Buly - debata expertů

Vokoun vychytal 50. nulu, neprůstřelný je už více než 100 minut

New York - Brankář Tomáš Vokoun vychytal ve čtvrtečním utkání Pittsburghu s Winnipegem své jubilejní 50. čisté konto v NHL. Český gólman dvaceti zákroky dovedl Penguins k vítězství 4:0 a Tučňáci si tak připsali čtrnáctou výhru v řadě. Pittsburgh neinkasoval ve druhém utkání za sebou poté, co v úterním duelu porazil 1:0 Montreal. Vokoun proti Canadiens odchytal posledních dvacet minut místo zraněného Marka-Andrého Fleuryho a v součtu ještě s předchozím zápasem proti New Yorku Islanders trvá jeho neprůstřelnost už 102 minut a 42 sekund.

Tomáš Vokoun v akci
zdroj: ČTK/AP

Pittsburgh - Winnipeg 4:0

"Máme v týmu skvělé hráče, kteří navíc dobře chápou, co všechno je potřeba udělat pro vítězství. Někdy je to důležitější než samotná kvalita hokejistů," prohlásil Vokoun. Karlovarský rodák protáhl vlastní vítěznou sérii na šest zápasů, v nichž má průměr 0,8 obdržené branky a úspěšnost zásahů 97,1 procenta. Zároveň si připsal už druhou letošní asistenci, když v 39. minutě ve vlastním oslabení přihrál na čtvrtý gól Pascala Dupuise. "Opravdu zázračná čísla," poznamenal k tomu trenér Pittsburghu Dan Bylsma.

V brance Winnipegu se po dvanácti zápasech, které odchytal Ondřej Pavelec, objevil Al Montoya a rozjetý Pittsburgh ho zasypal sprškou 43 střel. "Pro Pavelce není tahle hala příliš přátelská, ale jak můžete vidět, za posledních čtrnáct zápasů nebyla přátelská pro nikoho," ušklíbl se kouč Jets Claude Noel.

Se čtrnácti výhrami vytvořili Tučňáci třetí nejdelší vítěznou šňůru v historii NHL. Dosavadním maximem je 17 výher v řadě, které přesně před dvaceti lety vybojovali rovněž hokejisté Pittsburghu pod vedením Maria Lemieuxe.

Divoký český večer – Nashville - Phoenix 4:7

Velkolepý večer prožila ve čtvrtek trojice českých hokejistů Radim Vrbata, Rostislav Klesla a Martin Hanzal, kteří byli v tomto pořadí vyhlášeni třemi nejlepšími hráči zápasu Phoenixu na ledě Nashvillu, kde Kojoti zvítězili vysoko 7:4.

Vrbata dva góly vstřelil a na další přihrál, obránce Klesla posbíral čtyři asistence a Hanzal si připsal gól a dvě přihrávky. Všechny zápisy do statistiky zápasu zaznamenali Češi v divoké první třetině, kterou Phoenix vyhrál 6:3, když už v čase 8:26 vedl 5:0. Phoenix tak ukončil sérii sedmi porážek, během nichž vstřelil dohromady jen osm gólů, a připsal si první vítězství od 12. března. Ofenzivní smršť odstartoval ve druhé minutě Hanzal, a když pak ve třetí minutě Vrbata a Moss během osmi sekund přidali další dva góly, poroučel se brankář Nashvillu Pekka Rinne už v čase 3:50 na střídačku.

Edmonton - Columbus 6:4

Aleš Hemský vstřelil vítězný gól Edmontonu, který v poslední třetině otočil zápas s Columbusem a vyhrál 6:4. Blue Jackets přitom otevřeli skóre už po deseti sekundách hry a postupně vedli 2:0, 3:2 a ještě na začátku třetího dějství 4:3.

Ve 44. minutě však vyrovnal svým prvním gólem v sezoně obránce Corey Potter a tři minuty před koncem základní hrací doby dokonal obrat Hemský. Český útočník se blýskl skvělou individuální akcí, když si podél mantinelu nabruslil z vlastní třetiny až do útočného pásma, přejel mezi kruhy, hbitou kličkou se protáhl kolem jednoho z obránců před brankáře Bobrovského a bekhendem protlačil puk do sítě.

"Věděli jsme, že je důležité, abychom tenhle zápas zvládli a zůstali tak ve hře o postup do play-off, a jsme rádi, že se nám to povedlo," řekl Hemský, jehož tým na 11. místě tabulky Západní konference ztrácí tři body na osmé St. Louis, které prohrálo 2:4 s Los Angeles.

Florida - Buffalo 5:4 SN

Svůj osmý gól v sezoně vstřelil útočník Floridy Tomáš Fleischmann a přispěl k výhře nad Buffalem 5:4 po samostatných nájezdech. Fleischmann v 21. minutě v přesilové hře zvýšil vedení na 2:0, Sabres však ještě do druhé přestávky skóre otočili. Ve třetí třetině hosté ještě jednou vedli 4:3, v 54. minutě ale vyrovnal elitní nováček Jonathan Huberdeau a v penaltovém rozstřelu zařídil výhru domácích Mike Santorelli.

Výsledky NHL

Toronto - Carolina 6:3 (1:0, 1:2, 4:1)

Branky: 4. Bozak, 30. Franson, 55. Phaneuf, 57. Lupul, 60. McClement, 60. Kulemin - 32. E. Staal, 36. Sjomin, 47. J. Staal. Střely na branku: 36:22. Diváci: 19 236.

Philadelphia - NY Islanders 3:4 po sam. nájezdech (2:0, 0:1, 1:2 - 0:0)

Branky: 5. a 60. Hartnell, 18. Knuble - 51. a 56. McDonald, 40. Tavares, rozh. nájezd Bailey. Střely na branku: 36:36. Diváci: 19 906.

Pittsburgh - Winnipeg 4:0 (2:0, 2:0, 0:0)

Branky: 25. a 39. Dupuis (na druhou Vokoun), 16. Kunitz, 19. Malkin. Tomáš Vokoun odchytal za Pittsburgh celý zápas, zneškodnil všech 20 střel a úspěšnost zásahů měl 100 procent. Střely na branku: 43:20. Diváci: 18 649.

Ottawa - New York Rangers 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

Branky: 40. Benoit, 53. Latendresse, 58. Greening. Střely na branku: 29:24. Diváci: 19 447.

San Jose - Detroit 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)

Branky: 19. Pavelski, 43. Burns. Střely na branku: 24:27. Diváci: 17 562.

St. Louis - Los Angeles 2:4 (0:0, 1:2, 1:2)

Branky: 31. a 47. Tarasenko (na první Sobotka) - 25. Brown, 33. Lewis, 58. M. Richards, 59. Justin Williams. Střely na branku: 22:40. Diváci: 19 770.

Nashville - Phoenix 4:7 (3:6, 0:1, 1:0)

Branky: 10. Legwand, 10. Clune, 17. Bourque, 51. Weber - 4. a 16. Vrbata (na obě Klesla a Hanzal), 2. Hanzal, 4. Moss (Klesla), 8. Lombardi (Klesla), 9. Yandle (Vrbata), 23. Vermette. Střely na branku: 38:29. Diváci: 17 113.

Edmonton - Columbus 6:4 (1:2, 2:1, 3:1)

Branky: 16. Pääjärvi, 21. Eberle, 40. Horcoff, 44. Potter, 57. Hemský, 60. Gagner - 1. a 41. Atkinson, 13. Calvert, 39. Anisimov. Střely na branku: 25:30. Diváci: 16 839.

Vancouver - Colorado 4:1 (1:0, 0:0, 3:1)

Branky: 5. Burrows, 52. D. Sedin, 59. H. Sedin, 60. Higgins - 45. Duchene (Hejda). Střely na branku: 20:33. Diváci: 18 910.

Florida - Buffalo 5:4 po sam. nájezdech (1:0, 1:3, 2:1 - 0:0)

Branky: 4. a 46. Matthias, 21. Fleischmann, 54. Huberdeau, rozh. nájezd Santorelli - 22. Gerbe, 35. Sekera, 40. Stafford, 52. Foligno. Střely na branku: 40:40. Diváci: 17 044.