Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
TCL Gól týdne

Washington vyměnil Vokouna do Pittsburghu za volbu v draftu

Pittsburgh - Českého hokejového brankáře Tomáše Vokouna, který se mohl stát 1. července v NHL volným hráčem, vyměnil Washington do Pittsburghu za výběr v sedmém kole draftu. Penguins s pětatřicetiletým dvojnásobným mistrem světa následně podepsali dvouletou smlouvu s ročním příjmem dva miliony dolarů.

Tomáš Vokoun
zdroj: ČTK/AP

Vokoun tak po Montrealu, Nashvillu, Floridě a Capitals obleče dres pátého klubu v NHL. Nyní se pokusí s Penguins naplnit sen o zisku Stanleyova poháru. Tomu se chtěl přiblížit už přesunem do Washingtonu, ale to se mu nepovedlo a kvůli zranění si ani nezachytal v play-off. V týmu Penguins se bude dělit o místo v brance s dosavadní jasnou jedničkou Markem-Andrem Fleurym.

Sedmadvacetiletý Fleury měl v posledních letech neotřesitelnou pozici, ale vůbec mu nevyšlo letošní play-off. Při vyřazení v šesti zápasech v prvním kole s Philadelphií měl průměr 4,63 obdržené branky na zápas a úspěšnost zákroků 83 procent. Vokoun by mu měl krýt záda místo Brenta Johnsona, jenž se může stát v létě volným hráčem. "Získali jsme velmi dobrý brankářský tandem. Jeden z nejlepších, který jsme v posledních letech měli," řekl generální manažer Ray Shero.

"Stále věříme Marku-Andremu. Je to jeden z nejlepších brankářů v lize, ale jeho pozice je náročná. Jak fyzicky, tak psychicky. A když můžete získat tak dobrého a zkušeného brankáře (jako je Vokoun), tak to uděláte. Když si bude potřebovat dát pauzu (Fleury), máme kvalitní náhradu," podotkl Shero.

Generální manažer Tučňáků zároveň poukázal na skutečnost, že příliš dobrých brankářů na trhu nebylo. I proto se klub rozhodl získat Vokouna už nyní a nečekal na 1. července, kdy by byl volný. "Mělo to pro nás smysl," řekl Shero. "Navíc mi jeho agent řekl, že mě má rád, protože jsem mu dal první jednocestnou smlouvu," uvedl Shero s úsměvem. "Dohodli jsme se rychle, je to dobré pro nás všechny," dodal.

Vokoun podepsal s Capitals loni v létě jako volný hráč roční kontrakt na 1,5 milionu dolarů, čímž si výrazně pohoršil oproti předešlé čtyřleté smlouvě na 22,8 milionu. Tu uzavřel ještě v roce 2006 jako hráč Nashvillu, ale naplnil ji až po přesunu v dresu Floridy. V létě pak Vokoun vyměnil agenta Michaela Deutsche za Allana Walshe. Ten zastupuje i Fleuryho.

V uplynulé sezoně nastoupil za Washington ve 48 zápasech, vychytal 25 výher, měl průměr 2,51 obdržené branky na zápas a úspěšnost zákroků 91,7 procenta. Čtyřikrát vychytal čisté konto a jedno z nich v polovině ledna při výhře nad Penguins 1:0. Hranici 20 výher v ročníku překonal podeváté za sebou.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy