokejzr.cz autor: Veronika Marková

Co se vlastně v inkriminovaný okamžik stalo? Oficiální web žďárského hokeje www.hokejzr.cz popisuje incident poměrně podrobně. Na žďárského útočníka Kočana, který bojoval u hrazení s protihráčem, se z několika metrů rozjíždí trutnovský obránce Martin Klement. Kočanovi vráží zezadu loktem do hlavy, která trefuje hranu mantinelu, a Kočan bezvládně padá na ledovou plochu.

Z následků zranění vskutku mrazí. Po poskytnutí první pomoci v kaluži krve přímo na ledu je hráč stabilizován záchrannou službou a odvezen do nemocnice. Má silný otřes mozku, amnézii, tržné rány v obličeji a komplikované zlomeniny nosu, lícní kosti a nadočnicového oblouku. V dalších dnech po incidentu se Kočanův stav naštěstí stabilizuje a samotný hokejista vyjadřuje přání se vrátit k týmu.

Trutnovské Kočanův stav mrzí, předseda oddílu nabídl žďárskému hráči jakoukoliv pomoc při rekonvalescenci a osobně ho několikrát navštívil. I faulující Klement lituje, jak celý zákrok dopadl, jako nestandardní však souboj nehodnotil. "Soupeř stál bokem k mantinelu, já jsem ho trefil ve snaze zabránit samostatnému úniku na našeho brankáře. Rozhodně jsem ho nechtěl zranit, ale on náraz nečekal," vysvětloval pro hokej.cz.

Žďárští se pozastavují zejména nad tím, jak situaci vyhodnotil rozhodčí Miroslav Jebavý, který provinilce vyloučil na pět minut plus do konce utkání. Nedostal však trest ve hře, takže se jeho zákrokem nebude zabývat disciplinární komise. A volají po větší ochraně hráčů. "Za poslední dva zápasy je to v našem mužstvu již třetí otřes mozku a předtím komplikovaná zlomenina ruky, která hráče vyřadila do konce sezony. Za tato tři zranění byl udělen jeden dvou + desetiminutový a jeden dvouminutový trest," upozorňuje vedení SKLH Žďár nad Sázavou v dopise funkcionářům ČSLH.

"O nebezpečných úrazech hlavy v hokeji se stále hovoří v médiích a mezi funkcionáři. Hovoří se o tom, že by se měly přísněji trestat útoky na hlavu. Jak je vidět, stále se ale jen hovoří," zlobí se generální manažer Žďáru Miroslav Šimon. "Přestaňte mluvit o tom, že je potřeba něco dělat, a začněte jednat."

Vážná zranění u mantinelu nejsou bohužel ničím mimořádným. K těm nejzávažnějším a nejznámějším patří faul Mariana Moravy na třebíčského Tomáše Zelenku z roku 2001. Zelenka po Moravově vražení na hrazení zůstal bezvládně ležet, vyšetření v nemocnici prokázalo vážné poškození krčních obratlů a míchy, po kterém zůstal Zelenka ochrnutý na dolní polovinu těla. Sportu se však věnuje nadále, v současnosti trénuje reprezentaci v sledge hokeji.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy