Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Tisíce lidí se v Jindřichově Hradci rozloučily s Janem Markem

Jindřichův Hradec - Tisíce lidí se dnes přišly v Jindřichově Hradci rozloučit s hokejovým reprezentantem Janem Markem, který zahynul 7. září při havárii letadla týmu Jaroslavle. Dlouhá fronta se před kostelem Nanebevzetí Panny Marie, kde se smuteční obřad konal, začala tvořit už kolem 9:00. Před bílou rakví se každý z lidí na chvíli zastavil a většinou položil na postavec květinu nebo kytici. S věncem dorazili i Markovi spoluhráči, například Jiří Novotný, Karel Pilař, Pavel Janků, Petr Ton, Martin Štrba nebo Václav Pletka.

Pohřeb Jana Marka v Jindřichově Hradci
zdroj: ČTK autor: David Veis

Fotbalovou asociaci zastupoval manažer reprezentace Vladimír Šmicer. Do kostela dorazili i zástupci města Jindřichův Hradec, kde Marek vyrůstal. "Znali jsme se odmalička, byl jako můj starší brácha. Bez něj už to nebude nikdy ono," řekl reprezentační útočník Novotný, jenž stejně jako Marek pochází z Jindřichova Hradce.

Smutná atmosféra kontrastovala s krásným dnem, typickým pro zářijové babí léto. Sluneční paprsky však nikoho v okolí jindřichohradeckého kostela příliš nehřály. "Byli jsme si navzájem na svatbě, to, co se stalo, je hrozná věc," řekl bývalý útočník Janků, jenž s Markem před lety nastupoval v Třinci.

Je nám líto, video expirovalo.
Pohřeb Jana Marka

On i pár nejbližších kamarádů z hokejového prostředí přijeli na rodinnou část pohřbu. Při ní se s jednatřicetiletým mistrem světa rozloučil za hokejový svaz Slavomír Lener. "Všichni jsme mysleli, že nás ještě několik dlouhých let bude bavit svou hrou, a věřil jsem, že u hokeje zůstane i po konci kariéry," řekl Lener při smuteční řeči uvnitř plného kostela. Další stovky lidí sledovaly přenos ze smutečního obřadu na velké obrazovce na náměstí.

Za hráče pronesl poslední řeč Jiří Novotný. Mluvil potichu a jen těžko hledal slova. "Odešel nejen velký hráč, ale také velký člověk," uvedl. Na závěr zhruba půlhodinového smutečního obřadu se hokejisté Novotný, Janků, Pilař, Ton, David Nosek a Miloslav Gureň oblékli do reprezentačních dresů s číslem 15 a jmenovkou Marek a vynesli z kostela rakev s ostatky svého bývalého spoluhráče a kamaráda. Marek byl jedním z tří českých hokejistů, kteří minulou středu zahynuli při leteckém neštěstí v Jaroslavli.

Letoun Jak-42 s hokejisty Lokomotivu se zřítil krátce po startu u jaroslavlského letiště. Na jeho palubě zahynuli téměř všichni členové týmu KHL včetně Marka, Josefa Vašíčka a Karla Rachůnka. V letadle cestovalo 45 lidí, havárii přežil jen palubní inženýr Alexandr Sizov. Pohřby Karla Rachůnka a Josefa Vašíčka se ve Zlíně a v Havlíčkově Brodě konaly v předchozích dnech.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy