Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
I. kvalifikace na Velkou pardubickou

Zbyněk Michálek: Obránci nejsou. Je to bolest českého hokeje

Praha - Obrana české hokejové reprezentace by na Světovém poháru měla být podle řady zámořských odborníků i novinářů hlavním problémem týmu trenéra Josefa Jandače. A i nejzkušenější z českých beků v kádru Zbyněk Michálek přiznává, že situace v defenzivě není oproti ostatním mužstvům ideální.

Zbyněk Michálek v dresu Arizony
zdroj: AP autor: Mark J. Terrill

"Teď je doba, kdy obránci nejsou, a je to bolest českého hokeje. Nemáme hráče, kteří by hráli první obranu. Pětadvacet minut za zápas, přesilovky a oslabení. Nikoho takového kompletního nemáme. Není to, jako když hrál Tomáš Kaberle nebo Jarda Špaček," řekl Michálek. "Je to realita a musíme si s tím poradit. Uděláme všechno pro to, abychom uspěli," uvedl třiatřicetiletý bek, jenž v NHL odehrál přes 800 zápasů.

Absence českých kreativních obránců v nejkvalitnější lize světa podle něj není náhoda. "Kdyby byla, tak by se muselo pár hráčů objevit. Nikdo tam ale není a mezera je velká. Asi to bude chyba v systému. Koukal jsem ale na letošní mistrovství světa, kde hrálo pár hráčů, kteří by mohli být dobří," řekl Michálek a poukázal například na Michala Kempného či Tomáše Kundrátka, se kterými se potká i v týmu na Světovém poháru.

S ohledem na fakt, že žije od roku 2000 v zámoří, nechtěl však konkrétněji výchovu hokejistů v České republice hodnotit. "Vím, že se tady tomu teď hodně lidí věnuje. V Americe se vše řeší přes individuální tréninky. Hráči se zaměřují na bruslení, kontrolu puku a další jednotlivé činnosti. V tom nám asi trošku ujel vlak. Dnešní hokej v NHL je hlavně o bruslení, bez toho to nejde. Vše se dělá v rychlosti a s tím asi máme největší problémy," uvažoval Michálek.

Změnu v pojetí hokeje za Atlantikem pociťuje i na sobě. Udržet se v kádru týmu NHL je pro něj stále těžší. "Já už mám nejlepší léta za sebou, tělo je dost obouchané a není to jednoduché. Dělám vše pro to, abych se tam udržel a měl práci. Doufám, že ještě rok, dva odehraji, ale je to těžké. Konkurence je velká," podotkl Michálek, jenž většinu kariéry strávil ve Phoenixu.

Obránce ceněný zejména pro defenzivní schopnosti se musí vyrovnávat se zvýšeným počtem mladých kvalitních hráčů. "Když přijde osmnáctiletý kluk, tak vypadá, jako kdyby mu bylo pětadvacet. Je nabouchaný, silný, sebevědomý. To je neskutečné," kroutil hlavou. "Když jsme tam přišel já v osmnácti, tak jsem měl 50 kilo i s postelí a držel jsem ústa. Nic jsem si nedovolil říct. A oni jsou úplně jiní. Přijdou s tím, že budou vůdčí osobností, a hokejově na to mají," uznal Michálek.

Momentálně se však účastník olympijských her ve Vancouveru a v Soči plně soustředí na Světový pohár. "Asi tady trošku kazím věkový průměr, ale tak už to bohužel je. Čas ubíhá rychle," pousmál se Michálek. "Ale těším se. Vždy je pro mě čest reprezentovat a jsem hrdý, že jsem se dostal na jeden z největších turnajů vůbec. Budu se snažit pomoct nejlépe, jak budu moct," řekl.

Bez Hertla a Gudase to je velké oslabení, přiznal Michálek

Jen jej mrzelo, že se český tým bude muset obejít bez pomoci útočníků Davida Krejčího, Tomáše Hertla a beka Radka Gudase. "Oslabení je to velké. Jsou to kluci, kteří jsou v nejlepších letech. Jsou mladí, ale mají zkušenosti z NHL a mají ve svých týmech důležité role. Mají velký ice time. To se těžko nahrazuje. My navíc nemáme takové možnosti jako Kanada, která může postavit pět týmů, a ani se nepozná, že se oslabili," řekl Michálek, jenž ale věří, že dodatečně povolaní náhradníci odvedou dobrou práci.

V zámoří se českému výběru příliš nevěří, což ale Michálka netrápí. "Kdybychom se báli, tak tam nemusíme jezdit. Z osobní zkušenosti vím, že se není čeho bát. V Arizoně nás taky každý rok pasují, že budeme nejhorší v lize, a nakonec to není tak špatné. Budeme hrát sice proti výborným týmům, ale když budeme hrát jako tým a plnit pokyny trenérů, makat a bojovat, tak se může stát cokoliv. Favoriti jsou ale jiní, to je jasné," řekl Michálek.

Nadcházející turnaj pro něj bude specifický i proto, že se opět v jednom mužstvu potká s mladším bratrem Milanem. "Jsme šťastní a hrdí, že si můžeme zahrát spolu v jednom týmu. Škoda, že to nevyšlo v NHL, ale alespoň, že v nároďáku jsme se párkrát sešli. Oba se na to těšíme. Kdo ví, třeba je to naposledy," dodal Michálek, jenž s o dva roky mladším bratrem hrál na olympiádách i mistrovství světa v roce 2011.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy