Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Šumavský MTB Maraton České spořitelny

Reichel ukončil kariéru a bude trénovat Litvínov

Litvínov - Hokejový útočník Robert Reichel ukončil v 38 letech kariéru. V Litvínově bude dosavadní kapitán pokračovat v roli trenéra. Olympijský vítěz z Nagana a trojnásobný mistr světa, který je v Benzině zároveň sportovním manažerem, v příští sezoně vytvoří rovnocennou dvojici s dosavadním hlavním koučem Jiřím Kučerou.

"Samozřejmě, že to pro mě nebylo lehké rozhodnutí. K názoru ukončit aktivní kariéru jsem dospěl po sezoně. Jedna etapa pro mě končí, druhá začíná. Je to pro mě něco nového, ale zvládl jsem i jiné role a věřím, že zvládnu i tuhle," řekl klubovému serveru litvínovský odchovanec, který se do mateřského celku vrátil z NHL v roce 2004.

V trenérské roli působil od konce září po odstoupení Jaroslava Hübla staršího a posunu Kučery na post hlavního kouče jako hrající asistent Jiří Šlégr, další litvínovská legenda, která po této sezoně ukončila kariéru. Šlégr skončil i jako asistent, protože se hodlá věnovat politické dráze. Nyní tedy zaujal uvolněné místo na trenérské pozici Reichel.

Je nám líto, video expirovalo.
Kariéra Roberta Reichela

"Nebojím se toho, naopak se těším na novou práci, i když vím, že to bude něco jiného, odlišného, než jsem dosud zažil. Budu muset přehodnotit některé věci, které jsem znal a zažil jako hráč. Věřím, že se mi v nové roli bude dařit," doplnil Reichel.

Robert Reichel jako nadějný mladík

Člen úspěšné zlaté generace českého hokeje naskočil do tehdy ještě československé nejvyšší soutěže v sezoně v ročníku 1987/88 v době, kdy mu bylo 16 let a tři měsíce, a je nejmladším litvínovským ligovým hráčem v historii. Hned prokazoval svůj obrovský talent, v sezoně 1989/90 vytvořil klubový rekord s 83 kanadskými body a 49 vstřelenými góly. V letech 1988 až 1990 startoval na třech mistrovstvích světa hráčů do dvaceti let a je s 40 body za 18 branek a 22 asistencí z 21 zápasů druhý v historickém pořadí kanadského bodování o dva body za Švédem Peterem Forsbergem. Reichel získal dvakrát bronz, na kontě má i zlato z mistrovství Evropy do osmnácti let z roku 1988.

Robert Reichel v zámoří

Jako nejlepší střelec, nejproduktivnější hráč i člen All Star týmu mistrovství světa hráčů do dvaceti let i člen nejlepší šestice hráčů seniorského mistrovství světa v roce 1990 ve Švýcarsku zamířil do NHL do Calgary, které jej draftovalo v roce 1989 ve čtvrtém kole jako celkově 70. v pořadí. V dresu Flames strávil do roku 1997 necelých šest sezon. Mezitím strávil část sezony 1994/95 při výluce NHL i celý následující ročník v německé lize ve Frankfurtu.

0

Z Calgary zamířil v roce 1997 do New Yorku Islanders, odkud po dvou letech odešel do Phoenixu. Tam jen dohrál ročník a rozhodl se k návratu do Litvínova. V roce 2001 po triumfu na mistrovství světa v Německu jej zlákalo ještě na tři sezony Toronto. V NHL Reichel odehrál celkem 830 utkání a připsal si 630 bodů za 252 branek a 378 asistencí, v play-off přidal v 70 utkáních osm tref a 23 přihrávek. V dresu Frankfurtu stihl v 70 duelech 148 bodů za 67 tref a 81 asistencí, za Litvínov zaznamenal v 535 utkáních 518 bodů za 241 tref a 277 přihrávek.

Robert Reichel na mezinárodní scéně

Na mezinárodní scéně zanechal Reichel také velkou stopu. Startoval na devíti světových šampionátech a jako kapitán dovedl tým k titulům v letech 1996, 2000 a 2001. V roce 1996 ve Vídni byl zvolen do All Star týmu. Na olympijských hrách v Naganu v roce 1998 rozhodl samostatné nájezdy v semifinále s Kanadou, startoval i o čtyři roky později v Salt Lake City. Nechyběl ani na Kanadském poháru v roce 1991 a na Světových pohárech v letech 1996 a 2004. Celkem v národním týmu nasbíral 156 startů a vstřelil 45 branek.

Hokejista Robert Reichel
zdroj: hokej-litvinov.cz
Zdroj
ČTK, ČT24

Hlavní zprávy