Buly - debata expertů

V souboji českých gólmanů se nakonec radoval Pavelec z Winnipegu

New York - Ve Washingtonu byl k vidění souboj českých brankářů v NHL. Neuvirthův Washington sice už vedl v zápase s Wnnipegem o tři góly, přesto kanadskému týmu s Ondřejem Pavelcem v brance nakonec podlehl v prodloužení. Václav Prospal pomohl Columbusu k vítězství nad Carolinou gólem a asistencí. Ottawa podlehla Montrealu a ještě může mít problémy, aby si zahrála o Stanley Cup.

Pavelec kapituluje po střele Jasona Chimery
zdroj: ČTK/AP autor: Evan Vucci

Hokejisty Winnipegu nepoložilo ve Washingtonu ani tříbrankové manko a v zápase zvítězili na soupeřově ledě 4:3 v prodloužení. Jets si výhrou udrželi reálnou naději na play-off. Na poslední postupové místo, které drží právě Washington, ztrácejí čtyři body a mají jedno utkání k dobru. Vítězství Jets podpořil dvaceti zásahy Ondřej Pavelec. Daleko více práce měl ale na druhé straně Michal Neuvirth, který si připsal 38 úspěšných zákroků.

Alexandr Ovečkin, který svým druhým gólem v utkání zvýšil v 26. minutě na 3:0, si po utkání stěžoval, že mužstvo poté přenechalo iniciativu soupeři. Capitals zaskočil inkasovaný gól, kterým hosté brzy snížili na 3:1. "Potom jsme úplně přestali hrát. V třetí třetině jsme hráli odlišným stylem, jen jsme vyhazovali kotouče, dostávali se pod tlak a oni vyrovnali. Hráli jsme hloupě," podotkl Ovečkin. Poměr střel na branku v třetí třetině byl 2:17.

Jets pomohli k vyrovnání nečekaní střelci, Ben Maxwell i Spencer Machacek dali první góly v sezoně. K nim se v základní hrací době přidal Bryan Little a v prodloužení dokonal obrat Tim Stapleton. Mezi Washingtonem a Winnipegem je v tabulce Východní konference ještě Buffalo, které zvítězilo na ledě New Yorku Rangers 4:1 a bodově se dotáhlo na poslední postupové místo do play-off. Dvěma góly a přihrávkou se pod triumf hostů podepsal útočník Drew Stafford.

Washington - Winnipeg 3:4 v prodl. (1:0, 2:2, 0:1 - 0:1)Branky:22. a 26. Ovečkin, 17. Chimera - 28. Maxwell, 29. Little, 57. Machacek, 63. Stapleton. Střely na branku: 23:42. Diváci: 18.506.

Český hokejista Václav Prospal přispěl gólem a asistencí k výhře Columbusu 5:1 nad Carolinou. Sedmatřicetiletý útočník otevřel skóre utkání přesnou ranou z levého kruhu, po jeho přihrávce uzavřel gólový účet zápasu Mark Letestu. Ostatní branky vstřelil R. J. Umberger, první hvězda zápasu, který zaznamenal třetí hattrick v kariéře.

"V posledních šesti utkáních jsme byli podrobení ostré kritice za to, že nedáváme góly. A upřímně řečeno, cítil jsem, že se takový večer blíží, protože jsem se dostával do spousty šancí. Problém byl jen v jejich proměňování. Dneska už to vypadalo, že je všechno nastaveno správně," uvedl Umberger. Nejslabší tým soutěže tak ukončil čtyřzápasovou sérii Caroliny, ve které sbírala jen výhry. Odstup Hurricanes od posledního postupového místa tím vzrostl na sedm bodů.

Columbus - Carolina 5:1 (1:0, 2:1, 2:0)Branky: 30.,35. a 55. Umberger, 7. Prospal, 57. Letestu (Prospal) - 34. Bowman. Střely na branku: 26:40. Diváci: 15.085.

Situaci si v elitní osmičce Východní konference dramatizují poslední výkony Ottawy. Ta podlehla v Montrealu 1:5 a před devátým Buffalem má sedm kol před koncem základní části náskok jen dvou bodů. Hráči z hlavního města Kanady zaspali úvod utkání, když už po devíti minutách hry svítil na ukazateli skóre stav 4:0.

Hlavní podíl na povedeném startu měl Erik Cole, jenž měl tři branky na kontě už v čase 5:41 a stanovil nový klubový rekord v kategorii nejrychleji dosažený hattrick od začátku utkání. Jednu přihrávku si v dresu vítězů připsal Tomáš Plekanec, u jediného gólu hostů asistoval Milan Michálek.

Montreal - Ottawa 5:1 (4:1, 0:0, 1:0)Branky: 1.,5. a 6. Cole, 9. Nokelainen, 46. Eller (Plekanec) - 40. Spezza (M. Michálek). Střely na branku: 32:38. Diváci: 21.273.

Florida na domácím ledě podlehla Edmontonu1:2 po samostatných nájezdech, přesto její náskok v čele Jihovýchodní konference před Washingtonem zůstal čtyřbodový. U jediné branky Panthers asistoval Tomáš Fleischmann, na druhé straně se v týmu hostů neprosadil v rozstřelu Aleš Hemský.

Florida - Edmonton 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0)Branky: 25. Garrison (Fleischmann) - 22. R. Jones, rozhodující nájezd Nugent-Hopkins. Střely na branku: 27:21. Diváci: 16.214.

New Jersey - Toronto 3:4 po sam. nájezdech (0:0, 1:2, 2:1 - 0:0)Branky: 39, Josefson, 51. Parise, 56. Henrique -35. a rozhodující nájezd Kadri, 34. Bozak, 50. Steckel. Střely na branku: 46:17. Diváci: 16.022.

NY Rangers - Buffalo 1:4 (0:0, 1:2, 0:2)
Branky: 30. B. Boyle - 34. a 57. Stafford, 24. Turnbull, 54. Ennis. Střely na branku: 27:26. Diváci: 18.200.