Následuje
ČT Šumavský skimaraton

Rusové otočili zápas se Švýcarskem čtyřmi slepenými góly a vyhráli 6:2

Hokejisté Ruska porazili Švýcarsko 6:2 a dosáhli na Turnaji Karjaly na první vítězství. Přestože Sborná ještě po 46 minutách prohrávala 1:2, dokázala výsledek utkání zvrátit. Silný ruský výběr otočil vývoj dvěma trefami v rozmezí 41 vteřin. Švýcaři, kteří se turnaje mimořádně zúčastnili v olympijské sezoně, zůstanou poslední bez bodového zisku.

Utkání Švýcarsko - Rusko
zdroj: ČTK/LEHTIKUVA/Timo Jaakonaho

Favorizovaní Rusové vstoupili do utkání dobře, když Šalunov již v páté minutě využil první přesilovku zápasu a přesnou střelou z kruhu propálil gólmana Hillera. Právě v početních výhodách ale Švýcaři kontrovali a ještě do první přestávky skóre otočili.

V 15. minutě nejprve zužitkoval dlouhou výhodu pět na tři Moser, jenž se nejlépe zorientoval na brankovišti po odražené střele Du Boise od modré čáry. Jen 26 vteřin před první přestávkou kapituloval Sorokin v ruské brance znovu, když další přesilovou hru využil v podobné herní situaci dorážkou zblízka Praplan.

Zaskočená sborná toho příliš nepředvedla ani ve druhém dějství, kdy se navíc musela dlouho bránit poté, co sudí vykázali do kabin s trestem ve hře Plotnikova za podkopnutí soupeře. Rusové situaci zvládli, ve 35. minutě mohl vyrovnat Kraskovskij, ale v dobré pozici nezamířil přesně.

V závěrečné části ale přišla smršť, jež korespondovala s názvem "Rudá mašina", jak se ruskému týmu přezdívá. Na začátku 47. minuty vyrovnal Kalinin, uběhlo jen 41 vteřin a Rusové šli do vedení zásluhou Něstěrova. Švýcaři se pak sice ubránili po Ambühlově faulu, ale vzápětí jim zápas definitivně utekl.

V polovině třetí třetiny totiž pohotově zakončil Ničuškin a jen o 67 vteřin později zvýšil na 5:2 Grigorenko. Pouhých 13 vteřin před vypršením hrací doby pak dokonal zkázu Švýcarů Tkačov. Rusové stihli pět branek za 14 minut a skvělou pasáží se dobře naladili na nedělní souboj s českým týmem.

Hokejový turnaj Karjala v Helsinkách, součást Euro Hockey Tour:

Švýcarsko - Rusko 2:6 (2:1, 0:0, 0:5)

Branky a nahrávky: 15. Moser (Du Bois, Ambühl), 20. Praplan (Haas, Schäppi) - 5. Šalunov (Gusev, Něstěrov), 47. Kalinin (Grigorenko, Kraskovskij), 47. Něstěrov (Gusev, Chafizullin), 51. Ničuškin (Mozjakin, Kiselevič), 52. Grigorenko (Kraskovskij, Tokranov), 60. Tkačov (Mozjakin, Grigorenko). Rozhodčí: Salonen, Rantala - Pesonen, Elonen (všichni Fin.). Vyloučení: 6:4, navíc Plotnikov (Rus.) do konce utkání. Využití: 2:1. Diváci: 2713.

Sestavy:

Švýcarsko: Hiller - Untersander, Marti, Du Bois, Kreis, Loeffel, Genazzi, Fora, Maurer - Hollenstein, Haas, Praplan - Moser, Ambühl, Rüfenacht - Scherwey, Suter, Herzog - Hoffman, Schäppi, Baltisberger - Corvi. Trenér: Patrick Fischer.

Rusko: Sorokin - Gavrikov, Kiselevič, Ljubuškin, Něstěrov, Vojnov, Zubarev, Tokranov, Chafizullin - Plotnikov, Andronov, Tělegin - Kaprizov, Šalunov, Gusev - Barabanov, Tkačov, Mozjakin - Ničuškin, Grigorenko, Kalinin - Kraskovskij. Trenér: Oleg Znarok.

Hlavní zprávy