Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Maximum pro zdraví

Ručinský se ve 44 letech loučí s hokejem

Litvínov - Útočník Martin Ručinský, olympijský vítěz, trojnásobný mistr světa a lídr mistrovského týmu extraligy Litvínova, ukončil ve 44 letech kariéru. Od hokeje si chce nyní odpočinout, ale v budoucnu by se k němu rád vrátil. Zatím neví, v jaké roli. Po rozhodnutí Ručinského zůstal ze zlaté party z Nagana 1998 aktivním hokejistou už jen Jaromír Jágr.

Martin Ručinský
zdroj: ČTK autor: Kubeš Slavomír

"Když jsme dohráli poslední (finálový) zápas v Třinci, tak jsem si užíval oslav a kouzelného momentu v Litvínově. Pak jsem přemýšlel, co dál. Já nedělám zásadní rozhodnutí v afektu nebo v emocích, stresu. Muselo to ve mně uzrát. Cítil jsem vnitřně, že to tak je," řekl Ručinský. "Je to zásadní rozhodnutí. Opouštím něco, co miluji a co jsem dělal celý život. Nebylo to lehké, ale cítím, že můj čas nastal a je čas se s hokejem rozloučit," doplnil.

Ručinský dohrával mistrovskou sezonu se zdravotními problémy, které ho připravily o účast na domácím mistrovství světa v Praze. Operaci krční páteře podstoupit nechtěl a rozhodl se pro konzervativní léčbu. Stoprocentně fit není doteď.

"Vždy jsem říkal, že zásadní jsou pro mě tři věci, když jsem se rozhodoval, zda budu v další sezoně pokračovat, nebo ne," připomněl, že o konci kariéry uvažoval pravidelně posledních několik let. "První bylo zdraví, druhá byla motivace a třetí byl můj výkon, abych si držel výkonnost a někde se jen nepotácel. Teď nemám zdraví dobré, nejsem v pořádku a nějakou dobu ještě nebudu," přiznal.

Martin Ručinský:

"Člověk má tendenci rekapitulovat, ale já si vážím toho, že jsem mohl být členem zlaté generace. Měl jsem tu čest hrát s hráči, se kterými jsem hrál a vyrůstal. Prožíval jsem s nimi největší úspěchy českého hokeje."

Motivaci pokračovat by našel. "Ale zároveň cítím, že moje mise v Litvínově je splněná. To, za čím jsem se hnal a po čem jsem prahnul, na to jsem si sáhnul. Teď by už bylo vše na krev a hrocení za hranice, za které nechci jít. Chci si to trošku užít. Teď je priorita dát se do kupy," řekl Ručinský, který mateřskému klubu výrazně pomohl k vytouženému prvnímu titulu v historii.

Za Litvínov odehrál dvanáct sezon, byl také ve Spartě a krátce ve Vsetíně, v NHL má na kontě přes tisíc utkání za Edmonton, Québec, Colorado, Montreal, Dallas, New York Rangers, Vancouver a St. Louis. Teď chce odpočívat a cestovat. Od hokeje ale neodchází.

"Odejít od hokeje ani nejde, hokej je celý můj život. Od toho nejde odejít. Teď si chci vzít dovolenou, abych se dal zdravotně do kupy, odpočinul si fyzicky i psychicky. Trochu zvolním tempo a pak si řeknu, co chci dělat. Na co mám chuť. Momentálně nechci dělat nic, jen si odpočinout a trošku si užívat života," dodal Ručinský.

Růžička: Jen si přejme, aby tihle hráči u českého hokeje zůstali

"Martin je neskutečný hokejista a vynikající člověk. Známe se velmi dobře. Za sebe mohu říci, že jsem tak trochu tušil, že po zisku titulu už asi skončí," řekl trenér Chomutova Vladimír Růžička, jenž chtěl ještě jako kouč reprezentace Ručinského na domácím MS využít. "Je samozřejmě škoda, že tihle úspěšní kluci končí, ale tak to je, nejde to hrát donekonečna.
Je třeba brát v potaz také to, že tomu hodně obětovali, měli i třeba zdravotní problémy a chtějí určitě žít po kariéře plnohodnotný život. A zdraví je na prvním místě. Teď si jen můžeme přát, aby tihle hráči v českém hokeji nějakým způsobem zůstali a i nadále v něm působili, protože určitě mají ostatním co nabídnout," dodal.

Je nám líto, video expirovalo.
Zlatý z Nagana Ručinský ukončil kariéru

Martin Ručinský

Datum a místo narození: 11. března 1971, Most

Výška a váha: 185 cm, 93 kg

Kariéra: Litvínov, Edmonton Oilers, Quebec Nordiques, HC Vsetín, Colorado Avalanche, Montreal Canadiens, Dallas Stars, New York Rangers, St. Louis Blues, Vancouver Canucks, Sparta Praha, Verva Litvínov

Největší úspěchy: olympijský vítěz 1998, mistr světa 1999, 2001 a 2005, bronz z OH 2006, člen All star týmu MS 1999 a 2001, mistr ligy se Vsetínem 1995 a s Litvínovem 2015

Účast na velkých akcích: 5x MS (1994, 1999, 2001, 2004-05), 3x OH (1998, 2002, 2006), 2x SP (1996, 2004), 1x Kanadský pohár (1991)

Počet reprezentačních startů/gólů: 93/26 (z toho 8/0 za Československo)

Bilance na MS: 34 zápasů, 15 gólů, 19 asistencí

První utkání v reprezentaci: 7. února 1991 ve Stockholmu proti Švédsku

Bilance v NHL: 961 zápasů v základní části, 241 gólů, 371 asistencí, celkem 612 bodů; 37 zápasů v play-off, 9 gólů, 5 asistencí, celkem 14 bodů

První utkání v NHL: 10. ledna 1992 proti Buffalu; první gól vstřelil 14. dubna 1992 rovněž v zápase s Buffalem

Zdroj
ČTK, hokej-litvinov.cz, ČT sport

Hlavní zprávy