Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

V předběžné nominaci pro Peking chybí Gulaš. Nedvěd ukázal na Červenku nebo Frolíka

Nominace české reprezentace pro olympijský turnaj v Pekingu nabídla několik překvapení. Tím největším je absence útočníka Českých Budějovic Milana Gulaše. Generální manažer národního týmu Petr Nedvěd vybral mezi 24 hráčů mimo jiné Romana Červenku, Davida Krejčího nebo Michaela Frolíka. Konečný 25členný kádr, který bude uzavřen 24. ledna, se však může ještě změnit s ohledem na případná zranění nebo koronavirovou nákazu hráčů.

Ve čtyřiadvacetičlenném kádru je dvanáct zástupců Kontinentální ligy, čtyři hráči jsou z české extraligy a Švýcarska, tři ze Švédska a jeden z Finska. Jedno místo si Nedvěd s Pešánem nechali volné. S ohledem na všechny okolnosti čítá jejich seznam náhradníků s hráči, jichž by se mohla nominace ještě týkat, třicet jmen.

"Nominace určitě ještě není konečná a osobně si myslím, že se bude - i s ohledem na současnou situaci ve světě - ještě dramaticky měnit. Pracujeme s celou řadou dalších jmen," řekl Pešán.

Krejčího, který triumfoval v NHL v roce 2011 s Bostonem, čeká třetí olympiáda. Majitel prstenu za vítězství ve Stanleyově poháru z roku 2013 s Chicagem Frolík se zúčastní podruhé.

Zkušenosti z OH mají také gólman Patrik Bartošák z Chabarovsku, obránci Vojtěch Mozík s Liborem Šulákem z Vladivostoku a Tomáš Kundrátek z Třince a útočníci Jan Kovář ze Zugu, Michal Řepík ze Sparty a Tomáš Zohorna z Oskarshamnu, kteří byli před čtyřmi roky v jihokorejském Pchjongčchangu. Bartošák tam jako trojka do hry nezasáhl.

První velká mezinárodní akce v kariéře čeká obránce Ronalda Knota z Nižněkamsku a útočníka Lukáše Sedláka z Čeljabinsku.

Na loňském mistrovství světa se pod Pešánem představili brankáři Šimon Hrubec z Omsku a Roman Will z Čeljabinsku, zadáci David Sklenička z Jokeritu Helsinky a Lukáš Klok z Nižněkamsku i útočníci Jan Kovář, Tomáš Zohorna, Radan Lenc z Chabarovsku, Jiří Smejkal z Pelicans Lahti, Matěj Stránský z Davosu a Michael Špaček z Frölundy.

Červenka se čtvrtým startem na olympijských hrách zařadí po bok legend Vlastimila Bubníka, Josefa Černého a Jiřího Holíka, pětkrát se z českých hokejistů zúčastnil jen Jaromír Jágr. Aktuálně druhý nejproduktivnější hráč švýcarské ligy už startoval také na osmi MS i na Světovém poháru v roce 2016 v Torontu. Má na kontě v reprezentaci 157 zápasů a 40 branek.

"Pečlivě ho už nějakou dobu sledujeme. Bude patřit k jednomu z našich lídrů, je to náš nejzkušenější hráč, podává stabilní výkony a patří k nejlepším hráčům ve švýcarské lize, což mluví samo za sebe," prohlásil Nedvěd.

"Když se Roman v nominaci udrží, budeme se snažit mu ušít roli na tělo. Měl by hrát jednoznačně přesilovky na svém postu, na němž je vynikající a opakovaně velmi dobře bodující hráč. Je to lídr a pravá ruka trenérů a já se na práci s ním velmi těším," doplnil Pešán.

Hokejisty čeká denní testování s variantou zkrácené karantény

Hokejisté budou během olympijského turnaje v bublině, jak je už pravidlem na velkých akcích při přetrvávajícím boji s pandemií koronaviru. Připravit se musí na každodenní testování. V případě pozitivního výsledku mohou hráče z izolace uschopnit dva negativní PCR testy s odstupem 24 hodin. Pod drobnohledem však budou aspiranti olympijského výběru už v období před odletem do dějiště her.

Už ví, komu chce svěřit roli kapitána, ale zveřejňovat to nebude. "Za mě osobně jasno máme, ale první zápas nás čeká až za měsíc, takže na oznámení tohoto rozhodnutí hráčům osobně je ještě čas," prohlásil Pešán.

Role gólmanů Hrubce, Willa a Bartošáka dopředu určené nejsou. "Je to věc, kterou jsme konzultovali s trenérem brankářů Zdeňkem Orctem. Ten to má - stejně jako i my - nastavené jednoznačně, že všichni stojí na stejné startovní čáře. Uvidíme, kdo nastoupí z rozhodnutí Zdeňka a trenérů na první zápas, od toho se pak bude vše odvíjet dál," doplnil Nedvěd.

Ve výběru naopak zatím chybí další zkušený českobudějovický útočník Milan Gulaš, který jako jeden z mála zářil při Channel One Cupu díky skvělé souhře s Kovářem. Šestatřicetiletý kanonýr stihl za tři utkání pět bodů za tři góly a dvě nahrávky. "Milan je v té naší nominaci (náhradníků), za kterou uděláme 24. ledna definitivní tečku," ujistil Nedvěd s tím, že po tomto datu už budou možné změny pouze ze zdravotních důvodů.

Český tým odletí do Pekingu na dvě části. První tam zamíří už 27. ledna a druhá 2. února. "V dějišti sehrajeme jedno tréninkové utkání v neděli 6. února se Švédskem," řekl manažer reprezentace Jan Černý. Pešánův výběr vstoupí do turnaje pod pěti kruhy ve středu 9. února ve 14:10 SEČ proti Dánsku. Přímé přenosy utkání odvysílá ČT sport a web ctsport.cz.

Nominace českých hokejistů na olympijský turnaj v Pekingu (9.- 20. února):

Brankáři: Šimon Hrubec (Omsk/KHL; 21 reprezentačních zápasů), Roman Will (Čeljabinsk/KHL; 15), Patrik Bartošák (Chabarovsk/KHL; 18).

Obránci: Tomáš Kundrátek (Třinec; 73 zápasů/8 branek), Lukáš Klok (34/4), Ronald Knot (oba Nižněkamsk/KHL; 2/0), Vojtěch Mozík (48/4), Libor Šulák (oba Vladivostok/KHL; 43/5), Jakub Jeřábek (Spartak Moskva/KHL; 63/5), David Sklenička (Jokerit Helsinky/KHL; 56/1).

Útočníci: Michal Řepík (89/27), Vladimír Sobotka (oba Sparta; 44/9), David Krejčí (Olomouc; 35/7), Tomáš Hyka (29/6), Lukáš Sedlák (oba Čeljabinsk/KHL; 12/5), Hynek Zohorna (44/6), Tomáš Zohorna (oba Oskarshamn/Švéd.; 110/18), Roman Červenka (Rapperswil-Jona/Švýc.; 157/40), Michael Frolík (Lausanne/Švýc.; 52/12), Jan Kovář (Zug/Švýc.; 142/36), Radan Lenc (Chabarovsk/KHL; 41/7), Jiří Smejkal (Pelicans Lahti/Fin.; 22/2), Matěj Stránský (Davos/Švýc.; 32/6), Michael Špaček (Frölunda/Švéd.; 22/2).

Složení skupin:

Skupina A: Kanada, USA, Německo, Čína.
Skupina B: Ruský olympijský výbor, ČR, Švýcarsko, Dánsko.
Skupina C: Finsko, Švédsko, Slovensko, Lotyšsko.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články