Volejbalový magazín

Švédové zdolali v Liberci v prodloužení Finsko 5:4

Liberec - Hokejisté Švédska po čtvrteční porážce 1:2 s Českou republikou dnes získali první body na Českých hokejových hrách v Liberci, když zdolali Finsko 5:4 v prodloužení. Patnáct vteřin před koncem nastavení rozhodl Rickard Wallin. Před nedělními závěrečnými zápasy mají oba týmy v tabulce Euro Hockey Tour v boji o druhé místo shodně po 15 bodech. Švédy čeká od 13:00 duel s Ruskem a Finy o čtyři hodiny později zápas s Českou republikou.

Finové sice byli ze začátku aktivnější a měli více šancí, ale nevyužili ani přesilovku a v sedmé minutě se dostali do vedení Švédové. Omarkova přihrávka prošla mezi dvěma bránícími soupeři mezi kruhy k Thörnbergovi, který střelou z první otevřel skóre. Už za 16 vteřin ale bylo vyrovnáno. Švédové chybovali při vhazování, které vyhrál Makkonen a Kerman sám před brankou prostřelil Holmqvista. Opětovné vedení získaly Tři korunky v 17. minutě, kdy se dostal v přesilovce po Akermanově střele k dorážce Kenny Jönsson.

Na rozdíl dvou branek zvýšil povedenou střelou z pravého kruhu pro vhazování Nilson. Pak šel pykat za dva fauly za sebou na dvě plus dvě minuty Robin Jonsson, za dvacet sekund k němu přisedl Nordgren a v přesilovce pěti proti třem snížil Nummelin. V pokračující výhodě dvou mužů v poli mohl vyrovnat Niinimaa, ale jeho pokus zastavila tyč. Naopak při Pyöräläově trestu se prosadil bekhendem Thörnberg a svou druhou trefou v utkání upravil znovu na rozdíl dvou gólů.

I Finům se dařilo v přesilovkách. V 29. minutě se trefil ve výhodě Niinimaa a v úvodu třetího dějství vyrovnal šest vteřin před koncem Thörnbergova trestu svou druhou trefou v utkání Kerman. Ve 43. minutě fauloval unikajícího Thörnberga Aalto, ale Weinhandl Tarkkiho z trestného střílení nepřekonal. Švédové měli více možností rozhodnout zápas, ale gólman Tarkki odolal a došlo na prodloužení. V něm už se Švédové mohli radovat díky Wallinově teči, která pro ně šťastně zapadla za Tarkkiho záda.

Finsko - Švédsko 4:5 v prodl. (1:2, 2:2, 1:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 7. Kerman (Makkonen), 24. Nummelin (Hirschovits, Santala), 29. Niinimaa (Makkonen, Kerman), 41. Kerman (Nummelin, Vahalahti) - 7. Thörnberg (Omark, Harju), 17. K. Jönsson (Akerman), 23. Nilson (M. Johansson), 28. Thörnberg (Omark, K. Jönsson), 65. Wallin (Thörnberg). Rozhodčí: Homola, Šindler - Gebauer, Lederer (všichni ČR). Vyloučení: 9:9. Využití: 3:2. Diváci: 2096

Sestavy:
Finsko: Tarkki - Nummelin, Mäenpää, Aalto, Niinimaa, Jaakola, Saravo - Koskenkorva, Hirschovits, S. Kapanen - Kerman, Makkonen, Vahalahti - Erkinjuntti, Santala, Pyörälä - Komarov, Laakso, Kähkönen. Trenér: Jukka Jalonen

Švédsko: Holmqvist - M. Johansson, Gunnarsson, R. Jonsson, Hedman, Akerman, K. Jönsson, L. Jonsson - Weinhandl, Martensson, Persson - Nordgren, Wallin, Berglund - Omark, Harju, Thörnberg - Nilson, Andersson, M. Tjärnqvist. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson