Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Parta Maraton

Straka: Těžko můžete postoupit, když doma ani jednou nevyhrajete

Hned několik důvodů, proč se Plzeň musela sklonit v semifinále extraligového play-off před obhájcem titulu Brnem, našel majitel, generální manažer a zároveň i trenér týmu Martin Straka. Zmínil především špatnou efektivitu v útoku, ale také skutečnost, že jeho tým nedokázal vyhrát ani jediný ze tří domácích zápasů. Kádr chce doplnit odolnými typy hráčů.

Martin Straka a Ladislav Čihák
zdroj: ČTK autor: Václav Šálek

Bývalého vynikajícího útočníka po vyřazení v pěti zápasech mrzelo, jak špatně si jeho svěřenci vedli v početních výhodách. "Tam jsme doufali, že budeme silní, ale jeden dva góly s takhle silným mančaftem... Když už tu šanci dostanete, tak myslím, že jich musíte dávat víc. A my jsme ty góly bohužel nedávali, spíš nás to naopak dostávalo dolů. Tam vidím největší průšvih, co jsme měli," řekl Straka.

"Druhá věc byla proměňování šancí, do nichž jsme se dostávali v každém utkání, ale bohužel jsme měli takový neklid na hokejkách a nedokázali jsme ty situace zvládnout. V útoku jsme byli totálně impotentní a ty šance, co jsme měli, jsme nedokázali využít, zatímco Brno ano," uvedl olympijský vítěz z Nagana a mistr světa z roku 2005.

"Navíc když ze tří domácích utkání nedokážete vyhrát ani jediné, těžko můžete postoupit. I když nás ta hra doma zdobila celou sezonu, už úvod play-off proti Olomouci jsme tady prohráli a Brno jsme před svými fanoušky nezvládli porazit ani jednou," řekl Straka.

Celá série nabídla paralelu s play-off 2012, kdy rovněž v semifinále – navíc po shodném průběhu série – prohrála Plzeň v pátém utkání doma vysoko 2:7. "Byl to prakticky úplně identický zápas," zavzpomínal Straka, jenž tehdy ještě hrál.

"Hlavně ale musím říct, že jsme začali hrozně vlažně. Vůbec nechápeme, co se tam zhruba do osmé deváté minuty stalo. I tak jsme se dostali zpátky do zápasu zásluhou Milana Gulaše, pak se to trošku nakoplo, ale přišla ta naše poslední minuta, kterou jsme nezvládali během celé sezony. Dostali jsme gól, vzápětí tutová šance na 2:2, bohužel jsme ale nedali a za dalších pár vteřin dostali další gól a bylo po zápase," litoval Straka.

Tehdy ale Plzeňští navázali titulem. "To mě vůbec nenapadlo. A je to velká výzva," smál se Straka. "Ale jednu věc musím připomenout – v té sezoně před titulem nás trápila taková ta hrubá síla, chyběla nám. Teď je to totožné. Máme v týmu samé 'papíráky' a v osobních soubojích nejsme tak silní," uvedl pětačtyřicetiletý plzeňský patriot.

"Víme o tom a je to další věc, jak to mužstvo posílit. Máme tady spoustu šikovných hokejistů, co umí dávat góly, ale tohle nám chybí. Chtěli bychom získat takové kluky, takové typy hokejistů. I v tom nasazení a bojovnosti byla Kometa silnější," přiznal Straka.

Jak bude tým na příští sezonu vypadat, ještě nechtěl předjímat. "Musíme zjistit od některých klíčových kluků, co a jak, jestli chtějí zůstat nebo ne, abychom věděli, jak se podle toho zařizovat. Máme na to taky nějaký balík peněz a podle toho se to začne odvíjet. Víme, kde máme nedostatky. Tomáš Vlasák (sportovní manažer klubu) už na něčem dělá a snad tým vhodně doplníme," věří Straka.

Osa mužstva, jež vyhrálo základní část, by ale měla zůstat. "Milan Gulaš má podepsanou smlouvu, Tomáš Mertl také, i když s výstupní klauzulí. Brankář Míra Svoboda má smlouvu, ale když přijde nabídka z NHL, nenaděláte nic a může odejít. A shánět pak dalšího nového gólmana není vůbec snadné. Ale nás potěšilo i to, jak se někteří hráči zlepšovali a že se nám povedlo zapojit ty mladé. Teď je jen na nich, aby chtěli, zlepšovali se a místo v týmu si vybojovali," prohlásil Straka.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy