Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Jezdectví: M ČR ve skocích, Praha - Velká Chuchle

Vrána: Pokud mladí dostanou šanci v extralize, není důvod odcházet ven

Praha – Český fanoušek si téměř odvykl na větší úspěchy u mládežnických reprezentací. O to větší radost přinesl triumf výběru do osmnácti let, který na světovém šampionátu vybojoval poprvé v historii stříbrné medaile. A díky tomu se opět vrací pozornost k českým hokejovým nadějím. Jednou z nich je i útočník Jakub Vrána, který si vybojoval pozornost ve švédské Elitserien.

Jakub Vrána
zdroj: ČTK autor: Kateřina Šulová

Kde vůbec zaklíčil pozdější úspěch "ročníku 96"? Jednoznačně v základní skupině, ve které se mladíci odrazili k pozdějšímu úspěchu zejména výhrou po nájezdech nad silnými Finy. "Začali jsme dobře už ve skupině," potvrzuje Vrána. "Postoupili jsme z druhého místa. Do čtvrtfinále jsme šli s obrovským nasazením a vírou v postup," přesvědčuje.

Cesta k obrovskému úspěchu pokračovala ve vyřazovacích bojích velkými dramaty. Mladí Češi poslali nejdříve domů v prodloužení Rusy, následně taktéž v nastaveném čase udolali Kanadu a vybojovali historický úspěch už účastí ve finále, ve kterém už nestačili na výběr USA.

Vrána během šampionátu mohl čerpat z účasti na mistrovství světa dvacetiletých, kde se přece jen setkal s poněkud vyzrálejším hokejem. "Mistrovství světa dvacetiletých má o něco jiné tempo. Myslím, že jsem tam nasbíral dost zkušeností, že mi to pomohlo. To jsem mohl přenést do mistrovství osmnáctiletých," říká.

Odchovanec pražských Letňan se do dospělého hokeje propracoval dříve klasickou cestou českých nadějí – brzkým odchodem do některé ze zahraničních lig. Zažité pořádky se však pomalu mění, zejména v souvislosti s povinným nasazováním mladých hráčů v české nejvyšší soutěži. "Poslední dobou dostávají mladí hráči více šancí v extralize. Pokud ji dostanou, nevidím důvod, proč odcházet."

Své cesty do "velkého hokeje" však nelituje. "Ve Švédsku jsem již třetí sezonu, a když jsem odcházel, pravidlo o mladých hráčích v extralize ještě neexistovalo. Takže jsem si vybral Švédsko, kde mladí hráči dostávají hodně prostoru. A myslím si, že jsem vybral správně," myslí si Vrána, jehož snem je probojovat se do zámořské NHL.

Mládežnický hojkej se mění, Kanada už tolik neláká

Je znát, že se pevně zažitá pravidla začínají pomalu rozvolňovat. Mladí hráči dostávají více prostoru v extralize, což poté mohou zúročit právě na juniorských šampionátech. Kontakt s dospělým hokejem je podle manažera mládežnické reprezentace Milana Hniličky velice důležitý.

"Je třeba na tom pracovat stále dál. Dokud to tak bude fungovat, mohl by ustoupit zájem hráčů odcházet do zahraničních soutěží. Náš český juniorský program se postupně lepší, plyne do něj více peněz," říká Hnilička a dodává, že kombinace obou faktorů by měla mladé reprezentanty udržet v tuzemsku.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy