Následuje
FC Viktoria Plzeň - 1. FK Příbram

Crosby: Všichni jdeme společně za jedním cílem

Pittsburgh – Hokejisté Kanady jsou mnohými experty považováni za jednoznačně největšího favorita nadcházejícího Světového poháru. Kapitán Sidney Crosby si roli aspirantů na zlato uvědomuje. Zároveň však dodává, že chová respekt ke všem účastníkům prestižního turnaje. Hvězdný útočník Pittsburghu Penguins dovedl zemi javorových listů k olympijskému i světovému titulu a nyní má před sebou další výzvu. 

Sidney Crosby
zdroj: ČTK/ZUMA autor: Joel Marklund

"Všichni jdeme společně za jedním cílem. Řada z nás už to zažila. Snažíme se dát dohromady a odvést nejlepší práci, jakou umíme," řekl Crosby po úterním tréninku Kanady v Pittsburghu, kde odehrají generálku před SP proti Rusku.

V Consol Energy Centre jim patří luxusní kabina domácích Penguins. Crosby se v ní mohl usadit na své stabilní místo. Trošku zvláštní situace nastala pro beky Brenta Burnse, Marca-Edouarda Vlasice a útočníky Joea Thorntona a Logana Coutureho, kteří proti Pittsburghu bojovali během červnového finále Stanleyova poháru.

"Někteří kluci jsou tu z týmů největších rivalů. Je to pro ně asi trošku zvláštní," prohlásil Crosby, jenž dovedl Penguins k triumfu i v roce 2009 a letos získal Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče play-off. "Ale my jsme tu všichni pro jeden cíl. Kdykoliv hrajete za Kanadu, všichni vědí, za čím jdou a všechno ostatní jde stranou. Je výhoda, že hodně z nás už spolu hrálo."

Crosbyho čeká pátý velký turnaj v kanadském dresu. Debutoval na mistrovství světa 2006, jež hostila lotyšská Riga. Medaili tehdy ještě nezískal. O čtyři roky později ovšem pod pěti kruhy ve Vancouveru slavil první triumf. Reprezentoval znovu až v roce 2014, opět na olympijských hrách, kde vedl Kanadu už poprvé i s kapitánským 'céčkem'.

Loni po vyřazení Pittsburghu v prvním kole play-off zamířil na MS do Prahy, kde kolébce hokeje pomohl ukončit čekání na zlato od roku 2007 a také přerušit sérii pěti vyřazení ve čtvrtfinále. Zařadil se i do Triple Gold Clubu IIHF.

"Hráli jsme tam skvělý hokej. Taky jsem měl možnost vidět svého kamaráda, se kterým jsem hrál v juniorce, a jeho rodinu. Hodně jsem si to tam užil," vzpomínal Crosby na Prahu a setkaní se Zbyňkem Hrdelem.

Proti českým hokejistům si Crosby zahrál třikrát. Poprvé v Rize zažil porážku 4:6, loni v Praze výhru 6:3 v základní skupině a pak 2:0 v semifinále. V Torontu Kanaďané zápasem s českým týmem vstoupí v neděli (ve 2:00 SELČ) do Světového poháru. "Každý tým na tomto turnaji je silný a má hodně skvělých hráčů. Respektujeme každého soupeře," dodal pokorně Crosby před snahou o další úspěch.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy