Švédové ovládli domácí šampionát do 18 let, Slováci sestupují z elitní skupiny

Historicky teprve jako druhý tým zvládli na domácím šampionátu uspět, přitom získali první zlato. Švédští hokejisté do 18 let zvítězili ve finále mistrovství světa nad Ruskem 4:3 v prodloužení a připsali si vysněný triumf, o kterém rozhodl Lucas Raymond v čase 65:44.

Švédští hokejisté do 18 let ovládli mistrovství světa
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst

Seveřané, čtvrtfináloví přemožitelé českého týmu, se dostali v Örnsköldsviku do vedení v 10. minutě, kdy Raymond otevřel skóre. Ve druhé třetině vedení navýšili, ale střelecky aktivnější Rusové vývoj utkání otočili. V 51. minutě dokonal obrat Maxim Grošev. Sborná ale vedla jen 23 sekund, než Raymond vyrovnal.

V 57. minutě se Rusové radovali z další branky, videorozhodčí ale nepotvrdil, že puk přešel brankovou čáru, a finále dospělo do prodloužení. V nastaveném čase zkompletoval Raymond hattrick a Švédové se stali teprve druhým týmem, který získal v domácím prostředí zlaté medaile. Před nimi se to podařilo Američanům v roce 2009.

Bronzové medaile získali loňští šampioni z USA, kteří v zámořském derby porazili Kanadu 5:2. Dvěma góly a asistencí se o to zasloužil obránce Cam York.

Z elitní skupiny sestupuje Slovensko, které prohrálo v rozhodujícím třetím zápase o udržení se Švýcarskem 3:6 a příští rok bude startovat v divizi I. V nejvyšší skupině Slováky, kteří elitu opustili naposledy v roce 2011 a následně dokázali okamžitě postoupit zpět, nahradí Německo.

"Těžko se hledají slova. Všechny nás to nesmírně mrzí. Nálada určitě není dobrá. Přitom jsme dnes neodehráli špatný zápas, měli jsme více šancí a byli jsme více na puku než soupeř. Bohužel jsme nedokázali vstřelit dostatek gólů a Švýcaři naopak trestali každou naši chybičku," řekl trenér Slovenska Viliam Čacho.

Mistrovství světa hokejistů do 18 let v Örnsköldsviku a Umee (Švédsko):

Finále: Švédsko - Rusko 4:3 v prodl. (1:0, 1:1, 1:2 - 1:0)
Branky: 10., 51. a 66. Raymond, 26. Holmström - 32. Podkolzin, 41. Amirov, 51. Grošev.

O 3. místo: USA - Kanada 5:2 (1:1, 3:0, 1:1)
Branky: 36. a 55. York, 9. Turcotte, 27. Hughes, 33. Brink - 20. Cozens, 60. Légaré.

O udržení - 3. zápas: Švýcarsko - Slovensko 6:3 (2:2, 1:0, 3:1)
Branky: 5. Canova, 14. Fuss, 38. Dähler, 42. Salzgeber, 51. Zuercher, 51. Knak - 14. a 55. Haščák, 17. Mrázik. Konečný stav série: 2:1.

Konečné pořadí: 1. Švédsko, 2. Rusko, 3. USA, 4. Kanada, 5. Bělorusko, 6. ČR, 7. Finsko, 8. Lotyšsko, 9. Švýcarsko, 10. Slovensko (sestup).