Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Česko povede jako kapitán Plekanec, Krejčího start zůstává nejistý

Praha - Útočník Tomáš Plekanec z Montrealu bude kapitánem české hokejové reprezentace na zářijovém Světovém poháru v Torontu. Třiatřicetiletý útočník Montrealu nosil "céčko" na dresu už na olympijských hrách v Soči v roce 2014 a také na světových šampionátech v roce 2012 a letos.

Tomáš Plekanec
zdroj: ČTK/Vondrouš Roman

"Měli jsme tu představu delší dobu a teď jsme se rozhodli ji zveřejnit. S realizačním týmem jsme rozebírali pozice hráčů v týmu a volba byla jednoznačná," řekl trenér Josef Jandač.

"Osobně jsem se takhle rozhodl ne proto, že Tomáš je služebně nejstarší hráč, ale proto, že má příkladný vztah k reprezentaci a vždy, když byl oslovený, tak jel bez ohledu na to, zda měl smlouvu, nebo ne," uvedl Jandač.

Kladenský odchovanec má podle něj příkladný přístup k reprezentaci. "Myslím si, že stejný by měli mít i další hráči. Ne vždy tomu tak je. A taky jsem ho zažil na mistrovství světa a vše fungovalo dobře. Nebyl důvod cokoliv měnit," řekl kouč.

Plekanec sice nepatří mezi hráče, kteří jsou v kabině nejvíce slyšet, jeho role v týmu je však nezpochybnitelná. "Je adresný a věcný. Když jsou kluci sami v kabině, tak vždy něco ke hře říká. S rolí kapitána už má zkušenosti, ví, co obnáší. Pro mě to byla volba číslo jedna," dodal Jandač.

Krejčího start je stále nejistý, rozhodnou lékaři Bostonu

Jména asistentů kapitána se vedení národního týmu rozhodlo ještě nezveřejnit. Čeká, jaký bude zdravotní stav útočníka Davida Krejčího, jenž teprve začal trénovat po operaci kyčle.

Hvězda Bostonu bude potřebovat ke startu na turnaji povolení lékařů Bruins. "Máme jasnou představu, ve které ale figuruje i David Krejčí," uvedl Jandač.

"Jsem s Davidem v kontaktu prakticky pořád. Momentálně je v přípravě v Bostonu na ledě a ode dneška trénuje v plné zátěži," řekl generální manažer českého týmu Martin Ručinský.

Stavitelé národního týmu budou muset vyčkávat na postoj amerického klubu. "Musí dodržovat harmonogram rehabilitace. Budeme asi moudřejší ve čtvrtek nebo v pátek. Uvidíme, jak se situace vyvine," uvedl Ručinský.

Útočník Bostonu David Krejčí
zdroj: ČTK/ZUMA/ autor: Anthony Nesmith

Na prohlídku do San Jose odjel po červnovém zranění kolena z finále Stanleyova poháru proti Pittsburghu útočník Tomáš Hertl. "Poranil si vnitřní postranní vaz. Cítí se dobře. Měl strach, aby nebyl poloviční. Mluvil jsem s Tomášem minulý týden. Neměl problém v posilovně ani na ledě. Myslím, že to bude v pořádku," prohlásil Ručinský.

Nic by nemělo bránit ani startu útočníka Vladimíra Sobotky, který po rehabilitaci vyhřezlé ploténky přes platnou smlouvu s Omskem zůstává v Česku a řeší návrat do NHL do St. Louis.

Český tým se sejde v neděli v Praze, kde hráči nejprve absolvují lékařské prohlídky a v pondělí začnou trénovat v O2 areně.

"Hráči momentálně absolvují přípravu po celém světě. Budeme chtít, aby se rozjezdili a dáme do toho i systémové věci. Nechceme je ale zbytečně zahltit. Turnaj začíná zápasem ve skupině 17. září, do té doby máme prostor," řekl Jandač.

Světový pohár se bude hrát od 17. září do 1. října. Český tým se ve skupině A utká s Kanadou, Výběrem Evropy a hokejisty USA.

Před turnajem se střetnou 8. a 10. září s Ruskem v Petrohradě a v Praze. Generálku absolvují ve středu 14. září v Pittsburghu proti Výběru Severní Ameriky.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy