Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Nordic Walking Tour Praha

Ruští a běloruští hokejisté si nezahrají na mistrovství světa. IIHF odebrala Rusku i juniorský šampionát

Vladimir Putin a Alexandr Lukašenko, známí hokejoví fanoušci, letos své národní týmy na mistrovství světa neuvidí. Finská hokejová federace, která pořádá letošní hokejový šampionát, uvedla, že v reakci na ruskou agresi na Ukrajině neumožní start reprezentacím Ruska a Běloruska. Mezinárodní hokejová federace IIHF pak vše až večer oficiálně stvrdila vyloučením obou zemí z letošního MS. V Novosibirsku a Omsku se neuskuteční ani juniorské MS na přelomu roku.

Je nám líto, video expirovalo.
Poprvé po 60ti letech se Rusko nezúčastní MS v hokeji

Finsku došla vážnost situace jako prvnímu. "O víkendu jsme aktivně jednali a také jsme se setkali s prezidentem Mezinárodní hokejové federace Lucem Tardiffem. Jménem finského svazu požadujeme úplné vyloučení Ruska a Běloruska z mezinárodních hokejových aktivit a nehodláme hrát proti národním týmům těchto zemí," uvedl dnes dříve předseda federace Harri Nummela.

Sborná se nepředstaví ani na odloženém juniorském světovém šampionátu v srpnu v Edmontonu, mistrovství hráčů a hráček do 18 let nebo přeloženém vrcholném turnaji žen.

Vedení mezinárodní federace na mimořádném jednání také pozastavilo účast reprezentačních týmů i klubů z obou států na všech akcích do odvolání v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu, na které se podílí i Bělorusko.

Je nám líto, video expirovalo.
S6: Záruba k reakci hokejového světa na válku

IIHF zároveň Rusku odebrala pořadatelství dalšího mistrovství světa hráčů do 20 let, které se na přelomu roku mělo konat v Novosibirsku a Omsku. "Rozhodnutí přemístit akci bylo přijato především z obavy o zdraví a pohodu všech zúčastněných hráčů, funkcionářů a fanoušků," uvedli zástupci IIHF v prohlášení. O tom, zda se v Petrohradu bude konat seniorský světový šampionát v roce 2023, rozhodne federace později.

"Mezinárodní federace není politická entita a nemůže ovlivnit rozhodnutí, která se přijímají v souvislosti s válkou na Ukrajině," uvedl prezident IIHF Luc Tardif. "Nicméně máme povinnost postarat se o všechny naše členy a účastníky, a proto musíme udělat vše, co je v našich silách, abychom zajistili, že se naše akce uskuteční v bezpečném prostředí pro všechny týmy, které se mistrovství světa účastní," doplnil Tardif a dodal, že jej šokovaly záběry z dění na Ukrajině.

O tom, kdo Rusko a Bělorusko na letošním MS nahradí, se zpráva IIHF nezmiňuje. Federace chce sportovní aspekty dnešního rozhodnutí oznámit v příštích týdnech.

Podle odpoledních informací finského deníku Iltalehti by se do elitní kategorie měli posunout hráči Rakouska a Francie, která by se měla stát nově soupeřem českého týmu ve skupině B. Podle severského média by se MS navíc nemělo hrát v Hartwall Areně. Multifunkční arénu částečně vlastní ruští podnikatelé Roman Rotenberg a Gennadij Timčenko, kteří jsou na sankčním seznamu Evropské unie.

Rusko nebude startovat ani na závěrečných turnajích seriálu Euro Hockey Tour (EHT) - Českých hrách a Švédských hrách. O tom, že nebude sborná pozvaná na České hry, rozhodlo dnes vedení Českého svazu ledního hokeje, které schválilo, že žádné reprezentační týmy nebudou hrát proti výběrům Ruska a Běloruska. Švédové poté informovali, že se se zástupci Česka a Finska odpoledne domluvili, že Rusko na další dva turnaje EHT nepozvou.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články