Je nám líto, video expirovalo.

Říha o konci u reprezentace: Vůbec jsem o tom nevěděl. Nedokážu si představit, jak budeme pokračovat

Zničehonic se kouč české reprezentace Miloš Říha dozvěděl, že ho od sezony 2020/21 nahradí ve funkci Filip Pešán. Oznámení hokejového svazu ho zaskočilo. Šedesátiletý trenér, který loni převzal tým po Josefu Jandačovi a dovedl ho ke čtvrtému místu na mistrovství světa na Slovensku, to dle vlastních slov netušil, což uvedl v rozhovoru pro Lidové noviny. Dokonce zvažoval, zdali od národního výběru neodejde už před vypršením smlouvy, což ale podle dnešního vyjádření nehrozí.

Trenér národního týmu Miloš Říha
zdroj: ČTK autor: Luboš Pavlíček

Vedení Českého hokeje se s Říhou spojilo a vyvrátilo možnost, že by smlouvu nedodržel. "Mohu prohlásit, že případné předčasné ukončení kontraktu není a nebylo z pohledu žádné ze smluvních stran na pořadu dne. Počítáme s tím, že Miloš Říha naváže na úspěšnou práci z předchozí sezony," uvedl mluvčí svazu Zdeněk Zikmund.

Říha v rozhovoru Lidovým novinám řekl, že by mohl funkci předčasně opustit. "Může se to stát. Proč by nemohlo? Přijde mi to opravdu divné. Volal jsem si o tom s panem Králem (prezident svazu) a panem Urbanem (generální sekretář svazu), kteří mi to vysvětlovali svým způsobem," řekl Říha.

"Zatím jsem nad tím tolik nepřemýšlel, ale už bych asi měl, protože se blíží první přípravný kemp. Také bych si o tom měl promluvit se svými asistenty, i oni k tomu mají co říct. Musíme to vyřešit co nejdříve," dodal.

Jeho asistenty jsou Robert Reichel, Karel Mlejnek a nově také syn Miloš Říha mladší, jehož minulý týden schválil výkonný výbor. Už na konci uplynulé sezony i během MS neoficiálně u reprezentace vypomáhal.

Prezident Českého hokeje Tomáš Král o tom, že Říha po skončení dvouleté smlouvy pozici hlavního kouče opustí a nahradí jej Pešán, informoval před týdnem na tiskové konferenci po jednání výkonného výboru.

"Vůbec jsem o tom nevěděl, bylo to pro mě obrovské překvapení, které přišlo zničehonic. Jsem z toho špatný. Za to, co jsme do toho dali, jsme dostali od českého hokeje takovýhle pohlavek. Dost mě to mrzí. Hlavně to přišlo po schůzi, kde se nic neřešilo a jen se ustavil aktuální realizační tým," pokračoval Říha.

"A najednou přišly zprávy, že se dělá tiskovka, kde Filip Pešán říká, jak bude pracovat s hráči, novináři se ptají hráčů, jak se jim to líbí, a tak dále. To je docela kruté pro trenéra, který tam ten rok bude. Ať to budu já, nebo někdo jiný. Je to strašné, nedokážu si představit, jak teď budeme pracovat," uvedl.

Pešán na nedávné tiskové konferenci potvrdil, že opustil střídačku Liberce a zamířil do svazových služeb i s výhledem toho, že bude koučem reprezentace. O tom, že bude v nadcházející sezoně šéftrenérem svazu a generálním manažerem reprezentace do 20 let, informoval Český hokej 7. května těsně před mistrovstvím světa v Bratislavě.

Říha nabízel Pešánovi na MS roli skauta možných soupeřů, kteří hráli v Košicích. "On to odmítl s tím, že si chce odpočinout, což jsem jednoznačně chápal. Od té doby jsme spolu nemluvili. Bavili jsme se akorát na té schůzi, ze které on potom odešel na tiskovku," prohlásil.

Je nám líto, video expirovalo.
Sestřih 47 gólů české reprezentace na mistrovství světa

Král vysvětloval dopředu oznámenou změnu trenéra jako krok, jenž je například ve Švédsku či Finsku běžný. "Akorát mi teď připadá, že jsem jim zbyl. Tahle situace mi přijde dost těžká, když už jsme ten rok všichni zvládli. Když tak to měli udělat hned. Já mám smlouvu ještě na rok, ale to nic neřeší, mohli se případně se mnou domluvit," konstatoval Říha.

"Tohle mi přijde opravdu divné. Bylo mi řečeno, že se to tak dělá například ve Švédsku, ale podle mě se to děje třeba kolem Vánoc, kdy už vědí, že jeden trenér odstupuje a druhý po něm nastupuje," uvedl Říha.

"Je to jejich rozhodnutí, mně se to nelíbí. Každému to řeknu, ale co bude a nebude, jak to bude pokračovat, to si musíme nejprve vyříkat. Nedovedu si představit, že já budu trénovat hráče a zvát je na mistrovství světa, zatímco mi s nimi bude mluvit někdo jiný a připravovat si je na další rok. Tuhle myšlenku nechápu," zakončil.

Prezident ČSLH Tomáš Král
zdroj: ČTK autor: Kamaryt Michal

Král následně reagoval prohlášením. "Naši představu jsme zveřejnili s předstihem, protože jde o koncepční, předem plánovaný krok. Na rozdíl od minulosti pro něj máme vytvořeny podmínky a souvisí s ním i jmenování Filipa Pešána generálním manažerem juniorské reprezentace," uvedl šéf svazu.

Už dříve také vysvětloval, že se po konci reprezentační sezony nový kouč v minulosti těžko hledal, protože vhodní kandidáti měli kontrakt v klubech.

Král počítá s Říhovým pokračováním po dobu platného kontraktu. "Trenér Miloš Říha má dvouletou smlouvu, která pokračuje a podle vzájemné dohody byla uzavřena s platností do června příštího roku." 

"Výkony, které reprezentace pod jeho vedením předváděla na mistrovství světa, zhodnotil výkonný výbor Českého hokeje kladně a na uvedeném základě schválil i trenérův návrh na složení realizačního týmu pro nadcházející sezonu včetně jeho rozšíření o Miloše Říhu mladšího. Případné prodloužení kontraktu nicméně předmětem jednání výkonného výboru nebylo," dodal Král.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy