Sokolský zpravodaj

Skvělý večer Frolíka: Třemi góly řídil výhru Calgary nad St. Louis

New York - Hokejový útočník Michael Frolík vystřelil v pondělním utkání NHL třemi góly výhru Calgary 7:4 nad St. Louis a byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu. Kladenský odchovanec dal první dvě branky v oslabení a svůj druhý hattrick v sezoně zkompletoval v poslední minutě při závěrečné power play soupeře.

Sean Monahan, Michal Frolík
zdroj: ČTK/AP

Calgary - St. Louis 7:4

"Je vždy krásné, když skórujete v zápase třikrát a když pak vidíte kšiltovky na ledě. Jsem šťastný, že jsem mohl takhle týmu pomoci," rozplýval se Frolík, první hráč Calgary od roku 1998, který se v jednom utkání dvakrát prosadil v oslabení. První Frolíkův gólový moment přišel v závěru úvodní třetiny, kdy sólový únik zakončil povedenou forhendovou kličkou a vyrovnáním na 2:2.

Jako by tím Calgary nabudil, neboť i s přispěním dvou branek Seana Monahana kanadský klub ovládl prostřední část a soupeři odskočil na 5:2. Jenže hosté ještě dvěma trefami duel v poslední třetině zdramatizovali. Další komplikace nepřipustil až český hráč, který se v 57. minutě po chybné rozehrávce St. Louis opět ocitl tváří v tvář gólmanovi a uspěl se stejným provedením jako v prvním případě.

"Je to jeden z blafáků, který dělám. Myslím si, že pokud by měli v brance stejného gólmana, udělal bych něco jiného. Ale tím, že je vystřídali (Jakea Allena nahradil po čtvrté brance Anders Nilsson), jsem si říkal, proč to nezkusit znovu? A vyšlo to," vylíčil Frolík.

Osmadvacetiletý útočník pak v poslední minutě zpečetil vítězství Calgary gólem do prázdné branky. I když původně prováhal střelu z lepší pozice a puk mu odskočil k mantinelu, tak se i z ostrého úhlu trefil přesně. "Byli jsme slabí, ubozí," komentoval herní projev svého týmu trenér St. Louis Ken Hitchock, který nechal jen mezi náhradníky Dmitrije Jaškina.

NY Islanders - Florida 3:2

Trenér NY Islanders Jack Capuano byl tak naštvaný na hru svých svěřenců, že po druhé třetině nešel za stavu 0:2 s Floridou do kabiny. Nečekaný psychologický tah zafungoval a Islanders utkání otočili třemi góly v rozmezí 53. až 59. minuty na konečných 3:2. "Pokud musíte jít do šatny a vysvětlovat hráčům důležitost zápasu... Je to jejich tým. Lídři musí vystoupit a na střídačce jsem vnímal, že je (kapitán John Tavares) průběhem frustrovaný. To byl pravděpodobně ten impulz nechat je se s tím vypořádat. My jsme je připravili, provedli pro poslední třetinu pár změn, ale oni musí hrát zápas," vysvětlil kouč.

A zabralo to. "Nemusíme být raketoví inženýři, abychom věděli, že prvních 35 až 40 minut bylo našich nejhorších v sezoně," připustil Cal Clutterbuck, autor vítězné trefy. "Pokud nehrajeme dobře, trenéři nás nechávají si to vyříkat. Známe náš herní plán a systém. Víme, co máme dělat. Je to jen otázka provedení. A v tom jsme se ve třetí třetině velmi zlepšili," doplnil Josh Bailey.

Na druhé straně se hráči Floridy zase zlobili, jak promarnili dvoubrankový náskok. "Dneska jsme to neskutečně p.o.s.r.a... 2:0 po dvou třetinách - úplná dominance a nakonec prohra 2:3. Poučení pro nás i ostatní. Dokud neskončí dnešek, neplánuj a nepřemýšlej, co ti přinese zítřek," uvedl Jaromír Jágr. Byl to jeho 1616. zápas v soutěži a v historickém pořadí podle odehraných utkání v NHL se na osmé příčce odpoutal od Larryho Murphyho.

Lekci dostali v pondělním programu NHL i jiné týmy. Obhájce Stanleyova poháru Chicago podlehl Los Angeles 0:5. Stejný stav svítil i na kostce ve Vancouveru, kde ale domácí v závěru dvěma góly zmírnili porážku s Winnipegem na 2:5. Anaheim po bezbrankové první třetině deklasoval New Jersey 7:1. Na kanonádě se podílel třemi góly a asistencí Jakob Silfverberg. Hattrickem se blýskl i James Neal, který zařídil výhru Nashvillu 3:2 v Edmontonu.

Výsledky NHL:

NY Islanders - Florida 3:2 (0:1, 0:1, 3:0) Branky: 53. Okposo, 55. Bailey, 59. Clutterbuck - 16. Barkov, 29. Bjugstad. Střely na branku: 28:25. Diváci: 14 106. Hvězdy zápasu: 1. Clutterbuck, 2. Okposo (oba NY Islanders), 3. Barkov (Florida).

Chicago - Los Angeles 0:5 (0:2, 0:1, 0:2) Branky: 4. Versteeg, 4. Lucic, 36. Lecavalier, 52. Brown, 57. Toffoli. Střely na branku: 32:25. Diváci: 22 170. Hvězdy zápasu: 1. Quick, 2. Versteeg, 3. Lucic (všichni Los Angeles).

Edmonton - Nashville 2:3 (1:1, 1:1, 0:1) Branky: 7. Eberle, 21. Pakarinen - 9., 21. a 45. Neal. Střely na branku: 30:25. Diváci: 16 839. Hvězdy zápasu: 1. Neal, 2. Josi (oba Nashville), 3. Draisaitl (Edmonton).

Calgary - St. Louis 7:4 (2:2, 3:0, 2:2) Branky: 17., 57. a 60. Frolík, 26. a 34. Monahan, 11. Colborne, 32. Giordano - 13. a 54. Stastny, 11. Upshall, 44. Shattenkirk. Střely na branku: 32:35. Diváci: 19 107. Hvězdy zápasu: 1. Monahan, 2. Hamilton, 3. Frolík (všichni Calgary).

Vancouver - Winnipeg 2:5 (0:2, 0:1, 2:2) Branky: 49. McCann, 60. Virtanen - 5. a 47. Daňo, 17. Myers, 38. Burmistrov, 43. Scheifele. Střely na branku: 28:39. Diváci: 18 631. Hvězdy zápasu: 1. Daňo, 2. Myers, 3. Burmistrov (všichni Winnipeg).

Anaheim - New Jersey 7:1 (0:0, 4:1, 3:0) Branky: 26., 30. a 48. Silfverberg, 21. Cogliano, 24. Kesler, 43. Perry, 47. Ritchie - 22. Smith-Pelly. Střely na branku: 27:25. Diváci: 15 423. Hvězdy zápasu: 1. Silfverberg, 2. Kesler, 3. Cogliano (všichni Anaheim).