Následuje
Manchester United - Club Brugge

Reprezentace startuje olympijskou generálku zápasem s Finskem

Praha - V pražské O2 areně vstoupí ve čtvrtek čeští hokejisté do Channel One Cupu proti Finsku a pokusí se vylepšit dosavadní tristní bilanci v Euro Hockey Tour. V seriálu v této sezoně vyhráli jediný ze šesti zápasů a vstřelili celkem jen pět branek. Utkání Česko - Finsko sledujte živě od 18:00 na programu ČT sport a našem webu.

Česko - Finsko
zdroj: ČTK autor: Václav Šálek

Hokejisté se mohou těšit na podporu téměř zaplněné haly; už nyní je jisté, že přijde přes 12 tisíc fanoušků. "Jsem přesvědčen, že to hráčům pomůže. Hokej je krásný, když na něj chodí lidi. Kluci musí podat maximální výkon a střílet branky," řekl kouč národního týmu Alois Hadamczik. Na domácím ledě se jeho tým před přesunem do Soči a víkendovými duely se Švédskem a Ruskem představí v sezoně počtvrté. Na přelomu srpna a září na Českých hrách v Pardubicích vybojoval Hadamczikův výběr také jediný úspěch v sezoně díky vítězství 2:1 nad Ruskem.

Český tým jinak vyšel ze šesti zápasů Euro Hockey Tour hned třikrát střelecky naprázdno. "Je to hrozné. Hokej se hraje na góly, my jsme je bohužel nedávali, proto jsme ty zápasy prohrávali," navázal Hadamczik. Proti Finům se jeho tým v obou zápasech sice trefil, ale oba prohrál - v Pardubicích 1:3 a v listopadu v Helsinkách na Karjale 2:3. "Oni mají oproti minulému turnaji úplně jiný tým, zůstalo v něm asi pět hráčů. My máme také osm jiných útočníků a tři beky," uvedl Hadamczik.

Z týmu cítí odhodlání napravit nepovedené zápasy. "Hráči sami cítí, že by to měli zlomit. Já už to ani nepřipomínám. Parta kluků je dobrá. Řekneme si, že chceme větší důraz a střelbu. Záleží na tom, aby jim to hned od začátku sedlo a trošku jsme se chytli. Věřím, že sehrajeme dobrý zápas," řekl Hadamczik. Finové Euro Hockey Tour v této sezoně vládnou a v šesti zápasech ztratili jen dva body. "Mají rychlé protiútoky a jsou dobří bruslaři. Je to důrazné mužstvo a samozřejmě to mají všechno podpořené výborným gólmanem," prohlásil kouč.

V české brance nastoupí Jakub Kovář. "Budeme hrát na šest beků a dvanáct útočníků," podotkl Hadamczik. Pouze ve čtvrtek nastoupí bek Tomáš Kaberle z Kladna, který po utkání zamíří za rodinou do Toronta. K týmu se dnes nově připojí útočník Lukáš Radil z Pardubic, který byl dodatečně povolán místo Zbyňka Irgla z Dinama Minsk. Do národního týmu se po roce vrací dvaačtyřicetiletý Petr Nedvěd a vytvoří útok s Jaroslavem Hlinkou a Romanem Červenkou. Ti mají vylepšit produktivitu týmu. "Víme, že Finové jsou ze všech soupeřů nejlepší bruslaři, což pravidelně dokazují. Musíme se na ně dobře připravit, snad nám to vyjde," uvedl Nedvěd.


Červenka doufá, že to bude zkušené formaci klapat. "Je to o chytrosti hráčů. Doufám, že se doplníme. Jsme tu od toho dávat góly, snažit se odehrát dobrý zápas. Je důležité proměnit nějakou přesilovku, ve hře pět na pět je v dnešním hokeji těžké se prosadit. Bude to kvalitní turnaj. Všechny týmy budou v nejlepší sestavě a bude se hrát na doraz," řekl Červenka ke generálce před únorovou olympiádou. 

Zápas doprovodí v O2 areně dva ceremoniály. První připomene před začátkem zápasu 85. narozeniny Augustina Bubníka, při druhém budou v průběhu první přestávky uvedeni do Síně slávy českého hokeje Bohumil Prošek, Arnold Kadlec, Bedřich Ščerban a Josef Dovalil. Navíc je zápas věnován dětem. Z každé prodané vstupenky poputuje 10 korun ve prospěch organizace Dejme šanci dětem a na projekt Přál/a bych si.

Předpokládaná sestava ČR:

Jakub Kovář - T. Kaberle, Ševc, Krajíček, Barinka, Němec, Čáslava - P. Nedvěd, J. Hlinka, Červenka - Sekáč, Jan Kovář, Vondrka - Vincour, Novotný, Šimánek - T. Nosek, Kousal, Buchtele.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy