Následuje
SP Švédsko

Skvělý hokejista a hecíř Golonka bavil diváky a dráždil soupeře

Přestože v jeho sbírce úspěchů schází velký titul, Jozef Golonka neodmyslitelně patří mezi historické postavy československého hokeje. Legendární střední útočník proslul jako skvělý střelec, technik a bruslař. Kromě toho byl i neúnavným bojovníkem, hecířem a bavičem. Dlouholetý kapitán reprezentace i Slovanu Bratislava a později úspěšný trenér, člen Síně slávy světového, českého, slovenského i německého hokeje, oslavil osmdesátiny.

Jozef Golonka
zdroj: ČT24 autor: ČT24

Účastník tří olympiád a osmi světových šampionátů má na kontě po třech stříbrných a bronzových medailích z MS, kromě toho se může pochlubit i stříbrem a bronzem z OH. Za reprezentaci odehrál v letech 1959 až 1969 celkem 134 zápasů, v nichž nastřílel 82 gólů.

"Jsem optimista a vždy jsem pro vítězství odevzdal všechno, co ve mně bylo. Jako hráč jsem chtěl být vzorem a tomu jsem vše upřednostnil. Dodnes si vážím toho, že mě dobrovolně zvolili za kapitána a skládám úctu mužstvu, ve kterém jsem hrál," vzpomínal Golonka na léta v národním týmu.

Samostatnou kapitolu tvořily duely proti sovětské "sborné", jež po srpnu 1968 dostaly ještě větší rozměr. Hráč s přezdívkou Žiletka v nich k velkému nadšení diváků často předvedl nějakou kulišárnu, například když na oslavu své trefy zahrál před soupeřovou střídačkou kouči Tarasovovi na housle, nebo když s uchem na ledě zjišťoval, zda se Sověti nepomstili za prohru zastavením dodávek ropy.

Člen hokejové Síně slávy Golonka oslavil osmdesátiny

Dalších 298 branek přidal bratislavský rodák v 332 utkáních v nejvyšší domácí soutěži, kde s výjimkou vojenské služby v Jihlavě hájil barvy mateřského Slovanu. Střelecky se mu dařilo i v zahraničním angažmá v západoněmeckém Riesersee, kam mohl odejít na sklonku kariéry.

Tu uzavřel v roce 1975 po třech sezonách v druholigovém Zvolenu. Poté se jako trenér vrátil do Riesersee, kde se v roce 1978 dočkal svého prvního mistrovského titulu. Totéž se mu povedlo i s Kolínem nad Rýnem.

Kromě toho vedl ještě celky Zetoru Brno, Slovanu, Davosu, Iserlohnu a Norimberku. Trénoval i reprezentační dvacítku a béčko. Naposledy stál na střídačce v letech 1996 až 1997 jako hlavní kouč Slovenska.

Člen Klubu hokejových střelců se angažoval rovněž v politice, byznysu a napsal několik knih.  Účinkoval i v taneční soutěži Let's Dance. Ačkoli se kdysi chtěl stát pilotem stíhačky a později byl nadějným tenistou, na hokej i přes četná zranění nedá dopustit.

"Jsem nesmírně rád, že jsem vyšel z té slavné hokejové generace," řekl v jednom rozhovoru Golonka, který se předloni podrobil operaci srdce.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy