Následuje
Téma pro hosty ČT sport

Vracejí se veteráni Hlinka a Nedvěd, debut si odbude Nosek

Praha - Jednoho nováčka zařadil do nominace na Channel One Cup v Soči trenér českých hokejistů Alois Hadamczik. Na třetím dílu Euro Hockey Tour bude debutovat pardubický útočník Tomáš Nosek. Po čtyřech letech se vrací do národního týmu sparťanský útočník Jaroslav Hlinka, poprvé v sezoně dostal pozvánku také dvaačtyřicetiletý centr Petr Nedvěd z Liberce. Turnaj odvysílá ČT sport a náš web v přímých přenosech.

Alois Hadamczik s reprezentanty
zdroj: ČTK autor: Josef Vostárek

Jednadvacetiletý Nosek, bývalý kapitán české dvacítky, je aktuálně nejproduktivnějším hráčem Pardubic. "Předvádí stabilně velmi dobré výkony v Pardubicích. Zaujal nás už před minulým turnajem a prokazoval formu dál. To pro nás bylo podstatné, abychom dali šanci mladým hráčům. Máme jich v sestavě asi pět," řekl Hadamczik na adresu Noska, který ve 29 zápasech dosavadního průběhu extraligy nasbíral 28 bodů za 13 branek a 15 finálních přihrávek.

Kouč Alois Hadamczik: "Musím říct upřímně, že při výkonnosti, kterou jsme v této sezoně v Euro Hockey Tour předváděli, je turnaj docela zásadní. Určitě hráči, kteří jsou v širší nominaci, mají o co bojovat."

Sedmatřicetiletý Hlinka, mistr světa z Hannoveru z roku 2001, naposledy hrál za národní tým v roce 2009 na Channel One Cupu v Moskvě. "Předvádí velmi dobré výkony a má zájem reprezentovat. A v hokeji nerozhoduje věk, ale výkonnost," prohlásil Hadamczik na adresu druhého nejproduktivnějšího hráče extraligy.

Nedvěd, který v roce 2012 získal bronz na mistrovství světa ve Stockholmu a Helsinkách, se vrací po roce. V minulé sezoně byl na Karjale a Channel One Cupu. Kouč národního týmu zamýšlí složit silný útok právě s Hlinkou, Nedvědem a Červenkou.

Program Channel One Cupu:

Čtvrtek 19. prosince: 16:00 Rusko - Švédsko (Soči), 18:30 ČR - Finsko (Praha).
Sobota 21. prosince: 11:00 Rusko - Finsko, 16:00 ČR - Švédsko.
Neděle 22. prosince: 11:00 Rusko - ČR, 16:00 Finsko - Švédsko.

"Mohli by vytvořit sílu, která bude dávat branky. Dříve jsme měli čtyři pětky, žádná nebyla první nebo čtvrtá a nevzala na sebe odpovědnost rozhodovat zápasy. Produktivita byla naše slabina. Budeme mít tři pětky zkušené a jednu mladíků, kteří mají aktuálně nejlepší formu," doplnil Hadamczik.

Nedvěd je na rozdíl od Hlinky i v širší nominaci pro Soči. "Jsem pořád přesvědčený, že i když má věk, tak je to velmi dobrý hokejista. Působí dobře na mladé hráče. Umí proměňovat šance a my letos v Euro Hockey Tour nedáváme góly. Měl by být s Červenkou, Hlinkou nebo Kovářem hráčem, který se bude prosazovat střelecky," uvedl kouč.

Poprvé od dubna 2011 se v reprezentaci objeví také útočník Jiří Šimánek, který ofenzivně táhne Mountfield Hradec Králové. "Je to velice komplexní hráč, předvádí v Hradci velmi dobré výkony," uvedl Hadamczik. První šanci od návratu ze zámoří dostává také útočník Tomáš Vincour z Kazaně, který byl v přípravě před mistrovstvím světa v roce 2012.

Hadamczikova nominace Channel One Cupu do Soči

Turnaj bude zápasovou generálkou na únorové olympijské hry v Soči, navíc přímo v dějišti. Český tým se ale nejdříve ve čtvrtek 19. prosince utká v pražské O2 areně s Finskem, po přesunu jej v sobotu čeká Švédsko a v neděli duel s Ruskem. "Bude dobré vidět, kde se bude olympiáda hrát. Také se utkáme se silnými soupeři. Třeba Rusko bude, myslím, na šedesát procent pro olympiádu kompletní," myslí si Hadamczik.

Úvodní vystoupení hokejové reprezentace na turnaji Channel One Cup, které sehrají Češi v domácím prostředí proti Finsku, doprovodí v O2 areně dva ceremoniály. První připomene před začátkem zápasu 85. narozeniny Augustina Bubníka, při druhém budou v průběhu první přestávky do Síně slávy českého hokeje uvedeni Bohumil Prošek, Arnold Kadlec, Bedřich Ščerban a Josef Dovalil.

Z třiadvacetičlenného kádru pro Channel One Cup nejsou v širší nominaci na olympiádu jen bek Martin Ševc s útočníkem Jiřím Sekáčem ze Lva Praha a útočníci Hlinka, Šimánek, Nosek s Robertem Kousalem z Pardubic a Jan Buchtele ze Sparty. Pro ostatní bude turnaj z hlediska boje o nominaci hodně důležitý.

Nominace českých hokejistů na Channel One Cup v Soči (19.- 22. prosince):

Brankáři: Jakub Kovář (Jekatěrinburg/KHL), Alexander Salák (Petrohrad/KHL)

Obránci: Ondřej Němec, Martin Ševc (oba Lev Praha/KHL), Michal Barinka (Vítkovice), Tomáš Kaberle (Kladno), Petr Zámorský (Zlín), Petr Čáslava (Čerepovec/KHL), Lukáš Krajíček (Dinamo Minsk/KHL), Tomáš Mojžíš (Slovan Bratislava/KHL)

Útočníci: Jan Buchtele, Jaroslav Hlinka (oba Sparta Praha), Robert Kousal, Tomáš Nosek (oba Pardubice), Jiří Novotný, Jiří Sekáč (oba Lev Praha/KHL), Jiří Šimánek (Mountfield Hradec Králové), Petr Nedvěd (Liberec), Roman Červenka (Petrohrad/KHL), Zbyněk Irgl (Dinamo Minsk/KHL), Jan Kovář (Magnitogorsk/KHL), Tomáš Vincour (Kazaň/KHL), Michal Vondrka (Slovan Bratislava/KHL)

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy