Následuje
Triatlonová Havaj 2019

Slovenské hokejisty povede kanadský kouč Hanlon

Bratislava - Trenérem slovenské hokejové reprezentace se stal poprvé v historii cizinec, Kanaďan Glen Hanlon. Bývalý kouč Běloruska vystřídal trenéra mistrů světa z roku 2002 Jána Filce a své nové svěřence povede už na květnovém mistrovství světa v Německu. Nejúspěšnější trenér v historii samostatného Slovenska Filc měl smlouvu i pro květnový světový šampionát, ale už během olympijských her ve Vancouveru naznačil, že do Německa možná nepojede.

Třiapadesátiletý Hanlon podepsal čtyřletou smlouvu s platností od 1. dubna. Povede tedy národní tým Slovenska příští rok na premiérovém domácím mistrovství světa v Bratislavě a Košicích i na olympijských hrách v Soči 2014. V Německu by měl ještě využít realizační tým svého předchůdce Filce, s nímž chce úzce spolupracovat. "Trénovat Slovensko je pro mě výzva. Vaše země má skvělé hráče, kteří to dokazují už mnoho let v NHL. Chci se co nejrychleji začlenit do slovenské kultury, pochopit reálie a jazyk," uvedl Hanlon.

Ján Filc se s národním týmem rozloučil trochu nečekaným postupem do semifinále a celkovým čtvrtým místem. "Už během olympiády jsem se rozhodl, že chci skončit. Je důležité, aby šel slovenský hokej dopředu. Oznámil jsem vedení svazu své záměry a následně jsem o situaci hovořil i s panem Hanlonem, který souhlasil," uvedl Filc.

Ten před několika dny vybral spolu s generálním manažerem Petrem Bondrou 35 hráčů, z nichž by měla vzniknout sestava pro MS. "Konečnou nominaci na světový šampionát bude vybírat pan Hanlon s Petrem Bondrou," dodal odcházející kouč.

Telefonát Ladislava Kerekeše

Hanlonovi dal svůj první gól Wayne Gretzky

Třiapadesátiletý Hanlon je bývalým brankářem, jenž chytal za Vancouver, St. Louis, New York Rangers a Detroit. Do historie se zapsal i tím, že mu dal svůj první gól v NHL legendární Wayne Gretzky. Po skončení hráčské kariéry v NHL Hanlon koučoval Washington. Od roku 2005 byl trenérem běloruské reprezentace, kterou vedl na třech mistrovstvích světa a v roce 2006 s ní obsadil šesté místo. Loni na podzim byl odvolán ze střídačky Dinama Minsk v KHL a následně odstoupil od běloruského výběru.

Mezi kandidáty na kouče slovenských hokejistů byl zmiňován i český kouč Miloš Říha, který nedávno prodloužil své angažmá ve Spartaku Moskva o další rok.

Ján Filc
zdroj: daylife.com
Zdroj
ČTK, ČT24

Hlavní zprávy