Následuje
Olympijský magazín

Reprezentační dres znovu obléknou Němec a Gulaš, žádný nováček v nominaci nefiguruje

V minulé sezoně chtěli ukončit či přerušit kariéru v národním týmu. Obránce Ondřej Němec z Komety Brno a útočník Milan Gulaš z Plzně však nescházejí v nominaci na Channel One Cup v Tampere a Moskvě. V sedmadvacetičlenném kádru není žádný nováček.

Milan Gulaš se raduje se spoluhráči z Plzně
zdroj: ČTK autor: Chaloupka Miroslav

Ve Finsku a Rusku se představí mimo jiné také útočník Jiří Novotný z Ambri-Piotty, který naposledy reprezentoval v květnu 2015 na domácím světovém šampionátu v Praze. Byl sice vybrán už na listopadový turnaj Karjala, ale v účasti mu zabránilo zranění.

"Chtěli jsme ho zkusit jako lídra a šéfa týmu už v prvním turnaji, ale měl zdravotní problémy. Teď ta role podle původního plánu připadala na Romana Červenku, který má ale zdravotní potíže. Jirka se uzdravil, takže pojede v této roli on," řekl kouč Miloš Říha starší na nominační tiskové konferenci v Praze.

Říha s asistentem Robertem Reichlem čtyřiatřicetiletého Němce a o dva roky mladšího Gulaše přesvědčili, aby v národním týmu pokračovali.

Na Channel One Cup se vrátí do reprezentace Ondřej Němec

"V minulosti cítili něco, co jim nesedělo. Třeba to budou cítit i teď, když dorazí na první tréninky, ale naše debaty vyzněly velmi pozitivně. Nejtěžší to bylo s Milanem Gulašem, který byl už opravdu rozhodnutý, ale Martin Straka nám pomohl. A co já jsem viděl, Milan v extralize dominuje. Těžko bych hledal jiného takového hráče," řekl Říha.

Němec, jenž je stejně jako Novotný mistr světa z roku 2010, naposledy startoval na únorových olympijských hrách v Pchjongčchangu. "Ondra sice řekl, že už končí, ale pořád si myslíme, že jeho výkonnost je na takové úrovni, že do reprezentace patří," řekl Říha.

Gulaš se v Koreji v generálce na turnaj pod pěti kruhy zranil a přišel při své letité smůle o premiérový start na velké mezinárodní akci. "Hovořili jsme s ním, také už nechtěl reprezentovat, ale domluvili jsme se, aby to ještě zkusil. Myslím, že na extraligové scéně je to jeden z nejlepších hráčů u nás," doplnil Říha.

Program Channel One Cupu:

Čtvrtek 13. prosince:
16:45 Rusko - Švédsko (Moskva)
17:30 Finsko - Česko (Tampere)

Sobota 15. prosince (Moskva):
09:30 Finsko - Švédsko
13:45 Rusko - Česko.

Neděle 16. prosince:
12:00  Česko - Švédsko (Moskva)
15:00 Rusko - Finsko (Petrohrad - pod širým nebem na fotbalovém stadionu Zenitu)

V kádru je dvanáct zástupců české extraligy, devět krajánků z Kontinentální ligy, tři z Finska, dva ze Švýcarska a jeden ze Švédska.

Pod novým koučem Říhou, jenž po minulé sezoně nahradil Josefa Jandače, prožijí vedle Němce, Gulaše a Novotného první akci brankář Dominik Furch z Čerepovce, obránci Jakub Kindl z Plzně a Ondřej Vitásek z Kunlunu z KHL a útočníci Ondřej Roman z Vítkovic, Michal Bulíř z Magnitogorsku a Tomáš Zohorna z Chabarovsku. Obránce Filip Pavlík také na minulém turnaji nehrál, ale zúčastnil se srpnového soustředění v Přerově.

Roman se představí v národním týmu ještě po mírně delší době než Novotný, protože vypadl z kádru v dubnu 2015 už během začátku přípravného období na domácí šampionát. Útočník Michal Bulíř z Magnitogorsku rozšíří dosavadní dva starty z turnaje Karjala z listopadu 2016.

Poprvé od dubna roku 2017 se vrací Jakub Kindl. Naposledy na únorových OH hrál Tomáš Zohorna, který se v týmu potká s bratrem Hynkem z Lahti. Jejich nejmladší sourozenec Radim z Brna, jenž stejně jako Hynek startoval na Karjale, je pouze mezi náhradníky.

Dalšími rovnou povolanými náhradníky jsou beci Ronald Knot (Chomutov), Martin Pláněk (Mladá Boleslav), Petr Šidlík (Vítkovice) a útočníci Ondřej Beránek (Karlovy Vary), Radan Lenc (Liberec), Martin Zaťovič (Brno) a Patrik Zdráhal (Vítkovice).

"Vezmeme si je všechny do kempu, budeme s nimi pracovat, a pokud nám vydrží sestava, kterou jsme určili, pak je teprve budeme uvolňovat domů. Jsou tam v nominaci kluci, kteří ještě hrají v pondělí a ve středu. A že jsou nováčci jen mezi náhradníky? Zatím nás nikdo až tak nepřesvědčil, i když se extraliga oproti začátku sezony zvedla a už je vidět, že se začíná o něco hrát," konstatoval Říha

Kapitánem by měl být Novotný, nejzkušenější hráč kádru se 148 starty v reprezentaci. "Kuba Nakládal s námi nejede, takže to bude asi Jirka," přitakal Říha.

Český tým se sejde v pondělí v 15:30 v Praze v hale Škoda IceRink ve Strašnicích a ve středu se přesune do Finska. Do turnaje vstoupí ve čtvrtek 13. prosince v 17:30 v Tampere proti Finsku. Po přesunu do Moskvy změří síly v sobotu od 13:45 s Ruskem a v neděli v poledne nastoupí proti Švédsku.

Nominace českých hokejistů na turnaj Channel One Cup v Tampere a Moskvě (13. až 16. prosince):

Brankáři: Patrik Bartošák (Vítkovice; 5 zápasů v reprezentaci), Šimon Hrubec (Oceláři Třinec; 2), Dominik Furch (Čerepovec/KHL; 26).

Obránci: Milan Doudera (38 zápasů/1 branka), David Musil (oba Třinec; 8/0), Ondřej Němec (123/13), Jan Štencel (oba Kometa Brno; 2/0), Filip Pavlík (6/0), Petr Zámorský (oba Hradec Králové; 45/2), Jakub Kindl (Plzeň; 22/2), Michal Jordán (Chabarovsk/KHL; 70/5), Jakub Krejčík (Lukko auma/Fin.; 77/1), Ondřej Vitásek (Kunlun/KHL; 37/2).

Útočníci: Dominik Kubalík (45/11), Jiří Novotný (oba Ambri-Piotta/Švýc.; 148/24), Milan Gulaš (Plzeň; 45/4), Radovan Pavlík (Hradec Králové; 2/1), Ondřej Roman (Vítkovice; 16/4), Michal Bulíř (Magnitogorsk; 2/0), Robin Hanzl (Spartak Moskva/KHL; 31/8), Robert Kousal (Brynäs/Švéd.; 50/8), Andrej Nestrašil (Nižněkamsk/KHL; 21/4), Michal Řepík (Slovan Bratislava/KHL; 60/20), Jiří Sekáč (Kazaň/KHL; 44/3), David Tomášek (Jyväskylä/Fin,; 14/3), Hynek Zohorna (Pelicans Lahti/Fin.; 5/0), Tomáš Zohorna (Chabarovsk; 69/12).

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy