Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Proti hendikepu

Přerost odchází od hokejové dvacítky, vhodným nástupcem by podle něj byl Petr

Montreal/Praha – Miroslav Přerost končí po pěti letech u hokejové reprezentace hráčů do 20 let. Po vyřazení ve čtvrtfinále mistrovství světa se Slovenskem avizoval, že nebude pokračovat, a svaz už předem počítal s tím, že smlouva prodloužena nebude. Jako svého nástupce by rád viděl Jakuba Petra, současného kouče reprezentační osmnáctky a asistenta Ladislava Svozila v extraligových Vítkovicích.

Miroslav Přerost na lavičce české reprezentace do 20 let
zdroj: ČTK autor: Paprskář Pavel

"Myslím, že je čas na změnu," uvedl Přerost a připomněl, že byl pevně odhodlaný odejít od juniorů už před dvěma lety, ale nakonec pokračoval. Na šampionátu v Kanadě dovedl tým v klíčovém zápase k výhře nad Ruskem, ale do bojů o medaile přes Slovensko už ne. Mise české dvacítky skončila v noci na sobotu.

"Svaz počítal již před MS s tím, že smlouva, která trenérovi končí, nebude prodloužena a novou trenéru Přerostovi nenabídne, neboť sám dopředu avizoval, že po tomto šampionátu chce u týmu skončit," řekl mluvčí svazu Zdeněk Zikmund. Kdy bude jmenován jeho nástupce, není zatím stanoveno.

  • "Je to vhodný tip. Já o tom nebudu rozhodovat ani to nikomu doporučovat. Ale nabízí se to jako dobrá volba," uvedl Přerost o svém možném nástupci Jakubu Petrovi.
Radost českých hokejistů do 20 let
zdroj: ITAR-TASS autor: Rusko Yelena

"Co bude v mém případě dál, to teď nevím. Mám spoustu práce u akademií, tomu projektu věřím a výsledky se dostavují. Hráče vychováváme. Samozřejmě se v Čechách najde spousta lidí, kteří tomu nepřejí. Ale aspoň nás to motivuje," řekl Přerost.

Junioři pod jeho vedením jednou hráli o záchranu a čtyřikrát za sebou vypadli ve čtvrtfinále. Ani letos nedosáhli na vysněnou medaili, i když měli k dispozici silný tým. Přesto kouč odchází s hlavou nahoře. "Díky tomu, že jsem tady byl relativně dlouho, jsem měl možnost pocítit ten vývoj. Od absolutních outsiderů v Buffalu 2011, kdy nás pasovali na sestup, až po papírového hráče o medaile. To něco vypovídá o naší práci."

  • "Dříve bylo čtvrtfinále velký úspěch a splněný cíl, teď se považovalo za samozřejmost. Vyprodukovali jsme hráče, kteří nastupují v dospělé reprezentaci, ti letošní tam také jednou budou. Takže – medaili nemáme, ale přece jen se nám něco povedlo," prohlásil Přerost.

Nejde prý pouze o subjektivní pocity. "Je to hodnocení z Kanady. Můj pocit je, že za pět let jsme udělali krok dopředu, ale neskončilo to vysněným semifinále. Tohle mě na tom bude mrzet nejvíc. Ale odcházím s tím, že jsme vybudovali mužstvo, které má respekt. Kanaďané a Američané s námi chtějí hrát, v Evropě dokážeme porážet Rusy, Švédy, Finy. Což jsme v letech, kdy jsem přicházel, neměli ani náhodou," uvedl Přerost.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy