Lyžování ČR 2024

Voráček znovu zářil, Pavelec vychytal Ottawu

New York - Jestli je některý z českých hokejistů v nové sezoně NHL zárukou neustálého přísunu bodů, je to prozatím Jakub Voráček. Český útočník Philadelphie svou skvělou formu potvrdil v utkání proti Colaradu, v němž třemi asistencemi přispěl k výhře 4:3, a bodoval tak v osmém utkání za sebou. Dařilo se i dalším Čechům. Jiří Sekáč s Tomášem Plekancem pomohli k výhře Montrealu, Tomáš Hertl dvakrát asistoval u triumfu San Jose. Skvělým výkonem se blýskl i brankář Winnipegu Ondřej Pavelec.

Jakub Voráček (uprostřed) slaví gól se svými spoluhráči
zdroj: ČTK/AP autor: Chris Szagola

Voráček, který byl vyhlášen druhou hvězdou utkání, se zapsal do statistik ve 13 ze 14 zápasů a dohromady nasbíral 22 bodů za 6 gólů a 16 asistencí. V tabulce produktivity je na druhém místě za kapitánem Pittsburghu Sidneym Crosbym, jenž v duelu s Buffalem nasbíral pět asistencí a má o jednu branku i přihrávku víc.

Všechny tři góly, na kterých se pětadvacetiletý odchovanec kladenského hokeje podílel, vyplynuly z jeho spolupráce v přesilových hrách s Claudem Girouxem, který se trefil dvakrát, a Waynem Simmondsem, jenž skóroval jednou. Díky nim už po čtyřiceti minutách vedli "Letci" 4:0. Nakonec se ale o vítězství strachovali, hosté totiž během necelých dvanácti minut třetí třetiny snížili na rozdíl jediného gólu.

V závěru navíc Avalanche získali přesilovku a pokusili se i o hru bez brankáře, leč vyrovnání se nedočkali. "Skvěle jsme to na konci ubránili," ulevil si trenér Flyers Craig Berube, jenž si po třetím inkasovaném gólu vzal oddychový čas. "Řekl jsem hráčům: Poslouchejte mě, musíte začít hrát. Nic víc v tom není," prozradil Berube, který si cenil, jak tým napínavou situaci zvládl. "Měli jsme dnes excelentní přesilovky, ale velmi dobře jsme si počínali i v oslabení," zdůraznil trenér.

Jeho tým přitom v předchozích pěti zápasech nevyužil ani jednu z dvanácti početních výhod a naopak Colorado ubránilo 30 z posledních 31 oslabení. V sobotu ale statistiky neplatily. "V přesilovkách jsme si vytvořili mnoho šancí a odvedli spoustu skvělé práce, díky níž jsme získali náskok. Pak jsme ale přestali hrát. Toho se musíme vyvarovat," konstatoval Claude Giroux.

Sestřih utkání Philadelphia - Colorado

Povedený večer prožili v sobotu také další čeští hokejisté. Mezi střelce se zapsali tři a všichni se podíleli na výhrách svých týmů. Jiří Sekáč svou druhou trefou v NHL a jednou asistencí zařídil vítězství Montrealu 4:1 nad Minnesotou a byl vyhlášen první hvězdou zápasu. Bilanci 1+1 si odnesl také Jiří Hudler při výhře Calgary 6:4 na ledě Floridy, obránce Roman Polák byl autorem čtvrtého gólu Toronta, které porazilo 5:4 New York Rangers.

V Montrealu před utkáním s Minnesotou slavnostně vyvěsili dres Guyho Lapointea, který v dresu Canadiens válel v letech 19681982, a jako by hráči obou celků chtěli vzdát bývalému vynikajícímu obránci hold, dlouho na ledě dominovaly obě obrany. Skóre zápasu otevřel až ve 30. minutě Brendan Gallagher po přihrávce Tomáše Plekance.

Oba tak zakončili dlouhé čekání na příspěvek do kanadského bodování - Plekanec předtím nebodoval v šesti utkáních, Gallagher dokonce v devíti. "Vždycky je to jen otázka času," pokrčil rameny Gallagher. "Samozřejmě jsem rád, že jsem se zase trefil. Už to trvalo dlouho. Dostával jsem se do šancí, ale nepadalo mi to tam, a i když jsem se snažil nepropadat frustraci, jsem taky jenom člověk...," poznamenal Gallagher.

Sekáč měl prsty v klíčových gólech. V poslední minutě druhé třetiny sehrál v útočném pásmu parádní ťukec s Brandonem Prustem a Larsem Ellerem, který poslal Canadiens do vedení 2:1. Ve 45. minutě pak dvaadvacetiletý český nováček náskok zvýšil, když byl nejrychleji u odraženého puku ve skrumáži před brankou.

Sestřih utkání Montreal - Minnesota

Fantastický výkon znovu podal brankář Ondřej Pavelec, jenž vychytal výhru Winnipegu 2:1 po samostatných nájezdech v Ottawě. Český gólman zneškodnil 38 střel, navíc lapil hned šest nájezdů a připsal si páté vítězství z posledních sedmi utkání, v nichž dohromady inkasoval jen desetkrát.

Jediný gól v penaltovém rozstřelu vsítil v šesté sérii Mathieu Perreault a Pavelec tak díky tomu pokořil dalšího brankáře chytajícího ve skvělé formě Craiga Andersona, který v osmi utkáních kapituloval jen čtrnáctkrát. "Anderson podává od začátku sezony výborné výkony a dnes byl opět skvělý. Byla to velká bitva, v níž jsme poctivě bojovali. Mohli jsme zápas rozhodnout už dřív, ale jde o dva body a ty máme, takže musíme být spokojení," uvedl Pavelec.

Sestřih utkání Ottawa - Winnipeg

Ve třetím utkání za sebou bodoval Tomáš Hertl, který, zdá se, přemohl předchozí krizi. V Dallasu sice odehrál jen deset a půl minuty, přesto se dvěma asistencemi podílel na vítězství San Jose 5:3. "Žraloci" přitom prohrávali 0:2 a 1:3, ale čtyřmi góly ve třetí třetině skóre otočili. Všechny tři branky domácích Stars vstřelil Tyler Seguin, třetí muž kanadského bodování a s 10 zásahy třetí nejlepší střelec ligy.

Sestřih utkání Dallas - San Jose

Výsledky NHL:

Florida - Calgary 4:6 (1:0, 3:3, 0:3)

Branky: 2. a 28. Upshall, 25. Bjugstad, 34. Hayes - 25. Jones, 30. Giordano, 33. Hudler, 45. Monahan, 58. Bouma (Hudler), 59. Gaudreau. Střely na branku: 31:25. Diváci: 9 230. Hvězdy zápasu: 1. Bouma (Calgary), 2. Upshall (Florida), 3. Giordano (Calgary).

Buffalo - Pittsburgh 1:6 (0:3, 1:3, 0:0)

Branky: 37. Girgensons - 2. a 16. Letang, 4. a 25. Hörnqvist, 55. Bortuzzo, 60. Malkin. Střely na branku: 21:39. Diváci: 19 070. Hvězdy zápasu: 1. Crosby, 2. Letang, 3. Hörnqvist (všichni Pittsburgh). T

Toronto - NY Rangers 5:4 (3:2, 0:1, 2:1)

Branky: 9. Kessel, 16. Holland, 19. Pánik, 48. Polák, 55. Komarov - 1. Kreider, 20. Zuccarello, 38. Hagelin, 45. Rick Nash. Střely na branku: 31:35. Diváci: 19 320. Hvězdy zápasu: 1. Komarov, 2. Kadri (oba Toronto), 3. Kreider (Rangers).

Montreal - Minnesota 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)

Branky: 30. Gallagher (Plekanec), 40. Eller (Sekáč), 45. Sekáč, 47. Pacioretty - 35. Pominville. Střely na branku: 31:31. Diváci: 21 287. Hvězdy zápasu: 1. Sekáč, 2. Eller, 3. Price (všichni Montreal).

Ottawa - Winnipeg 1:2 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 0:0 - 0:0)

Branky: 12. Neil (M. Michálek) - 18. Enström, rozhodující sam. nájezd Perreault. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, z 38 střel inkasoval jeden gól a úspěšnost zásahů měl 97,4 procenta. Střely na branku: 38:37. Diváci: 19 189. Hvězdy zápasu: 1. Perreault, 2. Pavelec (oba Winnipeg), 3. Anderson (Ottawa).

Columbus - Tampa Bay 4:7 (0:4, 2:2, 2:1)

Branky: 25. a 29. Hartnell, 42. Johansen, 46. N. Foligno - 31. a 60. T. Johnson, 6. J.T. Brown (Šustr), 7. Paquette, 13. Stralman, 15. Boyle, 26. Callahan (Gudas). Střely na branku: 32:38. Diváci: 14 892. Hvězdy zápasu: 1. Callahan (Tampa), 2. Hartnell (Columbus), 3. J.T. Brown (Tampa).

Washington - Carolina 4:3 v prodl. (2:1, 1:0, 0:2 - 1:0)

Branky: 8. Brouwer, 16. Beagle, 37. Fehr, 65. Bäckström - 20. Riley Nash, 49. E. Staal, 54. Lindholm. Střely na branku: 39:27. Diváci: 18 506. Hvězdy zápasu: 1. Bäckström, 2. Carlson (oba Washington), 3. Faulk (Carolina).

St. Louis - Nashville 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)

Branky: 15. Lehterä - 28. Forsberg, 54. Neal. Střely na branku: 29:35. Diváci: 18 869. Hvězdy zápasu: 1. Rinne (Nashville), 2. Elliott (St. Louis), 3. Neal (Nashville).

Dallas - San Jose 3:5 (2:1, 1:0, 0:4)

Branky: 9., 11. a 36. Seguin - 47. a 51. Burns (na druhou Hertl), 18. Sheppard (Hertl), 44. Marleau, 60. J. Thornton. Střely na branku: 40:29. Diváci: 17 023. Hvězdy zápasu: 1. Burns (San Jose), 2. Seguin (Dallas), 3. Sheppard (San Jose).

Arizona - NY Islanders 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)

Branka: 58. Nielsen. Střely na branku: 19:33. Diváci: 14 689. Hvězdy zápasu: 1. Nielsen (Islanders), 2. Smith (Arizona), 3. Halák (Islanders).

Philadelphia - Colorado 4:3 (1:0, 3:0, 0:3)

Branky: 20. a 37. Giroux (na obě Voráček), 23. Simmonds (Voráček), 32. Schenn - 43. Talbot, 47. Tanguay, 52. Redmond. Střely na branku: 27:39. Diváci: 19 792. Hvězdy zápasu: 1. Giroux, 2. Voráček (oba Philadelphia), 3. Talbot (Colorado).

Los Angeles - Vancouver 5:1 (3:0, 1:0, 1:1)

Branky: 10. Gáborík, 15. Muzzin, 19. Kopitar, 31. Toffoli, 43. J. Carter - 53. Higgins. Střely na branku: 36:19. Diváci: 18 230. Hvězdy zápasu: 1. Martinez, 2. Toffoli, 3. Muzzin (všichni Los Angeles).